پرویز یاحقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرویز یاحقی
Parviz yahaghi.jpg
اطلاعات پس‌زمینه
نام اصلی پرویز صدیقی پارسی
تولد ۳۱ شهریور ۱۳۱۵
تهران
خاستگاه ایران ایران
مرگ ۱۳ بهمن ۱۳۸۵
تهران
سازها ویولن
سازهای برجسته
ویولن

پرویز صدیقی پارسی معروف به پرویز یاحقی (۱۳۱۵ در تهران - ۱۳ بهمن ۱۳۸۵ در تهران)، موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی و نوازندهٔ ویولن بود.

زندگی[ویرایش]

پرویز از کودکی نزد دایی خود حسین یاحقی زندگی می‌کرد و موسیقی را نزد او آموخت. او از کودکی با هنرمندان نامداری نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، و علی‌اکبر شهنازی آشنا شد و مدتی نزد ابوالحسن صبا موسیقی آموخت. او در ۹ سالگی در رادیو نوازندگی کرد. نخستین آهنگ او برای غلامحسین بنان در برنامه گلهای رنگارنگ بود به نام "ای امید دل من کجائی"، که هم اکنون نوار آن موجود است. در سال ۱۳۴۲ دختر نوجوانی را به جامعه موسیقی معرفی نمود که مهستی نام گرفت.[۱] او در ضمن چند سال زندگی مشترک با حمیرا برای وی آهنگ‌هایی نیز ساخت.[۲] از او تکنوازی‌های بسیاری در برنامه‌های گل‌ها باقی مانده که نوار آن موجود است.[۳] سبک نوازندگی او بر بسیاری از نوازندگان ویلن تأثیر گذاشت که از آن جمله می‌توان به سیاوش زندگانی، مجتبی میرزاده و بیژن مرتضوی اشاره کرد. باید او را از بی نظیر ترین نوازنده‌های ویولون تاریخ ایران دانست.

یاحقی در طول سالهای فعالیت هنری خود هیچگاه در راه آموزش هنرجویان موسیقی گام ننهاد و معتقد بود آموزش کار وی نیست؛ اما بودند عاشقان و شیفتگان صدای ساز وی که با صبر وحوصله و پشتکار سالها در پی یادگیری رازهای نوازندگی این ساز رام نشدنی در خدمت استاد بوده، تا شاید ذره‌ای از دریای مهارت وی را بچشند؛ نوازندگانی همچون دکتر جهانشاه برومند و شهرام خسروی، که اینک در غیاب استاد خویش نه همانند او ولی بسیار نزدیک به سبک او می‌نوازند تاشاید یاد وی را اینگونه زنده نگاه دارند.

اهنگسازی پرویز یاحقی[ویرایش]

پرویز یاحقی را میتوان به جرأت آهنگسازی توانمند دانست علی رغم این که او بیشتر حرفهٔ نوازندگی را دوست داشت، آهنگسازی کامل بود. علت شهرت وی، جدا از سبک خاص نوازندگی، سبک آهنگسازی وی بود به طوری که اکثر آهنگ های ایشان جاودانه شدند. معروف ترین ترانه ساخته شده ایشان "به رهی دیدم برگ خزان" ( گام اصفهان با صدای مرضیه) میباشد.

وی تعدادی از ترانه ها و کارهای ارکستر گلهای رنگارنگ را آهنگسازی نموده و در ارکستر گلها تکنوازی های بسیار زیبایی را انجام داده است.

ازدواج با حمیرا[ویرایش]

وی در ۳۵ سالگی با پروانه امیرافشاری «حمیرا»، که خواننده ای تمام عیار است، ازدواج کرد. ۸ سال بعد حمیرا به دلیل نامشخصی که تاکنون بیان نکرده است، از او طلاق گرفت. پرویز یاحقی برای همسرش تعداد زیادی آهنگ ساخت که اکثر انها در لیست آهنگ های جاودانه حمیرا قرار گرفتند؛ همانند ترانه "پنجره ای به باغ گل" و ترانه "می عاشقانه" و ... . بعد از طلاق ارتباط هنری حمیرا با پرویز یاحقی به طور کامل قطع می شود.[۴]

فهرست اسامی هنرمندانی که با پرویز یاحقی بیشترین همکاری را داشته اند[ویرایش]

استاد فضل الله توکل: نوازنده سنتور واهنگساز. در بسیاری از آلبوم های وترانه های پرویز یاحقی همکاری داشته است.

زنده یاد استاد جلیل شهناز: نوازنده تار. با پرویز یاحقی در اکثر آلبوم هایش همکاری داشته است.

استاد فرهنگ شریف : نوازنده تار. با پرویز یاحقی در اکثر آلبوم هایش همکاری داشته است.

زنده یاد بیژن ترقی: شاعر اغلب ترانه های ساخته شده ی پرویز یاحقی و دوست قدیمی وی

زنده یاد استاد سیمین اقارضی: نوازنده چیره دست قانون، در اکثر همنوازی ها با پرویز یاحقی همکاری داشته است.

زنده یاد استاد جواد معروفی: نوازنده پیانو و تنظیم کننده ی اغلب اهنگ های پرویز یاحقی

حمیرا: آهنگسازی برخی از ترانه های وی و همسر سابق پرویز یاحقی

زنده یاد دلکش : آهنگسازی برخی از ترانه های وی

زنده یادمرضیه: آهنگسازی برخی از ترانه های وی

مرگ[ویرایش]

یاحقی در چند سال آخر عمر خود به علت مصدومیت قادر به نوازندگی نبود و این قضیه لطمه روحی شدیدی به او زد. او در سن ۷۰ سالگی به علت ایست قلبی در خانهٔ خود در تهران درگذشت. او را در بهشت زهرا قطعه هنرمندان به خاک سپردند.

پانویس[ویرایش]

  1. وبگاه ایران ترانه
  2. آرشیو صوتی وبگاه رادیو گلها
  3. آرشیوصوتی رادیو گلها
  4. حمیرا ازدواج با یاحقی

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]