ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات ربات‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانبر:

این صفحه برای بررسی مسائل مرتبط با ربات‌های فعال در ویکی‌پدیای فارسی‌است. این مسائل می‌توانند گزارش مشکلات و درخواست از ربات‌داران برای کارهای رباتیکی باشند. لطفاً هر مورد را در بخشی جداگانه بنویسید. از ربات‌داران انتظار می‌رود این صفحه را به فهرست پی‌گیری‌های خود بیفزایند.

لطفا برای درخواست کپی الگو ناوباکس به مقاله‌هایش به ویکی‌پدیا:تار/کپی ناوباکس مراجعه کنید.برای درخواست انتقال رده به اینجا رجوع کنید


یکسان‌سازی متغیر الگوها[ویرایش]

تعدادی از الگوها متغیرهای‌شان مشکل املائی یا نوشتاری دارند و ابرابزار آن را درست می‌کند باعث می‌شود که الگو در مقاله از کار بیافتد به عنوان مثال این نشان می‌دهد چه تعداد متغیر در صورت اعمال ابرابزار بر مقاله‌ای که این الگو از آن استفاده می‌کند تغییر می‌کنند. باید رباتی نوشت که همهٔ متغییرها را در مقالات یکی کند مثلاً به جای {{{طول_ماموریت|{{{طول ماموریت|{{{طول مدت ماموریت|{{{طول مدت ماموریت|}}}}}}}}}}}} فقط {{{طول مأموریت|}}} باشد. برای این تغییر باید همه متغیرهای مشابه در مقاله به این متغیر تبدیل شوند. از این دست الگوها بسیار استیاماها۵ / ب ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۱۶ (UTC)

به عنوان مثال در مقالهٔ پایونیر ۱۰ | نوع مأموریت = کاوش در نقاط دوردست فضا دیده نمی‌شود یاماها۵ / ب ‏۱۰ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۱۹ (UTC)

حذف الگوی اضافی از مقالات[ویرایش]

با توجه تجمیع و تغییر مسیر الگوها

بمانند الگوهای سینمایی الگوهای زیر به صورت رباتیک از مقالات مرتبط حدف گردد


 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیک در ۱۹۰۱–۱۹۲۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیک در ۱۹۲۶–۱۹۵۰
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیک در ۱۹۵۱-۱۹۷۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیک در ۱۹۷۶–۲۰۰۰
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیک در ۲۰۰۱–۲۰۲۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل شیمی در ۱۹۰۱–۱۹۲۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل شیمی در ۱۹۲۶–۱۹۵۰
 • الگو:برندگان جایزه نوبل شیمی در ۱۹۵۱-۱۹۷۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل شیمی در ۱۹۷۶–۲۰۰۰
 • الگو:برندگان جایزه نوبل شیمی در ۲۰۰۱–۲۰۲۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۱۹۰۱ - ۱۹۲۵
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۱۹۵۰-۱۹۲۶
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۱۹۷۵-۱۹۵۱
 • الگو:برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۲۰۰۰-۱۹۷۶

World Cup 2010 (بحث) ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۵۴ (UTC)

✓یاماها۵ / ب ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۰ (UTC)

اصلاح پیوند فهرست آثار ملی ایران در مقالات رده:آثار ملی ایران[ویرایش]

با سلام؛
در رده:آثار ملی ایران که مشتمل بر هزاران نوشتار کوتاه و بلند است، پیوند «آثار ملی ایران» جایگزین «فهرست آثار ملی ایران» در بخش جستارهای وابسته؛ گردد.
رفع این پیوندِ به ابهام‌زدایی، با توجه به حجم کار، به طریقِ دستی میسر نیست.
ضمناً اگر مقالاتی هم که در این رده جای ندارند اما از این پیوند رنج می‌برند، بررسی شود که «فَبِهَا المراد» ! با سپاس ¤ اُمیدبحث ‏۱۴ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۸ (UTC)

Time2wait.svg در دست اقدام درود در حال انجام است. ح.فاطمی«ب» ۲۶ فروردین ۱۳۹۴، ساعت ۲۳:۰۰ (ایران) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)

اصلاح مقاله‌های خرد سیارک‌ها[ویرایش]

با سلام،
با توجه به تعداد مقالات، اصلاح دستی، وقت‌گیر است لذا خواهشمندم این اصلاحات با ربات صورت پذیرد.
لطفاً به این دو ویرایش توجه شود:

در این سری از مقالات سیارک‌ها سه اشکال نیاز به اصلاح دارد.

 1. اصلاح اعداد و ممیز. (با ابرابزار صورت گرفته است.) مانند ۲.۰۵۴۷۹۹۲ به ۲٫۰۵۴۷۹۹۲
 2. اصلاح سجاوندی نام‌گذاری. مثلاً: نامگذاری:1996QT1 با افزودن یک فاصله به بعداز : به صورت نام‌گذاری: 1996QT1
 3. اصلاح پیوند سوم منابع، مثلاً از

http://starbase.jpl.nasa.gov/msx-a-spirit3-5-sbn0003-mimps-v1.0/as2004_0001/data/simps04/addl.tab

به:

<ref>{{یادکرد وب |عنوان= Planetary Data System | وب‌گاه=download.recurser.com | پیوند=http://starbase.jpl.nasa.gov/msx-a-spirit3-5-sbn0003-mimps-v1.0/as2004_0001/data/simps04/addl.tab | کد زبان=en | تاریخ بازبینی=2015-04-22}}‏</ref>

و اگر با ربات میسر نیست، بفرمایید تا به تدریج دستی انجام گیرد. با سپاس ¤ اُمیدبحث ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۵۵ (UTC)

یادکرد وبی که ذکر کردید معتبر نیست (یادکرد وب باید پارامتر عنوان داشته باشند (درست است که آن صفحه عنوان ندارد ولی اگر بخواهیم یادکرد وب استفاده کنیم باید عنوانی برایش انتخاب کنیم)، کد زبانش هم باید به انگلیسی تغییر کند (بی‌هنری‌های ابزار خودم؟)، برای عنوان وب‌گاه هم «Planetary Data System» (نه لزوماً با پیوند) ممکن است بهتر باشد. دالبا ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۴۴ (UTC)
با عنایت به توضیحات جناب دالبا، اصلاح شد. ضمن سپاس ¤ اُمیـد بحث ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۲۵ (UTC)

همکدسازی[ویرایش]

با توجه به انجام همکدسازی آیا می‌توان پیش‌شماره همه مناطق درون یک استان را به پیش‌شماره آن استان، تغییر داد؟ (مثلاً همه شهرستان‌ها، بخش‌ها، دهستان‌ها، شهرها و روستاهای خراسان رضوی دارای پیش‌شماره ۰۵۱ هستند.) با تشکر. مهدی (بحث) ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴، ساعت ۱۸:۳۶ (ایران) ‏۲۳ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۰۶ (UTC)

پیش شماره شیراز از ۰۷۱۱ به ۳+۰۷۱ تغییر یافت به نظرم برای جلوگیری از ابهام پیش‌شماره‌ها را با الگویی مانند {{پیش‌شماره تلفن ایران|نام استان|عدد جلوی شماره تلفن}} مثلا {{پیش‌شماره تلفن ایران|استان فارس|۳}} جایگزین کنیم که خروجی‌اش بشود (۳)۰۷۱ تا خواننده متوجه شود عدد ۳ به جلوی همهٔ شماره تلفن‌های شیراز اضافه شده‌است (اگر راه‌حل دیگری مدنظرتان است بفرمائید)یاماها۵ / ب ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۰۷ (UTC)

اصلاح پیوندهای قرمز در مقاله‌های روستاها[ویرایش]

سلام. در مقاله‌های روستاهایی که بطور رباتیک از روی فایل‌های مرکز آمار ایران ساخته شده‌اند پیوندهای قرمزی وجود دارد که به دلیل عدم رعایت نیم‌فاصله (بخش مرکزی‌شهرستان‌میاندوآب) یا وجود کاراکترهای غیرفارسی (دهستان احمدئ) به نوشتار مناسب منتهی نمی‌شوند. برخی تغییرمسیرها به مقالهٔ با املای درست حذف شده‌اند (بخش احمدئ)، برخی مقاله‌ها بدون برجای‌گذاشتن تغییرمسیر منتقل شده‌اند (دهستان بیرانوندجنوبی) و برخی از ابتدا وجود نداشته‌اند (بخش تخت‌سلیمان). تعدادی تغییر مسیر هم وجود دارد که در حقیقت به نوشتار درست منتهی می‌شود (دهستان دشمن زیارئ)، ولی به هر حال املای درستی ندارد و اینها هم باید جایگزین شود. یک مورد هم هست (دهستان کوهپایه (شهرستان ساوه) > دهستان کوهپایه (ساوه)) که نوشتار مقصد هنوز وجود ندارد، ولی به لحاظ شکل نادرست ابهام‌زدایی در پرانتز این اصلاح باید صورت گیرد. دوستان ربات‌ران لطفاً زحمت جایگزینی پیوندها را در صفحه‌های مربوطه بکشند. ضمناً به نظرم بهتر است پس از جایگزینی پیوندها، تغییرمسیرهای موجود حذف شوند.

سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)

درخواست مجوز دادم. دالبا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۱۴ (UTC)
شکار خوبی بود. حدود ۳۴۰۰ ویرایش انجام شد. از اینکه زحمت تهیهٔ این فهرست را کشیدید سپاسگزارم. دالبا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۱۱ (UTC)
سلام. از اینکه زحمت این ویرایش‌ها را کشیدید سپاسگزارم. سه نکته. اول: ویرایش‌ دهستان‌ها فقط در متن نوشتارها صورت گرفته و جعبه اطلاعات روستاها اصلاح نشده‌اند (پره (ایذه)) چرا که در جعبه اطلاعات بجای دهستان سوسن‌غربی > دهستان سوسن غربی باید سوسن‌غربی > سوسن غربی انجام شود. دوم: تغییر مسیر بدشکلی مثل دهستان دشمن زیارئ بماند بهتر است یا حذف شود؟ سوم: این‌ها را بطور اتفاقی در طول زمان هنگام ویرایش نوشتارها یافته بودم. می‌شود با یکی از "همان" روش‌ها پیوندهای قرمز و سبز (تغییر مسیر) را در نوشتارهای روستاها (یا صرفاً جعبه اطلاعات، برای کاهش خطا) استخراج کرد؟ اگر می‌شود و مایلید زحمتش را بکشید و جایی فهرست کنید، نام‌های درست را می‌یابم و باز اینجا برای اصلاح درخواست می‌دهم. ممنون. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)
سلام. بله، پیوند جعبه به علت اینکه به صورت [[ویکی‌پیوند]] نبوده است اصلاح نشده که فکر می‌کنم همه برطرف شد.
مسلماً بهتر بود که صفحهٔ این تغییرمسیرها از اول ساخته نمی‌شد، ولی الآن هم می‌توان برای حذف هرکدام که خیلی بی‌قواره و دور از ذهن هستند اقدام کرد... (چند موردی که باقی مانده بود را حذف کردم)
در مورد استخراجشان، بحثی شد، متأسفانه تعدادشان به قدری زیاد است که نمی‌توان به این سادگی جدایشان کرد و به کار برد. احتمالاً بشود روش‌های دقیق‌تری برای رسیدن به موارد مورد نظر پیدا کرد. الآن ایدهٔ خاصی ندارم، باید رویش فکر کرد... دالبا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۱۱ (UTC)

بروزرسانی تقسیمات کشوری[ویرایش]

سلام. پدیدهٔ دیگری که در صفحه‌های روستاها دیده می‌شود این است که یک بخش به شهرستان (یا شاید یک دهستان به بخش) ارتقاء یافته و صفحهٔ مربوطه با یک انتقال به عنوان صحیح منتقل شده (بخش بشاگرد به شهرستان بشاگرد)، اما این موضوع در صفحه‌های روستاها بروز نشده است (بشنو (بشاگرد)). در صورت تهیهٔ فهرست از تغییرمسیرهای صفحه‌های روستاها می‌شود چنین مواردی را جدا کرد (نباید سخت باشد) و برای ویرایش دستی جایی فهرست کرد (بعید می‌دانم رباتیک ممکن باشد). ضمناً فهرست روستاهای شهرستان X (فهرست روستاهای شهرستان جاسک) در بخش جستارهای وابستهٔ مقاله‌های روستاها همیشه پیوندی قرمز است و این هم بهتر است از همه حذف شود. رسیدگی به وضع پیوندها به صفحه‌هایی که مقاله بوده‌اند و ابهام‌زدایی شده‌اند (دهستان گوهران) که خود حکایتی‌ست... Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۴۴ (UTC)
برای شروع شاید این کمک کند: [۱] (مقاله‌های شهرستان‌های ایران با تغییرمسیر از بخش) دالبا ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۵۹ (UTC)
@دالبا:سلام. حجم کار بسیار بالاست. مورد اول فهرست (بخش آوج) در سال ۹۰ هنوز تغییر نکرده بوده و نمی‌دانم اطلاعات مربوط به بخش و دهستان جدید را از کجا باید پیدا کرد. اما تنها برای دومین مورد (بخش اندیکا) باید حدود ۳۰۰ مقالهٔ روستا را ویرایش کرد. باید روستاها را تک تک توی فایل اکسل مرکز آمار ایران پیدا کرد و دید که چه دهستان یا بخشی باید به روستا اضافه شود. این شکل کار و در این ابعاد طاقت‌فرسا و دارای ریسک بالای اشتباه است. آیا نمی‌شود این را هم رباتیک حل کرد (حدس می‌زنم سخت است. باید نام مقاله‌ها را با نام روستاهای توی لیست مطابقت داد و...)؟ ولی انجام رباتیک این کار به دو دلیل اهمیت دارد:
 1. احتمالاً تعداد موارد اینچنینی از آنچه در این فهرست آمده بسیار بیشتر است. این هم به دو دلیل:
  1. نامگذاری و تغییر مسیر واقعی با آنچه در کوئری پیش‌بینی شده متفاوت و عملاً اشتباه است (بخش برخوار، برخوار و شهرستان برخوار).
  2. بخش X نه به شهرستان X که به بخش مرکزی شهرستان X منتقل شده است (بخش ارزوئیه، بخش مرکزی شهرستان ارزوئیه و شهرستان ارزوئیه). در نتیجه شرط دیگری باید به کوئری اضافه شود. نمی‌دانم اصولاً دهستان به بخش ارتقاء می‌یابد یا نه. اگر جواب مثبت است، یک شرط دیگر هم باید اضافه شود.
 2. این ماجرا ادامه دارد و حتی اگر امروز همه را دستی ویرایش کنیم فردا با فقط یک مورد تغییر تقسیمات کشوری صدها مقاله نیاز به ویرایش دستی خواهند داشت.
این کلاف -مثل هر کار دیگری که پی‌اش را بگیری- دارد هر چه سردرگم‌تر می‌شود. راستش این حجم کار دستی برای من بسیار بالاست و فکر می‌کنم این وقت را می‌توانم صرف ویرایش‌های مفیدتری بکنم. اگر لازم باشد حاضرم برای مقدمات ویرایش رباتیک کمک کنم (تهیهٔ فهرستی، چیزی) یا آنهایی که از ربات جا می‌ماند را دستی ویرایش کنم. ببینید می‌شود کاری کرد، یا اینکه کلاً چه پیشنهادی دارید. ممنون. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۵۵ (UTC)
مسئلهٔ پیچیده‌ای شد. فعلاً راه حلی ندارم. حل رباتیکش نیاز به شکافتن ریز مسائل و صرف وقت دارد. شاید ربات‌رانانی که در ساخت این مقاله‌ها فعال بوده‌اند با توجه به آشنایی‌شان بتوانند راه حل ساده‌ای پیشنهاد کنند. مطابقت‌دادن هم که گفتید شاید قابل انجام باشد، ولی...
 1. فهرست بالا حتماً مشکلاتی دارد. به هر حال این کوئری قادر به گرفتن این موارد نیست و الآن شرایط ساده‌ای که بشود با استفاده از آن‌ها و بدون خطای زیاد این موارد را هم اضافه کرد به ذهنم نمی‌رسد.
 2. فقط می‌توانم تأیید کنم. اگر بتوان روشی تمام‌اتوماتیک برای به‌روزرسانی این موارد طراحی کرد خیلی خوب است، ولی برنامهٔ ساده‌ای نخواهد بود.
یک مورد دیگر، احتمال انتقال برخی از این داده‌ها به ویکی‌داده است که از شرایط، امکانات و پیش‌رفت آن هم اطلاعی ندارم. دالبا ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)

خب اگر چنین فهرستی آماده کنم چه؟

نام روستا | نام جدید شهرستان | نام جدید بخش | نام جدید دهستان

یعنی روش کار جایگزینی نباشد، بلکه ربات طبق فهرست به صفحهٔ نام روستا برود و نام‌های جدید را در جای مناسب بگذارد. ویرایش جدول که آسان خواهد بود. در مورد متن هم -از آنجا که مقاله‌های ربات‌ساختهٔ روستاها الگوی متنی یکسانی دارند- فکر می‌کنم ممکن باشد. پس از اقدام ربات با چک کردن پیوندها به نام‌های قدیم می‌شود جامانده‌ها را دستی درست کرد. ببینید اگر شدنی‌ست خبر دهید یکی را برای امتحان آماده کنم. سپاس. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۹ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۳۰ (UTC)

اگر در فهرست، نامِ روستا با نام کنونی مقاله یکی باشد، اصلاح اطلاعات درون جعبهٔ اطلاعات ساده خواهد بود (البته برای همین هم باید حالت‌های مختلف جعبهٔ اطلاعات را در نظر گرفت، مثلاً بعضی موارد خاص ممکن است به جای {{جعبه روستای ایران}} کاربران از {{Infobox settlement}} استفاده کرده باشند)، ولی تهیهٔ چنین فهرستی به صورت دستی احتمالاً دشوار است. مثلاً آبژدان (مسجدسلیمان) نام صحیح کنونی‌اش برای ویکی‌پدیا آبژدان (اندیکا) است[۲] و باید منتقل شود (در صورت مشخص‌شدن نام قدیم مقاله به همراه نامِ جدید شهرستان، انتقال را هم ربات‌ها باید بتوانند انجام دهد). همچنین اصلاح متن در جایی که متن مقاله قالب مشخصی داشته باشد بدون خطا یا با خطای خیلی کم قابل اجراست، ولی اگر متن توسط ویرایش‌گران دستکاری شده باشد یا مقاله دست‌ساز باشد و بخواهیم واژه‌ها را جایگزین کنیم احتمال خطا بالا خواهد رفت و نمی‌دانم مجوز می‌گیرد یا نه. دالبا ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۰۸ (UTC)

سلام. فهرست را برای یک مورد آماده کردم. چندان سرراست نیست، ولی شدنی‌ست. البته این فهرست از آن شکلی که دفعهٔ قبل مطرح کرده بودم کارش درست‌تر است و نام قدیم و جدید کل سلسله مراتب را در خود دارد. در نتیجه می‌شود پس از انتقال، این موارد را بطور متناظر در متن نوشتارها جایگزین کرد. راستش نتوانستم حالتی را در مقاله‌های روستاها -حتی در نوشتارهای کاربرساز- متصور شوم که این شکل جایگزینی منجر به بروز خطا شود. این فهرست را برای این درست کردم تا مادهٔ خامی برای هر گونه تلاش برای حل رباتیک این مسأله باشد، نه اینکه بخواهم شما را ملزم به انجام این کار کنم.

چند نکته:

 1. شاید بهتر باشد در جعبهٔ اطلاعات بجای جایگزینی قدیم‌ها با جدیدها طبق این فهرست، اطلاعات جدید بدون توجه به محتوای قدیم در فیلد مربوطه جایگزین اطلاعات قدیم شود. با این کار جعبه اطلاعات مواردی که به اشتباه بروز شده‌اند (زاونگ سفلی) اصلاح خواهند شد.
 2. رده‌ها (رده:روستاهای شهرستان نیشابور) و الگوها ({{شهرستان نیشابور}}) ی قدیم حذف و جدیدها (رده:روستاهای شهرستان فیروزه و {{شهرستان فیروزه}}) اضافه شوند. هنگام اضافه کردن جدیدها چک شود که رده/الگوی جدید پیشتر به مقاله اضافه نشده باشد (صمان).
 3. فهرست روستاهای شهرستان نیشابور از نوشتارها حذف شود.

یک قضیهٔ دیگر: در کنار بروزرسانی تقسیمات کشوری در نوشتار روستاها، مواردی مثل قنات زشک، نیشابور هم هستند. خواستم پیشنهاد دهم در این فهرست [۳] قنات X، نیشابور به قنات X (فیروزه) منتقل شود و سپس تقسیمات کشوری داخل صفحه با جدیدها جایگزین شوند، ولی به مواردی برخوردم (قنات سبزدر، بوئین زهرا، قنات گبشگان، جیرفت،...) که از ابتدا پیوندها اشتباه ساخته شده‌اند ([[بخش تحت جلگه|بخش آوج]]، [[بخش تحت جلگه|بخش جبالبارز]]). باید اول از صاحبش بپرسم. ولی صرفنظر از این مسأله، ویرایش اینها هم به این روش امکانپذیر هست؟


تشکر. Saeidpourbabak (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)

در مورد حالت خطا، تصور کنید مثلاً‌ در همین رهن کاریز (اولین ردیف) کاربری که متوجه تغییر تقسیمات کشوری این روستا از شهرستان نیشابور به شهرستان فیروزه شده‌بوده‌است، این جمله را به مقاله اضافه کرده باشد: «این روستا که تا سال ۱۳xx جزئی از شهرستان نیشابور بود، بر اساس مصوبهٔ ... به عنوان بخشی از شهرستان فیروزه شناخته شد.»
حال اگر ما با ربات همهٔ عبارت‌های «شهرستان نیشابور» چنین مقاله‌ای را با «شهرستان فیروزه» جایگزین کنیم، حاصل می‌شود: «این روستا که تا سال ۱۳xx جزئی از شهرستان فیروزه بود، بر اساس مصوبهٔ ... به عنوان بخشی از شهرستان فیروزه شناخته شد.» که صحیح نیست.
یک راه حل برای این مشکل می‌تواند این باشد که ربات نگاه کند آیا عبارت «شهرستان فیروزه» در مقاله استفاده شده یا نه، اگر شده بود، احتیاط کند و تنها جاهایی که مطمئن هستند را تغییر دهد (جعبهٔ اطلاعات) و متن مقاله را دستکاری نکند.
با سه نکته‌ای که گفتید موافقم.
در مورد کاریزها (قنات‌ها)، من با انتقالشان موافقم، ولی فعلاً برای همین روستاها هم دست‌ودل ربات‌نوشتن ندارم... اگر کسی از ربات‌رانان می‌خواهد روی این موضوع‌ها کار کند لطفاً اعلام کند. دالبا ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴/ ‏۶ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۱ (UTC)
سلام. حق با شماست. ممنون از نکته‌ای که گفتید. Saeidpourbabak (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۴۴ (UTC)

بایگانی منابع برخط[ویرایش]

آیا هیچ کدام از ربات‌رانان بایگانی منابع برخط هم انجام می‌دهد؟ اگر بله، لطفاً منابع مقالهٔ اینترنت در ایران بایگانی شوند؛ همچنین لطفاً نام ربات را در ویکی‌پدیا:ایجاد پیوند پایدار برای منابع برخط بیفزایید تا بعدها راحت‌تر بشود آن را پیدا کرد و چنین درخواستی داد. ممنون ▬ حجت/بحث ‏۸ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۰۱ (UTC)