چارلز میسون ریمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چارلز میسون ریمی، فلورانس ایتالیا

چارلز میسون ریمی (به انگلیسی: Charles Mason Remey) زاده ۱۵ می ۱۸۷۴ میلادی در برلینگتون، ایووا(به انگلیسی: Iowaآمریکا می‌باشد. وی توسط شوقی افندی در سال ۱۹۵۱ میلادی به سمت ایادی امرالله و رئیس شواری بین‌المللی بهایی منسوب گردید. در میان بهائیان، برخی او را جانشین شوقی افندی و پنجمین پیشوای بهائیت می‌دانند. ریمی در ۴ فبریه ۱۹۷۴ میلادی در سن ۹۹ سالگی از دنیا رفت.[۱][۲] ریمی در سمت معمار نیز به جامعه بهایی خدمت کرده است. وی مشرق الاذکار اوگاندا و استرالیا را طراحی نموده است. همچنین شوقی افندی طرح وی برای مشرق الاذکار حیفا را پذیرفت اما آن طرح هیچگاه ساخته نشد.[۱] گروهی از بهائیان که به مخالفت با رهبری روحیه ماکسول پرداخته و بیت العدل را ساختگی و فاقد اعتبار اعلام کردند معتقد به جانشینی و رهبری میسون ریمی هستند.

بیوگرافی چارلز میسون ریمی[ویرایش]

چارلز میسون ریمی (به انگلیسی: Charles Mason Remey) زاده ۱۵ می ۱۸۷۴ میلادی در برلینگتون، ایووا(به انگلیسی: Iowaآمریکا می‌باشد. ریمی پسر جورج کالیر(به انگلیسی: Rear Admiral George Collier ) و مری جوزفین میسون ریمی (به انگلیسی: Mary Josephine Mason Remey)می‌باشد. مادر وی، دختر چارلز میسون (به انگلیسی: Charles Mason)، رئیس دیوان عالی قضایی آیووا پیشین می‌باشد.[۳] پدر و مادر ریمی وی را در کلیسای اپیسکوپال بزرگ کردند.

موضوع مخالفت چارلز میسون ریمی با شوقی افندی و بیت العدل[ویرایش]

بهاءالله شارع آئین بهایی در مورد رهبری جامعه بهایی می‌گوید:

چونکه هر روز را امری و هر حین را حکمی مقتضی، امور به وزراء بیت العدل راجع تا آنچه مصلحت وقت دانند معمول دارند

لیکن برخلاف این گفته پس از فوت عباس افندی که در حیفا اتفاق افتاد چند ماهی زمام امور بهائیان به دست ورقه علیا خواهر عباس افندی بود او در ضمن تلگراف و نامه‌هایی جامعه بهائی را متوجه کرد که زمامداری بهائیان پس از عبدالبهاء با شوقی افندی دختر زاده اش خواهد بود.[۴]

پس از زمامداری شوقی افندی چند نفر از مبلغین معروف بهائی که خیال می‌کردند پس از عباس افندی در بیت العدل دارای سمتی خواهند بود از در مخالفت در آمدند و کتاب‌های متعددی بر رد بهائیان نوشتند (مانند کشف الحیل، فلسفه نیکو و .).. میرزا احمد سهراب - که از مبلغین بنام بهایی و مامور نشر امراله در آمریکا بود- به صورت دیگری عَلَم مخالفت برافراشت و الواح وصایا را که به نفع شوقی افندی بود مجعول شمرد و اینطور اظهار عقیده کرد که پس از فوت عباس افندی باید بیت العدل اعظم به نص کتاب اقدس تشکیل شود و کسی حق ندارد بر خلاف نص بهاءالله خود را پس از عبدالبهاء ولی امر بشمارد.[۴] شوقی افندی دارای فرزندی نبود و وصیتی هم نکرد و جانشین هم برای خود تعیین ننمود. بدین ترتیب دوران موروثی بودن رهبری جامعه بهائی پایان پذیرفت. ازاین زمان، زمام امور جامعه بدست بیت العدل اعظم گذاشته شد. و مرحله جدیدی آغاز گردید. چارلز میسون ریمی کسی که سندی را مبنی بر عدم وجود وصیت نامه شوقی افندی امضا کرده بود ۳ سال بعد در سال ۱۹۶۰ ادعا کرد که انتخاب وی به عنوان رئیس شورای بین‌المللی توسط شوقی افندی به معنای انتخاب او به عنوان ولی امرالله است.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Mason Remey»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۷ مرداد ۱۳۹۳).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Smith، Peter. An Introduction to the Baha'i Faith. Cambridge University Press. ISBN 0-521-86251-5، ۲۰۰۸. 
  3. چارلز میسون ریمی. «زندگی نامه». Milton S. Eisenhower Library The Johns Hopkins University 3400 N. Charles St.. بازبینی‌شده در ۲۵ مرداد ۱۳۹۳. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ترابیان فردوسی, محمد. حالات و مقالات استاد شهاب فردوسی. ایران: صحیفه خرد, 1383. 505. ISBN ‎5-5-95414-946.