پنوموتوراکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پنوموتوراکس
پنوموتوراکس خود به خودی سمت راست. فلش لبه ریه کلاپسه را نشان می‌دهد.
آی‌سی‌دی-۱۰ J93, P25.1, S27.0
آی‌سی‌دی-۹ 512, 860
اُمیم 173600
دادگان بیماری‌ها 10195
مدلاین پلاس 000087
ای‌مدیسین article/432979 article/424547 article/360796 article/808162 article/827551 article/1003552
پیشنت پلاس پنوموتوراکس
سمپ D011030

پنوموتوراکس(به انگلیسی: Pneumothorax) به معنی وجود هوا در حفره جنب می‌باشد که مانع بازشدن کامل ریه می‌شود.

پنوموتوراکس دارای انواع مختلفی است که شامل پنوموتوراکس اولیه (خودبخودی) و ثانویه (باز) می‌باشد.

پنوموتوراکس اولیه: هوا از یک سوراخ یا شکافی در ساختمان داخلی دستگاه تنفس (مانند برونش، برونشیول، آلوئول) به درون فضای پلور راه یابد. پاره شدن کیسه‌های هوایی کوچک در ریه در اثر آسم، آبسه، آمپیم ریه، آمفیزم. گاهی علت مشخصی ندارد. شکسته شدن دنده‌ها بطور شایع منجر به پنوموتوراکس بسته می‌شود.

پنوموتوراکس ثانویه: در پنوموتوراکس باز یا ثانویه هوا از طریق یک سوراخ در دیواره قفسه سینه یا دیافراگم وارد فضای پلور می‌گردد. پنوموتوراکس شدید معمولاً به دنبال ترومای قفسه صدری روی می‌دهد. زخم‌های نافذ قفسه سینه مثل زخم چاقو یا گلوله و ... اجازه ورود هوای آزاد به فضای جنب را داده و از این طریق باعث روی هم افتادگی ریه می‌شوند.

بروز پنوموتوراکس در پنومونی، سل، عارضه کشیدن مایع از ریه (توراسنتز) و تهویه مکانیکی (PEEP) نیز ممکن است.

وقتی که هوا وارد حفره پلور شود و نتواند خارج گردد پنوموتوراکس فشارنده پدید می‌آید و فشار در حفره پلور بالا می‌رود و باعث جابجایی مدیاستن به سمت مخالف طرف مبتلا می‌گردد. "پنوموتوراکس فشارنده اورژانس پزشکی است"

علایم و درمان[ویرایش]

علایم اصلی تنگی نفس، افزایش تعداد تنفس، درد قفسه صدری، سرفه، اضطراب و افزایش ضربان قلب است. هوای پرده جنب با فشار به ریه مانع تنفس می‌شود لذا پنوموتوراکس فشارنده باید به سرعت درمان شود. تشخیص با سمع ریه و رادیوگرافی است. در معاینه کاهش یا عدم سمع صداهای تنفسی در سمت درگیر و هیپررزونانس در هنگام دق در سمت درگیر، انحراف تراشه به سمت درگیر نشده داریم. در عکس قفسه سینه ممکن است انحراف تراشه به سمت غیر درگیر و پس کشیدگی ریه (فضای کدر که نشاندهنده جمع شدن ریه است) از پلور پاریتال را ببینیم.

درمان به روش قدیم[ویرایش]

درموارد خفیف درمان علامتی است ولی در موارد شدید و فشارنده درمان اورژانسی است. درمان جراحی با برش قفسه سینه و استفاده از وکیوم(CHEST TUBE) می‌باشد.

درمان به روش جدید[ویرایش]

درمان تحت عمل(بيهوشي) و با استفاده از کارتِج انجام ميشود. در اين روش به تازگي در شهر هايي مثل تهران و تبريز صورت ميگيرد با استفاده از کارتِج و إيجاد سوراخ كوچكي در قفسه سينه و بدون احتياج به جراحي عمل باز صورت ميگيرد.با استفاده از كارتِج حباب هاي هواي موجود در ريه بريده و سطح قفسه سينه سابيده ميشود و قسمت هاي از ريه به قفسه سينه دوخته ميشود و با تعبيه چِست تيوب اتمام ميرسد.

پرهيز هاي بعد از ترخيص از بيمارستان[ویرایش]

عدم مصرف سيگار و قليان

دوري از هرگونه آلودگي هوا

عدم استفاده از عطر و ...

عدم مسافرت با استفاده از هواپيما

پرهيز از هرگونه ورزش كردن

عدم غواصي

عدم حبس كردن نفس درون ريه ها

پرهيز از فرياد و صحبت هاي سريع و طولاني و آواز خواندن

نياوردن فشار به ريه ها و بلند نكردن وسايل سنگين

دوري از سرما

اين پرهيز ها بعد از مدتي ميتوانيد توسط دكتر مربوطه فوق تخصص توراكس برداشته شود

علل و دلايل[ویرایش]

اين بيماري بيشتر در أفراد لاغر به خصوص در مردان جوان و و بين سنين ١٧ تا ٤٠ شايع است.در افراد لاغر سيگاري اين بيماري ميتوانيد بروز كند.در صورت ضربه يا فشار به قفسه سينه يا تصادف احتمال سوراخ شدگي ريه و بروز پنوموتوراكس زياد است.

عدم درمان[ویرایش]

در صورت تاخير در درمان ريه سالم فشار آورده و به سمت ريه سوراخ كشيده ميشود.در اين صورت و ريه سالم بزرگ تر از ريه سوراخ ميشود در صورت عدم درمان و يا عدم تشخيص سريع بيماري به قلب فشار آماده و منجر به سكته قلبي يا خفگي و يا منجر به مرگ ميشود

منابع[ویرایش]

  • دورلند فرهنگ پزشکی. تهران
  • شوارتز نکات برتر جراحی ۲۰۰۵