ویکی‌پدیا:جانبداری سازمان‌یافته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پروژه ویکی‌پدیا به جانبداری سازمان‌یافته‌ که به طور طبیعی از ترکیب گروه‌های جمعیّتی مشارکت کننده‌اش سرچشمه می‌گیرد دچار است. این جانبداری خود را در پوشش عدم توازن در پرداختن به موضوعات و در نتیجه تبعیض علیه گروه‌های جمعیّتی دارای نمایندگان کمتر نشان می‌دهد.

درصد میزان استفاده از اینترنت در قیاس با جمعیت (۲۰۱۰)[۱]


چرا اهمیّت دارد و چه باید کرد[ویرایش]

بسیاری از کاربران، بدین خاطر در ویکی مشارکت می‌کنند که ویکیپدیا را در حال پیشرفت به سوی یک مخزن آرمانی دانش بشری می‌دانند. کاربران آرمانگراتر، ممکن است ویکی را بحثی گسترده بر سر این که چه چیز درست است و چه چیز "از دیدگاه بیطرف" یا "از نقطه نظر خدا" نیست بدانند. بنابراین، ایده جانبداری سازمان‌یافته نگران کننده‌تر از خرابکاری عمدی است؛ خرابکاری به سرعت شناسایی شده و اصلاح می‌شود. وجود جانبداری سازمان‌یافته بدین معنا ست که نه تنها بخش بزرگی از جهان در بحث دم دست شرکت نمی‌کند بلکه مشکل ریشه‌داری در نوع رابطه ویکیپدیا و ویرایشگران مشارکت کننده در آن، با جهان نامحدود خارج وجود دارد.

جانبداری سازمان‌یافته ویکیپدیا دایمی است و تنها راهی که جانبداری سازمان‌یافته می‌تواند محو شود این است که همه جمعیّت گویشوران یک زبان در جهان آن زبان را با فصاحت مشابه حرف بزنند و به ویکیپدیا دسترسی و گرایش مساوی داشته باشند. به هر حال، تاثیرات جانبداری سازمان‌یافته می‌تواند با تلاش آگاهانه کاهش یابد. این، هدف پروژه مخالفت با جانبداری سازمان‌یافته است.

همان طور که مایکل اسنو و جیمی ویلز در یک نامه سرگشاده گفته‌اند:

چگونه ممکن است ما موفّقیت مان را در مقابله با چالش‌های پیش روی مان گسترش دهیم؟ کمتر از یک پنجم جمعیّت دنیا به اینترنت دسترسی دارند. در حالی که صدها هزار داوطلب در پروژه‌های ویکیمدیا تا به حال مشارکت کرده‌اند، آنها به طور کامل نماینده تنوّع دنیا نیستند. گزینه‌های بسیاری در پیش رو ست تا جنبشی جهانی بسازیم برای خلق و به اشتراک گذاری دانش آزاد.

[۱]

آن چه شما می‌توانید بکنید

در خصوص نقطه‌نظرها و دغدغه‌های دیگران بخوانید. سعی کنید اینها در ویرایش تان نشان دهید. از دیگران دعوت کنید ویرایش کنند. به دیگران احترام بگذارید. برای فهمیدن جانبداریهایتان کار کنید و از منعکس کردن آنها در ویرایشهایتان خودداری کنید. از موضوعات یا بحثهایی که انتظار جانبداری خود تان در آنها را دارید، یا وقتی که نمی‌خواهید جهت غلبه بر آن جانبداریها بکوشید دوری کنید. این یک پروژه بزرگ است؛ نتیجتاً جایی کار کنید که به بهترین شکل بتوانید در محتوای مرکزی و انتظارات رفتاری، خصوصاً مربوط به وپ:دبط خدمت کنید.

منبع[ویرایش]

  1. http://volunteer.wikimedia.org/

جستارهای وابسته[ویرایش]

Wikipedia:Systemic bias