پیران (سرپل‌ذهاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پیران (سرپل‌ذهاب )
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان کرمانشاه
شهرستان سرپل‌ذهاب
بخش بخش مرکزی
دهستان حومه‌سرپل
نام‌های قدیمی پیران ویسه
مردم
جمعیت ۴۶۳ نفر
مذهب اسلام(اهل سنت)
جغرافیای طبیعی
مساحت 2کیلو متر مربع
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 30c
بارش سالانه 68میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه بطور میانگین2روز در سال
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن 0834271
وب‌گاه رسمی www.peran.com
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا بخیر بین.

پیران (سرپل‌ذهاب )، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل‌ذهاب در استان کرمانشاه ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان حومه‌سرپل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۶۳ نفر (۱۰۸خانوار) بوده‌است.

پیران پسر ویسه[ویرایش]

نام ایل پیران از پیران، پسر ویسه، در شاهنامه پهلوان و سپه‌سالار افراسیاب است گرفته شده است.وی در پایان جنگ دوازده رخ به دست گودرز به قتل می‌رسد. با اینکه پیران از تورانیان است شخصیتی تماماً منفی نیست و در طول شاهنامه کارهای نیک زیادی از وی سر می‌زند.در پیران ایران بنا بر شواهد بدست امده در (قلعه پیران ویسه) باستان شناسان بر این باور هستند که تاریخ روستای پیران ایران به زمان هخامنشییان یاقبل از هخامنشیان برمیگردد در واقع بر این باورند که این قلعه یکی از دژهای مهم دوران هخامنشیان است در دره پیران که به (دره اژدها) معروف است شواهدی از دیواها و پستهای نگهبانی ان زمان است وجود داردکه 4000یا4500سال قدمت دارد.

سیر تاریخی پیران[ویرایش]

ایل پیران یکی از ایل‌های کرد ایران در استان آذربایجان غربی و کرمانشاه است که محل قشلاق آنها شهرستان پیرانشهر و محل ییلاق آنها نوار مرزی ایران و عراق در سرپلذهاب در روستای که به اسم پیران است کوچ میکردند. ایل پیران یکی از ایل‌های کوچ نشین مکری در استان آذربایجان غربی است. بخشی از ایل پیران در کردستان عراق و بخشی در کردستان ترکیه در شهر پیران و بخشی دیگر انان در ایران روستای پیران(کرمانشاه) ساکن هستند.

بخشی از ایل پیران در جریان انتقال کردها از مناطق غرب ایران و نواحی مرزی عراق برای پاسداری از مرزهای خراسان در دورهٔ صفویه در مقابل حملات ازبکان و مغولان، به خراسان کوچانده شده‌اند. طایفه پیرانلو از کردهای خراسان در روستاهای پیران و پیرانلو و در نواحی خراسان ساکن است.تعداد دیگری از این طایفه در جربان کوچ عشایر و طوایف توسط شاه اسماعیل صفوی،در شهرهای سرپل ذهاب،دهلران،آبدانان و عماره سکونت داده شدند.بخشی از ایل پیران که در آغاز قرن ۱۴ش در کردستان عراق زندگی می‌کردند، به ایران آمدند و بخشی از آنها در جلگه لاهیجان ساکن شدند.[۱]

ابشار پیران[ویرایش]

اشخاص مهم پیران[ویرایش]

(مرحوم نورمحمد مرادی پیرانی-مرحوم محمود خان محمدی پیرانی-مرحوم کریم رضایی پیرانی-مرحومه گلخاتون محمدی پیرانی-مرحوم محمدصالح مرادی پیرانی-مرحوم مهدی خان مرادی پیرانی-حاج علی محمدی پیرانی)(دکتر نوشین محمدی پیرانی-دکتر تورج محمدی پیرانی-دکترایرج محمدی پیرانی-دکتر عباس مرادی پیرانی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]