پرچم اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پرچم اسرائیل
}}
استفاده پرچم ملی National flag
تناسب ۸:۱۱
پذیرفته‌شده 01948-10-28 ۲۸ اکتبر ۱۹۴۸
طرح Blue ستاره داوود between two horizontal blue stripes on a white field.
}}
گونه دیگر از پرچم اسرائیل
استفاده نشان غیر نظامی Civil ensign
تناسب ۲:۳
پذیرفته‌شده 1948
طرح Blue flag with a white vertically elongated oval set near the hoist containing a vertically elongated blue Magen David.
}}
گونه دیگر از پرچم اسرائیل
استفاده نشان نیروی دریایی Naval ensign
تناسب ۲:۳
پذیرفته‌شده 1948
طرح Blue flag with a white triangle at hoist and blue Magen David in it.
}}
گونه دیگر از پرچم اسرائیل
تناسب ۲:۳
طرح Light blue flag with thin white stripes with dark blue borders near the top and bottom, displaying an air force roundel in the center.

پرچم این کشور قلابی شامل دو نوار آبی بر روی یک پس زمینه سفید است که در مرکز آن ستاره داوود نقش بسته‌است. طرح این پرچم برای اولین‌بار در گردهمایی اعضای سازمان جهانی صهیونیسم در سال ۱۸۸۵ میلادی و هم‌چنین در اولین کنگره صهیونیسم در سال ۱۸۹۷ به نمایش درآمد.[۱]

طرح پرچم الهام گرفته از شال مقدس یهودیان به نام تالیت است. تالیت شالی است با نوارهای آبی که در زمان نیایش توسط یهودیها پوشیده میشود. ستاره داوود نماد رایج مردم اسراییل از زمان کتاب مقدس تورات به شمار میآید. این پرچم رسماً در ۲۸ اکتبر ۱۹۴۸ با اعلام سخنگوی شورای موقت دولت به عنوان پرچم کشور اسراییل پذیرفته شد.

خصوصیات پرچم[ویرایش]

ابعاد: ۲۲۰ سانتیمتر در ۱۶۰ سانتیمتر با زمینه سفید. دو نوار آبی رنگ به پهنای ۲۵ سانتیمتر به صورت افقی با فاصله ۱۵ سانتیمتر از لبه‌ها بر روی پرچم کشیده شده‌است.سپر داوود، تشکیل شده‌است از دو مثلث متساوی الاضلاع مقاطع که در مرکز پرچم مستقر شده‌است، فاصله آن از لبه بالایی پرچم ۶۹ سانتیمتر است و طول هر ضلع مثلث نیز ۶۰ سانتیمتر میباشد. رنگ نوارها و سپر (ستاره) ممکن است چیزی مابین آبی یا آبی نیلی باشد.[۲]

فرضیه بحث برانگیز نیل تا فرات[ویرایش]

بنا به گفته برخی گروهها نوارهای آبی روی پرچم اسراییل نمایانگر رودخانه‌های فرات و نیل است. برخی از متفکران صهیونیست مثل آوراهام استرن و ایزاراییل الداد ادعا میکنند که نوارهای مزبور نمادی از سرزمین موعود (ارتز ییزاییل) میباشد که خداوند وعده آن را به یهودیان داده‌است. برخی از آنان روی این نظریه پافشاری میکنند که پرچم اسراییل در نهان بیانگر آرزوی دیرینه یهودیان مبنی بر تصرف تمامی سرزمین‌های مابین رودهای فرات و نیل است که شامل بخش اعظم مصر، تمامی اردن و قسمتهایی از سوریه و عراق است.

هر دوی صهیونیستها و ضد صهیونیستها به شدت این نظریه را که نوارهای پرچم اسراییل نمایانگر توسعه عرضی اسراییل است رد میکنند و آن را پوچ و بی اساس میخوانند.

دنیل پایپ مینویسد: «در حقیقت، خطوط آبی مشتق شده از طرح سنتی شالهای نمازگزاران یهودی است» و دنی رابینشتاین به این نکته اشاره میکند «عرفات در مصاحبه‌های خود که در گذشته انجام داده بود اظهار میکرد که آن دو نوار آبی بر روی پرچم اسراییل سمبولی از نیل و فرات هستند... حال آنکه نه اسراییلیها، و آنهایی که درد و رنج فلسطینیان را درک میکنند... چنین مزخرفاتی در مورد نوارهای آبی پرجم اسراییل، که در حقیقت ملهم از تالیتهای سنتی کلیمیان است نمی‌پذیرند...» سغر ابو فخار، نویسنده عرب نیز علیه این نظریه سخن گفته‌است. او اثبات میکند که «نیل تا فرات» و قضیه مربوط به پرچم اسراییل یکی از ۷ تصور غلط و افسانه در مورد یهودیان است که با وجود نبود شواهد و مدارک معتبر جهت اثبات آن هنوز در دنیای عرب ادامه دارد.

در اساسنامه حماس آمده‌است : «بعد از [ تصرف ] فلسطین، صهیونیستها آرزو دارند که از نیل تا فرات گسترش یابند» و در این اواخر نیز در تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۰۶، رهبر حماس محمد الضهار با استناد به موضوع نیل تا فرات از اسراییل خواست که پرچم ملی خود را تغییر دهد. [۳]

یک پرچم قبل از تشکیل یک کشور[ویرایش]

در بند ۴ از «قوانین پاسداری از خون جرمن و افتخار جرمنی»، از قانون نورمبرگ حزب نازی در ۱۹۳۵ آمده‌است : «۱، یهودیان حق برافراشتن یا استفاده از پرچم رایش و با پرچم ملی آلمان را ندارند. ۲، در مقابل آنها مجازبه نمایش دادن پرچم ملی خود هستنند. اجرای این قانون توسط دولت تضمین خواهد شد.» پاراگراف ۵ مجازات تخلف از این قانون را مشروح میکند : «حبس بیش ازیکسال همراه با جریمه نقدی و یا یکی از این دو». پرچم یهودیان با توجه به این ماده آبی و سفید همراه با ستاره داوود است. با استناد به قانون نازی‌ها راجع به یهودیان و پرچم ملی آنها میتوان نتیجه گرفت که این شمایل سالها قبل از بوجود آمدن دولتی با نام اسراییل، به عنوان پرچم یهودیان به شمار میرفته‌است و تنها مربوط به دوران روی کار آمدن صهیونیستها در اواخر دهه ۴۰ میلادی نیست.[۴]

نگارخانه پرچم[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ پرچم اسرائیل موجود است.