پرویز مقصدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرویز مقصدی
نام اصلی پرویز مقصدی
تولد ۱۳۱۷
لنینگراد
ملیت ایرانی
مرگ فروردین ۱۳۸۸ (۷۱ سالگی)
دنور، کلرادو
بر اثر سرطان ریه
سبک‌(ها) پاپ[نیازمند منبع]
گروه موسیقی پرویز مقصدی. از چپ اونیک (نوازنده ماندولینداریوش، کیوان، ماسیس، نلی

پرویز مقصدی آهنگساز ایرانی متولد سال ۱۳۱۷ در لنینگراد بود. وی در سال ۱۳۸۸ در سن ۷۱ سالگی بر اثر سرطان ریه در دنور کلرادو درگذشت.

زندگی هنری[ویرایش]

از نسل اول آهنگسازان موسیقی پاپ ایران بود. فعالیت هنری اش را از سال ۱۳۳۶ آغاز نمود.

اوج فعالیت‌های هنری مقصدی در بین سالهای ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۱ بود. او در این سال‌ها با ترانه‌سرای جوانی چون ایرج جنتی عطایی همکاری نمود و ملودی‌های شاهکارش بسیارانی را در موسیقی پاپ به شهرت رسانید.

بسیاری از خوانندگان کارشان را با او آغاز نموده‌اند. گوگوش نخستین آهنگ اختصاصی اش را در سال ۱۳۴۷ با آهنگ او به نام قصه وفا منتشر کرد. داریوش نیز با آهنگ به من نگو دوست دارم در تابستان سال ۱۳۵۰ معروف شد. اونیک (می تونی مشت من و وا بکنی، ۱۳۵۰)، مرتضی با (عشق زودگذر، ۱۳۵۱)، لیلا فروهر با (دلم تنگه، ۱۳۵۳)، مرجان با (دودونه، ۱۳۵۶)، احمدرضا نبی‌زاده با (امون از دل مو، ۱۳۵۶) با او کارشان را آغاز نمودند.

مقصدی در دهه ۱۳۵۰ با تاسیس دفتری هنری در تهران، به خدمت به کارورزان جوان پرداخت و راهنمایی مهربان بود.

برپایی گروه موسیقی شش و هشت برای پرورش و معرفی استعدادهای جوان موسیقی پاپ ایران افراد این گروه عبارت بودند از اونیک، ماسیس، داریوش، ناصر، کیوان، افشین، نلی، ویلسون و دینامیک بودند.

پرویز مقصدی پس از خروج از کشور در سال ۱۳۵۶ دیگر در هیچ فعالیت هنری شرکت نکرد

ترانه ماهی دلتنگ با شعر اردلان سرفراز و موسیقی پرویز مقصدی و تنظیم واروژان ساخته شد که در دهه ۵۰ ساخته شده بود، دست نخورده باقی ماند، تا این که توسط حمیدرضا حامی در سال ۱۳۸۶ در البوم فقط نگاه می‌کنم با تنظیم علی موثقی منتشر شد.

ترانه‌شناسی[ویرایش]

درگذشت[ویرایش]

وی در سال ۱۳۸۸ در سن ۷۱ سالگی بر اثر سرطان ریه در دنور کلرادو درگذشت.

منابع[ویرایش]