عشق‌بازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پیش‌نوازش)
پرش به: ناوبری، جستجو

عشق‌بازی یا معاشقه یا مغازله به مجموعه‌ای از حرکات و رفتارهای روانی یا جسمی میان دو یا چند فرد گفته می‌شود که منجر به انگیزش جنسی آنان گشته و اغلب مقدمه‌ای برای آمیزش جنسی تلقی می‌شود.[۱]

نوعی از عشق‌بازی که هدف از آن تنها تحریک و هیجان جنسی به منظور انجام آمیزش جنسی باشد، پیش‌نوازش[۲] نام دارد.[۳] عشق‌بازی می‌تواند بوسیدن، نوازش، در آغوش گرفتن و حتی تعریف و تمجید و کنایه‌های کلامی را نیز در بر گیرد. مقبولیت عشق‌بازی بستگی کامل به هنجارهای فرهنگی و مذهبی و سن طرفین دارد.

تحقیقات[ویرایش]

عشق‌بازی کوپیدو و ونوس در اثری از آنجلو برونزینو
دو طوطی در حال عشق‌بازی

با وجود باور رایج مبنی بر اینکه عشق‌بازی طولانی مطلوب زنان است و آنان نیاز به زمان بیشتری برای تحریک جنسی دارند، برخی تحقیقات علمی نشان داده‌اند که تفاوت قابل توجهی در زمان لازم برای برانگیختگی جنسی کامل بین زن و مرد وجود ندارد.

محققان مرکز سلامت دانشگاه مک‌گیل در مونترآل، کانادا با استفاده از روش تصویربرداری متناوب برای ثبت تغییر درجه حرارت محدوده آلت تناسلی، زمان مورد نیاز برای انگیزش جنسی را تعیین کرده‌اند. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که مدت زمان لازم برای رسیدن به اوج انگیختگی جنسی در هر دو جنس تقریباً برابر و میانگین آن حدود ده دقیقه‌ است.[۴]

پیشینه[ویرایش]

تابلویی از قرن نوزدهم میلادی اثر مارتین وان میل

بسیاری از هنرمندان از دیرباز تاکنون موضوع عشق‌بازی را دستمایه آثار خود قرار داده‌اند. کتاب هندی ِ کاما سوترا که به اصول آمیزش جنسی می‌پردازد یکی از قدیمی‌ترین کتابهایی است که درباره عشق‌بازی نوشته شده است.[۵].

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس‌ها[ویرایش]

  1. Cambridge Advanced Learner's Dictionary. «Foreplay». Cambridge University Press. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸. «We publish dictionaries for people learning English all over the world.» 
  2. به انگلیسی: Foreplay
  3. ایرانیان انگلستان، مریخی‌ها و ونوسی‌ها در اتاق خواب - قسمت۸
  4. «Your introduction to foreplay». edu.love-shop.biz، May 18 2007. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸. 
  5. «karma Sutra»(انگلیسی)‎ (PDF). karmasutra.com. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸.