ویزای گوناگونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ویزای گوناگونی یا گرین کارت لاتاری یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا است. از سال ۱۹۹۰ و به دستور کنگره آمریکا، هر سال وزارت امور خارجه آمریکا مطابق بخش ۲۰۳‎(c)‎ از قانون مهاجرت و ملیت (Immigration and Nationality Act) آمریکا، به صورت قرعه‌کشی (موسوم به لاتاری) تعدادی افراد را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می‌کند که نهایتا منجر به دریافت کارت اقامت دایم آمریکا (معروف به گرین کارت) می‌شود. برنده اصلی در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب ویزای DV-۱ می‌شود. همسر وی و فرزندان مجردی که در روز ثبت نام اینترنتی زیر ۲۱ سال دارند نیز در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب ویزای DV-۲ می‌شوند.

فلسفه‌ی ویزای گوناگونی[ویرایش]

از آن‌جا که هدف از صدور ویزای گوناگونی حفظ گوناگونی نژادی در بین مهاجران آمریکا است، این ویزا برای ساکنان کشورهایی که به طور معمول از روش‌های دیگر مهاجران زیادی به آمریکا می‌فرستند صادر نمی‌شود. به همین خاطر هر ساله در بولتن ویزا فهرست کشورهایی که مجاز به شرکت در قرعه‌کشی هستند مشخص می‌گردد. به عنوان نمونه، اهالی کشور روسیه تا سال ۲۰۰۴ مجاز به شرکت در این قرعه‌کشی بودند اما در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ این اجازه از آنان سلب شد. در قرعه‌کشی ویزای سال ۲۰۱۰ اهالی این کشور مجدداً جواز شرکت در قرعه‌کشی را کسب کردند. کشورهای غیرمجاز کشورهایی هستند که در ۵ سال گذشته بیش از ۵۰۰۰۰ مهاجر از طریق ویزاهای خانوادگی و کاری به آمریکا فرستاده باشند. از جمله‌ی کشورهایی که در بیشتر دوره‌ها غیرمجاز بوده‌اند می‌توان به چین، انگلستان و هند اشاره کرد.

شرایط مورد نیاز برای شرکت در قرعه کشی ویزای گوناگونی[ویرایش]

شما باید بومی(متولد) یکی از کشورهای مجاز برای شرکت در قرعه کشی باشید. لیست کشورهای مجاز همه ساله در دستورالعمل قرعه کشی همان سال منتشر می‌شود. با این حال دو راه دیگر وجود دارد که ممکن است شما را واجد شرایط کند. اول، شما متولد کشوری باشید که بومی‌هایش مجاز به شرکت نباشند اما همسر شما متولد کشوریست که بومی‌های آن مجاز برای شرکت در قرعه کشی اند شما می‌توانید از کشور محل تولد همسرتان استفاده کنید. مشروط بر این‌که در فرم ثبت نام اسم شما و همسرتان باشد، هر دوی شما ویزا بگیرید و با هم وارد آمریکا شوید. دوم، اگر در کشوری به دنیا آمده‌اید که واجد شرایط شرکت در برنامه ویزای تنوع فرهنگی نباشد، شما می‌توانید "به حساب" کشوری که یکی از والدین شما در آن به دنیا آمده‌است در برنامه ویزای تنوع فرهنگی شرکت کنید، البته به شرط اینکه هیچ یک از والدین شما مقیم کشور غیر واجد شرایط در زمان تولد شما نبوده باشد. به طور کلی، یک فرد، مقیم کشوری که در آن متولد نشده باشد یا به شکل قانونی تابعیت آن را به دست نیاورده باشد، محسوب نمی‌شوند حتی اگر به شکل موقت به آن کشور سفر کند، در آن کشور مشغول تحصیل باشد، یا به خاطر شغل یا دلایل حرفه‌ای از طرف یک شرکت یا دولت در آن کشور مستقر شده باشند.

برای شرکت در قرعه کشی شما باید دارای دیپلم دبیرستان (تعریف شده به عنوان پایان موفقیت آمیز یک دوره ۱۲ ساله آموزش ابتدایی و متوسطه) باشید. این مدرک در ایران با نام مدرک پیش دانشگاهی شناخته می‌شود. اگر این مدرک را ندارید باید ۲ سال سابقه‌ی کاری در ۵ سال گذشته در شغلی داشته باشید که نیاز به ۲ سال آموزش یا تجربه کاری دارد. اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های وزارت کار ایالات متحده تعیین کننده اعتبار سابقه کار متقاضی خواهد بود.

نحوه ثبت‌نام[ویرایش]

ثبت نام در قرعه‌کشی ویزای گوناگونی تنها به صورت اینترنتی و تنها از طریق سایت http://dvlottery.state.gov انجام می‌شود. برای ثبت‌نام هیچ هزینه‌ای نباید پرداخت کرد و به جز اطلاعات فردی و خانوادگی و یک یا چند قطعه عکس دیجیتال در فرمت و اندازه مناسب، چیز دیگری در زمان ثبت‌نام مورد نیاز نیست. معمولاً ثبت نام در ماه‌های اکتبر و نوامبر انجام می‌شود.

انتخاب متقاضیان[ویرایش]

برندگان قرعه کشی به صورت تصادفی توسط کامپیوتر و از بین تمامی متقاضیان تایید صلاحیت شده انتخاب خواهند شد. شانس انتخاب یک درخواست الکترونیکی واجد شرایط که مستقیماً توسط خود متقاضی ارسال شده‌است توسط کامپیوتر مرکز کنسولگری کنتاکی، درست به اندازه یک درخواست دیگر که توسط یک واسطه در ازای دریافت پول برای یک متقاضی دیگر تکمیل شده و بصورت الکترونیکی ارسال شده‌است، خواهد بود. تمامی درخواست‌هایی که طی مهلت نام نویسی در قرعه کشی دریافت می‌گردند، دارای شانس انتخاب تصادفی برابر در منطقه خود می‌باشند. با این حال، دریافت بیش از یک درخواست به نام یک شخص، صرف نظر از این موضوع که چه کسی درخواست‌ها را فرستاده‌است، منجر به حذف نام آن شخص از قرعه کشی خواهد شد. برندگان قرعه کشی تصادفی برای دریافت روادید گوناگون به منظور مهاجرت به ایالات متحده باید واجد تمامی شرایط و ویژگی‌های لازم مطابق با قوانین ایالات متحده آمریکا باشند.

اعلام نتایج[ویرایش]

تا دوره ۲۰۱۱ نتایج در فاصله ماه مه و ژوئیه از طریق پست به اطلاع برندگان می‌رسید. از دوره ۲۰۱۰ امکان پی‌گیری درخواست از طریق اینترنت نیز به وجود آمد؛ برای این منظور کاربر باید شماره تایید ثبت نام را در سایت http://dvlottery.state.gov چک کند. لازم به ذکر است از دوره ۲۰۱۲ هیچ نامه قبولی برای برندگان پست نمی‌شود و نتایج از اول ماه مه فقط و فقط از طریق اینترنت برای کلیه شرکت کنندگان در دسترس خواهد بود. سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده قادر نخواهند بود تا لیستی از انتخاب شدگان را به شما ارایه کنند.

شانس برنده شدن[ویرایش]

اگر چه برندگان قرعه‌کشی به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند اما توزیع جغرافیایی خاصی در این قرعه‌کشی لحاظ می‌شود. هیچ کشوری مجاز نیست بیش از ۷ درصد از برنده‌ها را به خود اختصاص بدهد. به علاوه، سهمیه برندگان در مناطقی تقسیم می‌شود (آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه، آمریکای مرکزی و جنوبی و حوزه کارائیب) و سهم هر منطقه بر حسب تعداد مهاجرانی که در ۵ سال گذشته از آن منطقه به آمریکا رفته‌اند مشخص می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۸۰٪ سهمیه به آفریقا و اروپا تخصیص می‌یابد. بر اساس داده‌های موجود دربارهٔ تعداد شرکت‌کنندگان و برندگان سال ۲۰۰۸، شانس برنده شدن در اروپا بیشترین مقدار بوده‌است (۲٫۱۵ درصد) و در آسیا کمترین بوده‌است (۰٫۵۸ درصد). در کل، از بین بالغ بر شش میلیون شرکت‌کننده در سال ۲۰۰۸، ۹۶۶۹۰ برنده اعلام شده بود (شانس کلی ۱٫۵۱ درصد).

اعلام ابطال نتایج لاتاری ۲۰۱۲[ویرایش]

نتایج قرعه کشی سال ۲۰۱۲ که در ۱ می۲۰۱۱ اعلام شده بود به‌دلیل خطای به‌وجود آمده در برنامه‌ی انتخاب شرکت کنندگان، روز جمعه ۱۳ می۲۰۱۱ لغو شد. آن‌طور که دیوید دوناهو معاون خدمات روادید اظهار داشت به‌دلیل بروز خطا در برنامه حدود ۹۰ درصد برگزیدگان از میان کسانی بودند که در دو روز نخست ثبت نام کرده بودند. ازهمین رو نتایج باطل شده و قرعه کشی بار دیگر صورت گرفت و نتایج تازه در تاریخ ۱۵ ژوئیه اعلام شد.

حذف بنگلادش و افزایش سهمیه ایران[ویرایش]

سال ۲۰۱۲ تقریبا چهار هزار و ۴۰۰ نفر از ایرانیان برای برنامه قرعه کشی گرین‌کارت برگزیده شدند این در حالیست که بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا این رقم در سال ۲۰۱۱ تقریبا دو هزار و ۸۰۰ نفر بوده است.دلیل این افزایش چشمگیر حذف کشور بنگلادش از برنامه ویزای گوناگونی و اختصاص سهمیه آن به ایرانیان بوده است. اما به گفته خانم سارا گرو(انگلیسی: Sarah Grow)، یکی از کارمندان امور کنسولی وزارت خارجه آمریکا حدود ۱۰۰۰ نفر از آنان یعنی یک چهارم برندگان ایرانی کارت سبز برای اجرای مراحل قانونی و سفر به آمریکا به سفارتخانه‌های آن کشور مراجعه نکرده‌اند.[۱]

دو مرحله‌ای شدن قرعه کشی لاتاری ۲۰۱۳[ویرایش]

در برنامه‌ی لاتاری ۲۰۱۳ بر خلاف سال‌های گذشته که کل نتایج در یکم می اعلام می شد دو مرحله ای شده است به‌طوری‌که بخشی از نتایج در یک می و بخشی دیگر(احتمالاً کیس نامبرهای بالا) در اکتبر اعلام خواهد شد. KCC هنوز دلیل این تصمیم خود را اعلام نکرده است. در نتیجه کسانی که در مرحله‌ی نخست قرعه کشی در اردیبهشت ماه پذیرفته نشده اند باید در مهرماه با مراجعه به سایت اعلام نتایج دوباره شانس خود را بیازمایند.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]