پرتو نوری‌علا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرتو نوری علا
ملیت پرچم ایران ایرانی
پیشه شاعر، نویسنده، منتقد و عضو کانون نویسندگان
آثار دفترهای شعر او عبارتند از: "سهمی از سال‌ها"
"از چشم باد"
"زمینم دیگر شد"
"سلسله بر دست، در برج اقبال"، "از دار تا بهار" و برگزیده اشعار "چهار رویش" به دو زبان فارسی و انگلیسی. نمایشنامه "فردای میهن"، مجموعه داستان "مثل من"، روایت "مانا"
فرزندان سندباد سپانلو
شهرزاد سپانلو
جایزه‌ها منتقد برگزیده سال ۱۹۹۴
از طرف نشر باران در سوئد


پرتو نوری علا شاعر، نویسنده، منتقد و عضو کانون نویسندگان در ایران است.

زندگینامه[ویرایش]

پرتو نوری علا در سال ۱۳۴۴ با محمدعلی سپانلو، نویسنده و شاعر معاصر ازدواج کرد.[۱] حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های سندباد و شهرزاد (خواننده پاپ) است. پرتو در سال ۱۳۶۴ پس از جدایی از همسرش با دو فرزند نوجوانش به آمریکا رفته و خود به تنهائی مسئولیت پرورش آنان را چه به لحاظ مادی و چه معنوی به عهده گرفت.

آثار[ویرایش]

از پرتو نوری علا تاکنون پنج کتاب شعر به نام‌های سهمی از سال‌ها، از چشم باد، زمینم دیگر شد، سلسله بر دست در برج اقبال و از دار تا بهار منتشر شده‌است. برگزیده‌ای از اشعار او نیز در کتاب چهار رویش به دو زبان فارسی و انگلیسی، توسط انتشارات سندباد در لس آنجلس منتشر شده‌است. بخشی از این کتاب به معرفی و نقد اشعار پرتو، توسط سایر منتقدین اختصاص داده شده‌است.

پرتو نوری علا از دهه ۱۹۷۰ نقد ادبی و هنری نوشته‌است و از طرف نشر باران در سوئد به عنوان یکی از دو منتقد برگزیده سال ۱۹۹۴ انتخاب شد. کتاب دو نقد و هنر و آگاهی که حاوی نقدهای ادبی، تئاتر و سینماست در سال ۲۰۰۷ به چاپ سوم رسید. نمایشنامهٔ فردای میهن، مجموعه داستان مثل من و روایت مانا نیز از آخرین آثار منتشر شدهٔ اوست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پی‌نوشت[ویرایش]

  1. علی مسعودی‌نیا. «پروندهٔ شعر مهاجرت – قسمت ۱۳/ گفتگو با پرتو نوری علا»(فارسی)‎. وب‌گاه وزنا، مهر ۸۸. 

منابع[ویرایش]