پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پیمان منع موشکهای هسته‌ای میان‌بُرد (INF) توافقی بود که در ۱۹۸۷ میان ایالات متحده و اتحاد شوروی انجام شد.

تاریخچه[ویرایش]

اول ژوئن مصادف با 25 سال انعقاد قرارداد شوروی و آمریکا در باره نابودی موشک برد کوتاه و متوسط است. این سند از بسیاری لحاظ منحصر به فرد است. این یگانه قرارداد شوروی و آمریکا است که نه تنها سامانه های تسلیحات هسته ای را محدود کرده بلکه به دنبال آن دو نوع کامل موشک ها در یک زمان نابود می شد. با امضای این قرارداد خطر بروز اختلاف هسته ای در اروپا چندین برابر کاهش پذیرفت. این قرارداد بدون مهلت است،هر چند شرایط موجود در آن تا ماه ژوئن سال 1991 از سوی طرفین اجرا شده بودند. مسکو 1846 موشک را نابود کرد و نصف آن‌ها حتی در جایی مستقر نشده بودند. ایالات متحده آمریکا 846 موشک را منهدم کرد.

خروج روسیه از قرارداد[ویرایش]

کسانی در روسیه گاه و بیگاه پیشنهاد می‌کنند که این کشور از آن قرارداد خارج شود،هرچند که بسیاری محققان معتقد اند که نیازی به این کار وجود ندارد. در حال حاضر روسیه وسایل تاکتیکی و راهبردی به حد کافی دارد تا بتواند به همه گونه تهدیدات از طرف موشک ها برد کوتاه و متوسط جواب بدهد. "خروج از این قرارداد برای روسیه هیچ لزومی ندارد. روسیه بر عکس باید در این باره مذاکره کند که تعداد شرکت کنندگان آن بیشتر شود. روسیه به همین فرا می خواند. اما این امر قابل درک است که موضوع امنیت منطقه ای حساس است و به این خاطر جلب دیگر کشور ها به این قرار داد کار مشکلی است".

منابع[ویرایش]

شرکت کننده گان در ویکی پدیای انگلیسی Jump up ^ Rogin, Josh (7 December 2013). "US Reluctant to Disclose to All NATO Allies that Russia is Violating INF Treaty". atlanticcouncil.org. Daily Beast. Retrieved 7 December 2013. Jump up ^ Marcus, Jonathan (30 January 2014). "US briefs Nato on Russian 'nuclear treaty breach'". www.bbc.co.uk. The BBC. Retrieved 31 January 2014. Jump up ^ Keck, Zachary (February 4, 2014). "US Navy Explores Sub-Launched Hypersonic Missiles". thediplomat.com. The Diplomat. Retrieved 15 February 2014.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Full text of the treaty Future of Arms Control after the Iceland Summit from the Dean Peter Krogh Foreign Affairs Digital Archives Gorbachev on Arms Control from the Dean Peter Krogh Foreign Affairs Digital Archives Seiitsu Tachibana, "Much ado about something : The factors that induced Reagan and Gorbachev to conclude the INF Treaty" Hiroshima Peace Science, Vol.11 page.151-182 (1988)