پروفسور ایکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پروفسور ایکس
ناشر مارول کامیکس
اولین حضور مجلهٔ مردان ایکس شمارهٔ یک
ساخته شده توسط استن لی
جک کربی
نام کامل چارلز فرانسیس اگزاویه
گونه انسان جهش یافته
وابستگی به تیم مردان ایکس ، روشن ضمیران و...
نام(های) مستعار X ، موسس ، جنگ سالار ، یورش
توانایی‌ها هوش بسیار ، خواندن ذهن ، کنترل ذهن ، برقراری تله پاتی ، همدلی ، تغییر دادن و پاک کردن حافظه ، ایجاد توهم ، کنترل میزان قدرت سایر جهش یافته ها به وسیلهٔ (در اصطلاح) قفل کردن ذهن آنها ، ورود به ذهن دیگران و کنترل بدن و اعمال آنها ، ایجاد درد و معلولیت های ذهنی و جسمی به طور موقتی ، انتقال روح خود به بدن افراد دیگر ، حافظهٔ قوی ، استراتژیست ماهر و ...

چارلز فرانسیس اگزاویه معروف به پروفسور ایکس (به انگلیسی: Professor X) ، یک شخصیت ابر قهرمان خیالی در مجموعه کتاب های مصور کمپانی مارول است و اولین بار ، در نخستین مجلهٔ مردان ایکس در سپتامبر ۱۹۶۳ میلادی معرفی شد.

پروفسور ایکس یک انسان جهش یافته است. وی موسس و رهبر اصلی گروه مردان ایکس و بنیان گذار مدرسهٔ جهش یافته ها است. او غالباً به عنوان نمایندهٔ انسان های جهش یافته شناخته میشود.

هدف او ( و مردان ایکس) حفاظت از انسان ها در برابر جهش یافته های شرور و تضمین امنیت سایر جهش یافته ها در برابر خطرات احتمالی انسان های عادی است. به همین دلیل او مجبور به مقابله با بعضی از انسان ها و بسیاری از جهش یافته های دیگر (از جمله دوست سابقش مگنتو و گروهش) می شود.

او هم چنین مخترع دستگاه سیریبرو است. با استفاده از این دستگاه ، او میتواند تا فواصل بسیار دور جهش یافته ها را پیدا کند.

پروفسور ایکس از کمر به پایین فلج میباشد. او از ویلچری استفاده میکند که روی چرخ های آن علامت "X" دیده میشود. وی در نوجوانی و کمی پس از آشکار شدن توانایی های ویژه اش، شروع به از دست دادن موهای سر خود کرد تا این که کاملاً کچل شد.

این شخصیت در تمام فیلم های مردان ایکس حضور دارد. پاتریک استوارت تا به حال نقش او را در شش فیلم ایفا کرده است. جیمز مک‌آووی نیز در نقش چارلز جوان در فیلم های مردان ایکس: کلاس اول و مردان ایکس:آخرالزمان حضور دارد و هر دوی آن ها در فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده ، در دو بازهٔ زمانی مختلف ( زمان حال و گذشته ) به ایفای نفش پرداخته اند. لورنس بلکر هم در فیلم مردان ایکس: کلاس اول نقش دورهٔ نوجوانی او را بازی کرده است.

این شخصیت هم چنین در کارتون ها و سریال های زیادی نیز حضور داشته است. به علاوه ، در بسیاری از بازی های ویدئویی مرتبط ، پروفسور ایکس یکی از شخصیت های بازی است که معمولاً به علت معلولیتش ، نمیتوان در نقش او بازی کرد.

شخصیت در نگاهی کلی[ویرایش]

در دنیای خیالی مارول ، گروهی از انسان ها در نتیجهٔ جهش ژنتیکی (که در دوران جنینی اتفاق می افتد) ، از قدرت های ویژه ای برخوردار هستند که معمولاً این قدرت ها در دورهٔ نوجوانی آشکار میشود. این افراد جهش یافته(به انگلیسی: Mutant) نامیده میشوند.

پروفسور ایکس ، یکی از این انسان های جهش یافته است. وی موسس و رهبر اصلی گروه مردان ایکس و بنیان گذار مدرسهٔ جهش یافته ها است. بعضی از نهاد های دولتی و گروهی از انسان های معمولی (و همین طور جهش یافته)، او را به عنوان نماینده جهش یافته ها به رسمیت میشناسند ؛ و او را مسئول اصلی گفتگو و حفظ صلح بین دو گروه میدانند.

رؤیای اگزاویه[ویرایش]

پروفسور ایکس رؤیایی بزرگ در سر دارد: این که جهش یافته ها و سایر انسان ها بتوانند با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند و با هم برابر باشند. تحقق پیدا کردن این رویا اصلاً کار آسانی نیست ، ولی پروفسور به همراه شاگردان مدرسه و گروه ابر قهرمانی اش ، مردان ایکس تمام تلاششان را در این راه میکنند.

ترس و امید[ویرایش]

بسیاری از انسان ها ، از جهش یافته ها و قدرت هایشان میترسند و نسبت به آنها و اهدافشان بد گمان هستند. در مقابل بسیاری از جهش یافته ها همین احساسات را نسبت به سایر انسان ها دارند و فکر می کنند که نمیتوان در کنار انسان ها با صلح زندگی کرد.

بعضی از انسان های عادی ، باور دارند که یگانه راه کنار آمدن با جهش یافته ها (و "نجات" انسان های عادی از انقراض) ، از بین بردن همهٔ جهش یافته هاست. این گروه معمولاً سعی میکنند با خطرناک جلوه دادن جهش یاقته ها ، جامعه را از آن ها منزجر کنند تا راحت تر بتوانند به اهداف خود برسند. البته این ترس چندان هم بی پایه و اساس نیست؛ بعضی از جهش یافته ها واقعا شرور هستند.بعضی باور دارند که اساساً نباید با دیگر انسان ها در صلح زندگی کرد. آن ها اعتقاد دارند که جهش یافته ها به خاطر قدرت هایشان برتر از سایر انسان ها هستند و باید بر آن ها حکومت کنند.هیچکدام از این دو گروه ، از نابود کردن یکدیگر برای رسیدن به هدفشان ابایی ندارند ؛ و تقابل آن ها میتواند به فاجعه ختم شود. فاجعه ای برای همهٔ انسان ها.

در این میان ، افرادی مانند پروفسور ایکس به دنبال حفظ صلح و برابری بین همهٔ انسان ها هستند. او و گروهش مردان ایکس ، برای حفظ صلح باید با بسیاری از انسان ها و جهش یافته ها مبارزه کنند. اما بزرگ ترین دشمن آن ها ترس است ؛ ترسی که بر روابط دو گروه سایه افکنده است. به منظور از بین بردن این ترس ، پروفسور سعی میکنند در مواجهه با جامعه و مقابله با دشمنان ، تا حد امکان از روش های صلح آمیز استفاده کند. واژه ای که پروفسور خیلی به آن ایمان دارد ، واژهٔ امید است ؛ امید به حفظ صلح ، پشیمانی جهش یافته ها و انسان های شرور از کارهایشان ، امید به هدایت شاگردانش به مسیر درست و ...

پروفسور در زمان صحبت با نسخهٔ جوانتری از خودش (در فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده) این جمله را میگوید:

« بزرگ ترین قدرت ما ، در آغوش گرفتن و تحمل دردهای دیگران ، بدون آسیب دیدن خودمان است ؛ و این قدرت از انسانی ترین بخش وجود ما سر چشمه میگیرد: امید.»

و هم چنین میگوید :

« این که کسی اشتباه میکند و راهش را گم میکند ، به این معنی نیست که برای همیشه گم شده است و نمیتوان نجاتش داد.»

بنیان گذار مدرسهٔ جهش یافته ها و گروه مردان ایکس[ویرایش]

تجربه های پروفسور قبل از تشکیل گروه مردان ایکس و رویارویی و گاهی درگیری با چند جهش یافتهٔ دیگر ، به آرامی پروفسور را در مسیری قرار میدهد که حفظ صلح و برابری بین همهٔ انسان ها و حفاظت از جهش یافته ها را به عنوان هدف خود دنبال کند. او به منظور رسیدن به این هدف ، خانهٔ اجدادی خود در نیویورک را تبدیل به مدرسه ای برای جهش یافته ها میکند تا از سنین کم بتوانند قدرت های خود را کنترل کنند ، آن را در مسیر درست به کار گیرند ؛ و به خطری برای جامعه تبدیل نشوند.

وی هم چنین از میان شاگردانش ، گروهی به عنوان مردان ایکس میاورد. این گروه به عنوان نمونه ای از جهش یافته ها که در مسیر درست مبارزه میکنند ، موفق میشوند به مرور زمان ، اعتماد بسیاری از انسان ها را جلب کنند.

پروفسور در مدرسه اش امکانات و وسایل پیشرفتهٔ زیادی به وجود میاورد. یکی از این وسایل دستگاهی به نام سیریبرو است. با استفاده از این دستگاه ، او میتواند تا فواصل بسیار دور جهش یافته ها را پیدا کند.

پیش نویس های اگزاویه[ویرایش]

پیش نویس های اگزاویه (به انگلیسی: Xavier Protocols) ، عبارتست از مجموعه ای از تدابیر و نقشه هایی که توسط پروفسور ایکس جمع آوری شده است. این پیش نویس ها حاوی بهترین روش شکست دادن بعضی جهش یافته ها هستند. حتی پروفسور در مورد بهترین روش شکست دادن خودش و بقیهٔ مردان ایکس تحقیق کرده است ، که در صورت تبدیل شدن هر کدام به موجودی شرور ، سایرین بتوانند با او مقابله کنند.

هر کدام از این پیش نویس ها ، باید توسط چند نفر از مردان ایکس فعال شوند ، و به این صورت کار میکنند که ابتدا توضیحی دربارهٔ روش مقابله با فرد مورد نظر ارائه میدهند و سپس وسایل لازم برای این کار را تولید میکنند.

از جمله اعضای مردان ایکس که سایرین برای مقابله با آن ها (در مقطعی خاص) ، از این پیش نویس ها استفاده میکنند ، میتوان به پروفسور ایکس ، ولورین ، استورم ، نایت کرالر ،کولوسوس ، روگ ،شادو کت ، گمبیت و کابل اشاره کرد.

اقتباس از دنیای واقعی[ویرایش]

شخصیت پروفسور ایکس ، از شخصیت مارتین لوتر کینگ جونیور الگو برداری شده است. او رهبر سیاهپوست جنبش حقوق مدنی بود که با روش های صلح آمیز به دنبال برابری بین سیاه پوستان و بقیه مردم ایالات متحده آمریکا بود.

طبق گفتهٔ استن لی ، یکی از نویسندگان اصلی کمپانی مارول ، چهرهٔ پروفسور ایکس از روی چهرهٔ یول برینر ، بازیگر برنده جایزه اسکار الگو برداری شده است.

زندگی نامهٔ تخیلی شخصیت[ویرایش]

خاستگاه[ویرایش]

چارلز فرانسیس اگزاویه ، در نیویورک و در خانواده ای ثروتمند متولد شد. او فرزند برایان اگزاویه ، یک دانشمند هسته ای شناخته شده بود و مادرش شارون اگزاویه نام داشت.

زمانی که چارلز به سن نوجوانی رسید ، پدرش در اثر حادثه ای درگذشت. مدتی بعد ، کورت مارکو ، همکار پدر چارلز ، از شارون (مادر چارلز) خواستگاری کرد و این دو با هم ازدواج کردند. کورت پس از ازدواج ، در خانهٔ اجدادی خاندان اگزاویه ساکن شد. در همین دوران بود که اولین قدرت چارلز آشکار شد: او میتوانست ذهن دیگران را بخواند. برای مدتی چارلز فکر میکرد که دیوانه شده است. او در ابتدا نمیتوانست قدرت های خود را به خوبی کنترل کند ولی با خواندن ذهن کورت ، دریافت که او تنها به علت به دست آوردن ثروت پدر فقیدش ، با مادرش ازدواج کرده است.

کورت قبلاً ازدواج کرده بود و ثمرهٔ این ازواج پسری بود به نام کِین که تقریباً هم سن چارلز بود. رابطهٔ کورت و کین اصلاً خوب نبود ، ولی با این حال کین مدتی بعد برای زندگی نزد پدرش آمد و در خانهٔ اجدادی اگزاویه نزد چارلز و مادرش ساکن شد.

به زودی کورت بی اعتنایی به شارون را شروع کرد و این رفتار وی باعث شد شارون به مصرف الکل روی بیاورد. کورت هم چنین با چارلز و کین بسیار بد رفتار میکرد. کین هم برای جبران رفتار بد پدرش ، با چارلز بد رفتاری میکرد. چارز سعی کرد ذهن کین را بخواند تا بتواند آسیب های روانی او را شناسایی کند و به این ترتیب به او کمک کند. ولی او هنوز نمیتوانست به طور کامل از این قدرتش استفاده کند. بنابراین کین متوجه خوانده شدن ذهنش توسط چارلز شد و رابطهٔ این دو از قبل هم بدتر شد.

به زودی شارون در اثر مصرف الکل در گذشت. رفتار کورت با بچه هایش ، بعد از مرگ همسرش بهبود پیدا کرد. مدتی بعد ، چارلز و کین در آزمایشگاه کورت با هم درگیر شدند. مشاجرهٔ آن ها باعث شد که آزمایشگاه منفجر شود. کورت قبل از انفجار هر دوی آن ها را نجات داد ولی خود به شدت زخمی شد و لحظاتی بعد در گذشت. البته قبل از مرگش اعتراف کرد که در مرگ برایان مقصر بوده و شاید میتوانسته او را نجات دهد.

چارلز به کمک قدرت ها و همین طور نبوغ ذاتی اش ، به یک دانش آموز و ورزشکار ممتاز تبدیل شد. البته او قدرت هایش را از همه مخفی میکرد. قدرت های چارلز باعث شد که او تا زمان فارغ التحصیلی از دبیرستان ، تمام موهای سرش را از دست بدهد و کاملاً کچل شود.

چارلز که خیلی باهوش بود دورهٔ دبیرستان را بسیار زود پشت سر گذاشت و در شانزده سالگی از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. در سال های بعد و در ادامهٔ تحصیلاتش در دانشگاه های هاروارد و آکسفورد و اقامتش در لندن ، او توانست مدرک پی اچ دی را در رشته های ژنتیک ، بیو فیزیک ، روان شناسی و انسان‌شناسی به دست آورد. هم چنین در زمان اقامت چند ساله اش در لندن ، توانست مدرک دکترای روان پزشکی را کسب کند.

در زمان فارغ التحصیلی در رشتهٔ ژنتیک ، چارلز (پروفسور چارلز) با یک دختر اسکاتلندی به نام مویرا کینراس آشنا میشود که او نیز در رشتهٔ ژنتیک تحصیل میکند. این دو عاشق هم میشوند و تصمیم میگیرند که ازدواج کنند. ولی چارلز به زودی برای خدمت نظامی در جنگ کره احضار میشود. چارلز و مویرا تصمیم میگیرند ازدواجشان را به بعد از پایان خدمت سربازی چارلز موکول کنند.

چارلز در زمان جنگ کره ، به عنوان یکی از بهترین نیروها در عملیات های شناسایی و نجات شناخته میشد. او در خلال جنگ ، دوباره با برادر خوانده اش کِین ملاقات کرد و هم چنین شاهد مرگ او نیز بود. گر چه کِین در واقع نمرد و بعد ها در قالب شخصیت جاگرنات به دشمنی خود با چارلز ادامه داد.

در همین زمان ، چارلز نامه ای از مویرا دریافت کرد. مویرا در این نامه نوشته بود که دیگر قصد ازدواج با او را ندارد. چارلز به شدت از این اتفاق ناراحت شد. (گر چه بعدها معلوم شد که مویرا مجبور شده بر خلاف میلش با پیرمردی به نام جوزف مک تاگرت ازدواج کند. چارلز و مویرا در آینده ، کارهای بزرگی در کنار یک دیگر انجام دادند.)

سفر به دور دنیا[ویرایش]

چارلز که از به هم خوردن قرار ازدواجش با مویرا ، به شدت افسرده شده بود ، تصمیم میگیرد بعد از پایان خدمت سربازی اش ، به دور دنیا سفر کند.

در زمان سفر در مصر و در قاهره ، او با یک دختر بچهٔ آفریفایی-آمریکایی به نام اُرورو مونرو آشنا میشود که برای گذران زندگی دزدی میکند. (اُرورو مانند پروفسور یک جهش یافته است و بعد ها به یکی از مردان ایکس تبدیل میشود و با نام طوفان شناخته میشود). چارلز هم چنین با شخصی به نام فاروق آشنا میشود که رهبر یک گروه خلافکار مصری است. فاروق هم یک جهش یافته است و نام ابر قهرمانی او ، پادشاه سایه ها است. چارلز با او و گروهش مبارزه میکند و آن ها را شکست میدهد. البته فاروق از دست او فرار میکند.

پروفسور چارلز اگزاویه ، در ادامهٔ سفرش در خاور میانه در یک کلینیک که دوستش آن را اداره میکند ، مشغول به کار میشود. او در آن جا با مردی هم سن خودش به نام مَگنِس (که بعدها با نام مگنتو شناخته میشود) آشنا میشود که به طور داوطلبانه در کلینیک کار میکند. او هم چنین با زنی به نام گابریل هالر آشنا میشود که در حالت کما قرار دارد. پروفسور با استفاده از قدرت های ذهنی اش ، موفق میشود گابریل را از حالت کما نجات دهد. این دو بعداً عاشق هم میشوند و با هم ازدواج میکنند.

چارلز و مَگنِس به دوستانی صمیمی تبدیل میشوند ، گرچه هیچکدام ابتدا متوجه جهش یافته بودن یک دیگر نمیشوند. در طول زمان ، این دو دربارهٔ این که اگر بشر با نژاد جدیدی از انسان های قدرتمند رو به رو شود ، چه پیش میاید ، بحث و تبادل نظر میکنند. در واقع منظور هر دوی آن ها از انسان های قدرتمند ، جهش یافته ها هستند که خود یکی از آن ها به حساب میایند. چارلز خوش بین است و باور دارد که انسان ها و جهش یافته میتوانند با صلح و آرامش در کنار یک دیگر زندگی کنند. مَگنِس که در نوجوانی ، شاهد مرگ پدر ، مادر و خواهرش به دست نازی ها بوده است ، باور دارد که اگر انسان ها از وجود چنین گروهی با خبر شوند ، بی درنگ اقدام به نابود کردن آن میکنند ، هم چنان که در طول تاریخ بسیاری از اقلیت ها به همین صورت نابود شده اند. (مَگنِس باور دارد که تنها راه نابود نشدن جهش یافته ها ، حکومت آن ها بر انسان هاست.)

مدتی بعد ، شخصی به نام بارون استراکر (با ویلیام استرایکر اشتباه نشود) ، که سابقاً یک افسر نازی بوده و در آن زمان به عنوان ماًمور سازمان تروریستی هایدرا فعالیت میکرد ، به منظور پیدا کردن بخشی از طلای نازی ها به منطقه میاید. او گابریل (همسر پروفسور) را میدزدد چرا که او از محل مخفی شدن طلاها با خبر است. چارلز و مَگنِس برای نجات گابریل اقدام میکنند و در این هنگام (که از قدرت های خود استفاده میکنند) ، از جهش یافته بودن یک دیگر مطلع میشوند. مَگنِس میخواهد بارون استراکر را به قتل برساند ، ولی چارلز جلوی او را میگیرد و استراکر فرار میکند.

در نتیجهٔ این اتفاقات ، چارلز و مَگنِس به متفاوت بودن دیدگاه های خود دربارهٔ رابطهٔ انسان ها و جهش یافته ها پی میبرند. مَگنِس به همراه طلاها ، چارلز را ترک میکند و برای زندگی و همین طور دنبال کردن هدفش ، به نقاط دیگر دنیا میرود. چارلز و گابریل مدتی بعد به صورت توافقی از یک دیگر جدا میشوند. هیچ کدام از این دو در آن مقطع از باردار بودن گابریل مطلع نمیشوند. فرزند گابریل چند ماه بعد متولد میشود. گابریل نام دیوید را برای او انتخاب میکند. دیوید هم مانند پدرش یک جهش یافتهٔ بسیار قدرتمند است. او بعد ها با نام لژیون شناخته میشود. پروفسور تا سال ها از وجود پسرش بی خبر است.

پروفسور در ادامهٔ سفرش ، به کوهستان هیمالیا میرود. در آن جا ، او متوجه میشود که گروهی از موجودات فضایی قصد حمله به کرهٔ زمین را دارند و به این منظور ، یکی از آن ها به نام لوسیفر برای شناسایی زمین ، در کوهستان هیمالیا مستقر شده است. پروفسور با لوسیفر درگیر میشود. مقاومت پروفسور ، باعث میشود که فضایی ها از حمله به زمین پشیمان شوند.

در طی درگیری ، لوسیفر سنگ بزرگی را روی پروفسور میاندازد. در نتیجه این اتفاق ، پروفسور از کمر به پایین فلج میشود. بعد از فرار لوسیفر ، زنی به نام سِیج ، به کمک او میشتابد. (سِیج بعدها به یکی از متحدین پروفسور تبدیل میشود).

پروفسور در هند بستری میشود. در طول دورهٔ بهبودی ، او و یکی از پرستاران بیمارستان به نام امیلیا وُفت عاشق یک دیگر میشوند. آن ها با هم ازدواج کرده و در آپارتمانی در بمبئی ساکن میشوند. امیلیا که یک جهش یافته است از این که چارلز دربارهٔ جهش یافتگی مطالعه میکند نگران است. گر چه بعد از فهمیدن این که چارلز هم یک جهش یافته است ، نگرانی اش از بین میرود. این دو مدتی بعد به ایالات متحده آمریکا میروند و در خانهٔ اجدادی پروفسور ساکن میشوند. این دو مدتی در کنار هم با خوبی زندگی میکنند. اما زمانی که پروفسور با جهش یافته ای به نام اسکات سامرز آشنا میشود و او را به خانهٔ خود میاورد ، امیلیا تصمیم میگیرد چارلز را ترک کند. او با تفکر چارلز که انسان ها و جهش یافته ها باید با هم در صلح زندگی کنند ، مخالف است. پروفسور ابتدا سعی میکند با استفاده از قدرت هایش جلوی رفتن امیلیا را بگیرد ، ولی خیلی زود از این عمل خود شرمسار میشود و میگذارد او برود. امیلیا بعداً به یکی از پیروان مگنتو تبدیل میشود.

رفتن امیلیا باعث سومین شکست پروفسور در زمینهٔ ازدواج میشود. ولی انگیزهٔ پروفسور برای دنبال کردن هدفش بیشتر میشود. اسکات سامرز بعداً به اولین مرد ایکس تبدیل میشود.

تشکیل گروه مردان ایکس[ویرایش]

قدرت ها و توانایی ها[ویرایش]

پروفسور ایکس به علت جهش یافته بودن ، قدرت های ذاتی زیادی دارد که تقریباً همهٔ آنها به ذهن او برمیگردند. وی هم چنین تونایی های اکتسابی زیادی دارد که البته هوش بسیار او نقش اساسی را در کسب این توانایی ها ایفا کرده است.

قدرت ها[ویرایش]

پروفسور ایکس صاحب قدرتهای ذهنی متفاوتی است که در زیر به آنها اشاره میشود:

 • خواندن ذهن بقیهٔ افراد و هم چنین انتقال تفکرات خود به ذهن دیگران ؛ مثل این که دارند با هم صحبت میکنند بدون این که از دهان خود استفاده کنند. این توانایی وی تله پاتی یا دور آگاهی نامیده میشود. محدودهٔ دورآگاهی او تقریباً چهارصد کیلومتر مربع است. البته او میتواند با استفاده از دستگاه سیریبرو (که در مدرسهٔ جهش یافته ها قرار دارد) ، در محدودهٔ بسیار بزرگتری از این توانایی خود استفاده کند. او میتواند ذهن افراد زیادی را به طور هم زمان کنترل کند.
 • پاک کردن یک بخش یا کل حافظهٔ افراد. او از این توانایی خود برای مقابله با بعضی از دشمنانش استفاده کرده است و گاهی با جایگزینی حافظه ، این دشمنان را به افراد خوبی تبدیل کرده است. بعضی از مردان ایکس ، مانند ولورین با همین روش به یکی از اعضای تیم تبدیل شده اند. گر چه او نمیتواند به طور دائمی خاطرات دروغین را در ذهن یک نفر واقعی جلوه دهد و بالاخره متوجه جعلی بودن آن میشوند.
 • ایجاد توهم در ذهن دیگران ، برای مثال میتواند خود و افرادش را (از نظر سایرین) نامرئی کند.او هم چنین میتواند طوری ذهن بقیه را کنترل کند که مثل این که خشک شده اند ؛ یعنی هیچ عملی انجام نمی دهند و بعد از خروج از این حالت ، آن را به یاد نمی آورند. او میتواند ذهن افراد زیادی را به طور هم زمان کنترل کند. این قدرت پروفسور (بی حس کردن ذهن) حالت های شدید تری هم دارد که میتواند در شرایط خاص منجر به آسیب روانی افراد یا حتی مرگ آنان شود.اگر چه او به طور خود آگاه از این حالت ها استفاده نمیکند ، گاهی اوقات این قدرت مخرب موجب ایجاد مشکلاتی می شود. برای مثال ، ویلیام استرایکر ، دشمن جهش یافته ها ، یکبار سعی کرد از این قدرت پروفسور استفاده کند تا تمام جهش یافته ها را از بین ببرد. گر چه با دخالت مردان ایکس ، نقشه اش شکست خورد.
 • ورود به ذهن دیگران و کنترل بدن و اعمال آنها. او تنها میتواند بدن یک نفر را در آن واحد کنترل کند.
 • ایجاد درد و معلولیت های ذهنی و جسمی به طور موقتی برای دیگران.
 • بر قراری همدلی ، یعنی میتواند از حواس پنجگانه دیگران استفاده کند. برای مثال میتواند از زاویهٔ دید آنها نگاه کند و یا آنچه را در گذشته دیده اند، ببیند.
 • انتقال روح خود به بدن دیگران: تا به حال چند مرتبه به نظر رسیده که پروفسور کشته شده است ، ولی بعداً معلوم شده بدنش از بین رفته ولی روحش در بدن دیگری به حیات خود ادامه داده و بنابراین پروفسور توانسته نزد تیمش برگردد. او با استفاده از قدرت هایش میتواند به دیگران القا کند که هنوز در بدن سابق قرار دارد.
 • کنترل میزان قدرت سایر جهش یافته ها به وسیلهٔ (در اصطلاح) قفل کردن ذهن آنها. برای مثال او توانست قدرت جین گری و همین طور اسکارلت ویچ را برای مدت طولانی کنترل کند تا از تبدیل آنها به انسان هایی با قدرت بسیار زیاد و مخرب جلوگیری کند. هر چند که نتوانست هیچ یک را برای همیشه کنترل کند.
 • تعلیم دادن اعضای تیمش به صورت ذهنی ، چنان که یک بار اعضای تیم جدیدی از مردان ایکس را در مدت چند ساعت طوری آموزش داد که گویی ماه هاست در کنار یک دیگر تمرین میکنند.
 • او میتواند با استفاده از ذهنش و خواندن مراکز مربوط به زبان در مغز دیگران ، زبان هایی را که آنها صحبت میکنند را یاد بگیرد و هم زمان به دیگران آموزش دهد.
 • حافظهٔ قوی

اگر چه او معمولاً بدون اجازه به ذهن افراد دیگر وارد نمیشود ، در مواقع لازم از این قدرت ها برای متوقف کردن دشمنان و نجات افرادش و همین طور مردم عادی از موقعیت های خطرناک استفاده میکند.

پروفسور در زمان عضویت در گروه روشن ضمیران ، صاحب یکی از شش گوهر جاودانگی میشود. هر کسی که شش گوهر را در کنار یک دیگر داشته باشد ، به قدرت بسیاری دست میابد. بنابراین اعضای گروه ، گوهر ها را بین خود تقسیم میکنند و هر کدام از یکی نگهداری میکنند ؛ تا با این روش مانع از این شوند که یک فرد شرور ، همهٔ آنها را بدست آورد. پروفسور مانند سایر اعضای سابق گروه روشن ضمیران ، سوگند خورده است که هرگز از این گوهر استفاده نکند و مکان نگهداری از آن را از همگان مخفی کند.

راه های مقابله با قدرت های پروفسور[ویرایش]

پروفسور ایکس در دنیای مارول یکی از قوی ترین ابر قهرمانان است. با این حال ، راه هایی برای مقابله با قدرت های ذهنی او وجود دارد. از جمله:

 • بعضی تجهیزات میتوانند جلوی قدرت های او را بگیرند. برای مثال مگنتو و جاگرنات هر دو کلاه هایی بر سر میگذارند که مانع از نفوذ کسی به ذهن آنها میشود. هم چنین در فیلم ایکس ۲: مردان ایکس متحد میشوند ، ویلیام استرایکر وسیله ای مانند کلاه را روی سر پروفسور قرار میدهد.تا وقتی این وسیله روی سر اوست ، پروفسور نمیتواند از قدرت هایش استفاده کند.
 • گاهی اوقات پروفسور در مقابل سایر جهش یافته هایی که توانایی نفوذ به ذهن را دارند ، تحت تاًثیر قرار میگیرد و نمیتواند به طور دلخواه از قدرت های خود استفاده کند.
 • یکی از قدرت های بعضی جهش یافته این است که نمیتوان به ذهن آنها نفوذ کرد؛ بنابراین پروفسور ایکس هم نمیتواند به ذهن آنها نفوذ کند. از بین این افراد می توان استورم را نام برد که یکی از مردان ایکس است.
 • مگنتو یک بار در (مجلات مردان ایکس) موفق میشود با استفاده از میدان الکترو مغناطیسی کرهٔ زمین ، بُرد قدرت های پروفسور ایکس را کاهش دهد.

توانایی ها[ویرایش]

پروفسور ایکس یک نابغه با هوش بسیار زیاد است و در زمینهٔ ژنتیک ، یکی از شناخته شده ترین دانشمندان است. او در رشته های ژنتیک ، بیوفیزیک ، روان شناسی و انسان شناسی دارای مدرک پی اچ دی است. هم چنین دارای دکترای رشتهٔ روان پزشکی است و در زمینه های دیگر علمی نیز اطلاعات زیادی دارد.

پروفسور در زمان سفر خود در آسیا (در جوانی و قبل از تشکیل گروه مردان ایکس) ، در زمینه هنرهای رزمی مهارت پیدا میکند. این مهارت ها در کنار قدرت های ذهنی ، پروفسور را به مبارز تن به تن قدرتمندی تبدیل میکند که میتواند حرکات حریفان را پیش بینی کند و بنابراین آن ها را شکست دهد. فلج شدن پروفسور ، باعث میشود او دیگر نتواند از این توانایی به شکل موثری استفاده کند. ولی بعد از نابود شدن بدن اصلی اش و انتقال روح خود به بدن شخصی دیگر (که فلج نیست) ، میتواند دوباره از این توانایی استفاده کند.

در دیگر رسانه ها[ویرایش]

تلویزیون[ویرایش]

این شخصیت تا به حال در کارتون ها و سریال های زیادی نیز حضور داشته است. او حضوری پر رنگ در کارتون ها و سریال های مرتبط با مردان ایکس دارد و هم چنین در بعضی کارتون های دیگر شخصیت های کمپانی مارول حضور دارد.

سینما[ویرایش]

این شخصیت در تمام فیلم های مردان ایکس حضور دارد. پاتریک استوارت تا به حال نقش او را در شش فیلم ایفا کرده است. جیمز مک‌آووی نیز در نقش چارلز جوان و میانسال در فیلم های مردان ایکس: کلاس اول و مردان ایکس:آخرالزمان حضور دارد و هر دوی آن ها در فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده ، در دو بازهٔ زمانی مختلف ( زمان حال و گذشته ) به ایفای نفش پرداخته اند. لورنس بلکر هم در فیلم مردان ایکس: کلاس اول نقش دوران نوجوانی او را بازی کرده است.

بازیگران نقش پروفسور ایکس در فیلم های سینمایی[ویرایش]

سال لورنس بلکر
(نوجوانی پروفسور)
جیمز مک‌آووی
(جوانی و میانسالی پروفسور)
پاتریک استوارت
(میانسالی و کهنسالی پروفسور)
مردان ایکس بله
ایکس ۲: مردان ایکس متحد میشوند بله
مردان ایکس: آخرین ایستادگی بله
بنیاد مردان ایکس:ولورین بله
مردان ایکس: کلاس اول بله بله
ولورین بله
مردان ایکس: روزهای گذشته آینده بله بله
مردان ایکس:آخرالزمان بله

تفاوت های شخصیت در مجلات و فیلم های سینمایی[ویرایش]

به طور کلی ، تفاوت های بسیاری در مورد داستان ها و شخصیت ها در مجلات و فیلم های سینمایی مردان ایکس وجود دارد. در این جا تنها به چند مورد که به طور خاص به پروفسور ایکس مربوط میشود ، اشاره میشود:

 • علت فلج شدن پروفسور ایکس در کتاب ها ، آسیب دیدن او در نبرد با یک موجود فضایی به نام لوسیفر است. در حالی که در فیلم مردان ایکس: کلاس اول ، پروفسور به علت برخورد گلوله به کمرش فلج میشود. مویرا مک تاگرت (اولین همسر پروفسور در مجلات) و مگنتو به طور ناخواسته باعث این اتفاق میشوند. هم چنین در مجلات ، پروفسور نمیتواند بعد از فلج شدن راه برود. در حالی که در فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده ، او میتواند با تزریق روزانهٔ داروی مخصوصی به بدنش راه برود ، گر چه این دارو باعث از بین رفتن قدرت های او به صورت روزانه میشود.

البته در مجلات ، پروفسور بعد از نابود شدن بدن اصلی اش و انتقال دادن روح خود به بدن شخصی دیگر (که فلج نیست) ، میتواند دوباره راه برود. ولی در فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده ، پروفسور میانسال هنوز در بدن اصلی خود است.

 • در مجلات ، پروفسور در نوجوانی موهای سر خود را از دست میدهد. در فیلم های سینمایی ، این اتفاق در میانسالی او رخ میدهد.
 • در مجلات جاگرنات برادر خواندهٔ پروفسور است. تا کنون در فیلم ها (با وجود حضور جاگرنات) این رابطه بیان نشده است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]