پی‌پت تالابی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پپت تالابی)
پرش به: ناوبری، جستجو
پیپت تالابی
پیپت تالابی، ترکیه
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: دم‌جنبانکیان
سرده: پیپت‌ها
گونه: A. spinoletta
نام علمی
Anthus spinoletta
(لینه، ۱۷۵۸)

پیپت تالابی (نام علمی: Anthus spinoletta) گونه‌ای پیپت از تیره دم‌جنبانکیان است که در کوه‌های جنوب غربی اروپا، جنوب آسیا، آسیای میانه، و مناطق معتدل چین زندگی می‌کند. این پیپت به شکل منطقه‌ای کوچ می‌کند و در هنگام سرما به مناطق باز و پست مرطوب و آب‌گرفته می‌رود. این پرنده در کوه‌های شمال غرب ایران نیز یافت می‌شود.

توصیف ظاهری[ویرایش]

طول بدن پیپت تالابی ۱۶ سانتی‌متر است. این پرنده از پیپت صحرایی و پیپت درختی کمی درشت‌جثه‌تر است و طول بدنش اندکی بزرگتر. پاهای آن اما از دیگر پیپت‌ها تیره‌تر هستند. شاهپرهای دم به رنگ سفیدند و ابرو نیز سفید دیده می‌شود. سطح پشتی خاکستری و سطح شکمی به نسبت سفید است که در پاییز و زمستان رگه‌رگه می‌شود.[۲]

زیستگاه[ویرایش]

پیپت تالابی در تابستان‌ها در مناطق کوهستانی و بالاتر از حد درختان، و در زمستان‌ها در زمین‌های پست آبدار، کنار دریاچه‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کند. این پرنده آشیانه خود را در شکاف صخره‌ها می‌سازد. در ایران، در زمستان‌ها به تعداد فراوان دیده می‌شود و به تعداد اندک در مناطق شمال غرب تولید مثل می‌کند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International. Anthus spinoletta. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, 2012. Retrieved 22 January 2014. 
  2. عبدلی، اصغر، بهرام کیابی، حسین مصطفوی، بابک موسوی و دیگران. اطلس حیات وحش (مهره‌داران) استان بوشهر. انتشارات معارف، ۱۳۸۸. ۱۴۶. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۲۶۷۶-۲۴-۸. 
  3. «پی پت تالابی». وب‌گاه کویرها و بیابان‌های ایران. بازبینی‌شده در ۳ بهمن ۱۳۹۲. 
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ پی‌پت تالابی موجود است.
جستجو در ویکی‌گونه اطلاعات مرتبط در ویکی‌گونه: Anthus spinoletta