ویکتور لاستینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکتور لاستیگ (به انگلیسی: Victor Lustig) یکی از بزرگترین کلاهبرداران تاریخ بود او به خاطر فروختن برج ایفل اشتهار دارد. او به چند زبان تسلط داشت. او در بوهم بدنیا آمد. ولی در سال ۱۹۲۰ به آمریکا مهاجرت کرد.

فروش برج ایفل[ویرایش]

در سال ۱۹۲۵ فرانسه از جنگ جهانی اول تازه رهیده بود و پاریس در حال ترمیم اوضاع اقتصادی خود بود و شرایطی بسیار مساعد برای یک کلاهبردار را داشت. ذهنیت فروش برج ایفل زمانی به ذهن لاستینگ افتاد که وی یک آگهی در روزنامه مبتنی بر مشکلات شهر در نگه‌داری برج ایفل را دید. او مدارکی را جعل کرد و خود را با عنوان معاون ریاست وزارت پست و تلگراف معرفی کرد.

او نامه‌هایی را جعل کرد و برای شش تن از بزرگترین تاجران فرانسه فرستاد و آنها را به هتل دِ کریلون دعوت کرد. این هتل محل ملاقات‌های مهم تجاری در فرانسه آن زمان بود. او از آنان خواست به علت مخالفت‌های عمومی با فروش برج ایفل این موضوع را افشا نکنند.

او سرانجام یکی از مشتریان به اسم آندره پویسون را انتخاب کرد و برج ایفل را به‌وی فروخت.

مرگ[ویرایش]

او در سال ۱۹۳۴ (میلادی) دستگیر شد اما یک روز قبل از دادگاه فرار کرد اما ۲۷ روز بعد دوباره دستگیر شد. او در دادگاه به ۲۰ سال حبس در زندان آلکاتراز محکوم‌شد. او در نهم مارس ۱۹۴۷ دچار سینه‌پهلو شد و دو روز بعد درگذشت.

منابع[ویرایش]

"Victor Lustig." Wikipedia, The Free Encyclopedia. 28 Mar 2008, 10:20 UTC. Wikimedia Foundation, Inc. 30 Mar 2008 <http://en.wikipedia.org/w/index.php?oldid=201543171>.