ویرچوال باکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اوراکل وی‌ام ویرچوال‌باکس
Virtualbox logo.png
300px
ویرچوال‌باکس ۴.۲ روی اوبونتو ۱۲٫۰۴ میزبان و ویندوز ۷ میهمان
نویسنده(های) اصلی اینوتک
توسعه‌دهنده(ها) اوراکل
انتشار ابتدایی ۱۵ ژانویه ۲۰۰۷
انتشار پایدار ۴.۳.۰.[۱] / ۱۵ اکتبر ۲۰۱۳؛ ۴۳۳ روز پیش
وضعیت توسعه فعال
نوشته‌شده به سی، سی++، اسمبلی
سیستم‌عامل چندسکویی
حجم ۴۰-۹۰ مگابایت، بسته به سیستم‌عامل
گونه ماشین مجازی
پروانه نسخه پایه:گنو جی پی ال ۲،
بستهٔ افزودنی:اختصاصی
وب‌گاه http://www.virtualbox.org

ماشین مجازی اوراکل ویرچوال‌باکس (به انگلیسی: Oracle VM VirtualBox) یک بستهٔ نرم‌افزاری مجازی سازی برای کامپیوترهای ایکس ۸۶ و AMD64/Intel64 می‌باشد که نسخه‌های اولیه آن توسط شرکت آلمانی اینوتک طراحی شد. پس از خریداری‌شدن اینوتک توسط سان مایکروسیستمز، اداره این نرم‌افزار بر عهده سان افتاد. در حال حاضر این نرم‌افزار توسط اوراکل به عنوان بخشی از خانوادهٔ محصولات مجازی‌سازی توسعه می‌یابد. این محصول بر روی یک سیستم‌عامل میزبان موجود نصب می‌شود، در خود برنامه امکان داشتن تعدادی سیستم‌عامل مجازی معروف به سیستم‌عامل میهمان وجود دارد. هر یک از سیستم‌عامل‌های میهمان دارای محیط مجازی مربوط به خود هستند.

سیستم‌عامل‌های میزبان شامل گنو/لینوکس، مک‌اواس ایکس، ویندوز اکس‌پی، ویندوز ویستا، ویندوز ۷، ویندوز ۸، سولاریس و اپن سولاریس می‌باشند.یک نسخهٔ پورت شده برای فری بی‌اس‌دی هم با امکانات محدود در دسترس است.[۲] سیستم عامل های مهمان پشتیبانی شده شامل تعداد کمی از نسخه‌های نت‌بی‌اس‌دی[واژه‌نامه ۱] و نسخه‌های مختلف ویندوز، لینوکس، دراگون‌فلی بی‌اس‌دی، فری‌بی‌اس‌دی، اپن‌بی‌اس‌دی، اواس/۲، سولاریس، اپن سولاریس، هایکو، سیلابل، ری‌اکت‌اواس و اسکای‌او‌اس و غیره [۳] هستند. از زمان انتشار نسخه ۳.۲.۰، ویرچوال‌باکس اجازه مجازی‌سازی محدود مک اواس ایکس بر روی سخت‌افزارهای اپل را می‌دهد.[۴] سیستم عامل مک ایکس را نمی‌توان روی سخت‌افزارهای دیگر به صورت قانونی اجرا کرد.دلیل آن وجود سیستم مدریت و کنترل در همهٔ ماشین‌های اپل می باشد که اجرای مک‌او‌اس ایکس را روی سخت‌افزارهای اپل بررسی می‌کند.[۵] بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰‌۱۰ لایف‌هکر[واژه‌نامه ۲] و لینوکس‌ژورنال[واژه‌نامه ۳] ویرچوال‌باکس یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزار‌های مجازی‌سازی با بیش از ۵۰ درصد آرا بود. [۶]

تاریخچه[ویرایش]

این نرم‌افزار در ابتدا با اجازه‌نامه نرم‌افزار اختصاصی منتشر شد. یک از نسخه از این محصول برای استفادهٔ شخصی و بدون هزینه برای دریافت قرار داشت.اجازه‌نامه این محصول اجازه‌نامه آزمایش ویرچوال‌باکس بود.[۷] در ژانویه ۲۰۰۷ نسخه متن‌باز ویرچوال‌باکس با اجازه‌نامه جی‌پی‌ال ۲ گنو منتشر شد.[۸]

توسعه‌دهنده اولیه،اینوتک، به پروژه‌های مجازی سازی[۹] روی سیستم‌های اواس/۲ و لینوکس و توسعه‌های اواس/۲[۱۰] که توسط کانکتیکیس -بعدها توسط مایکروسافت خریداری شد- بسیار کمک کرده بود.همین کدهای اضافی باعث شد که مجازی‌سازی محصولات مایکروسافت روی لینوکس بسیار روان شوند.همچنین کدهای اینوتک در دومحصول مجازی‌سازی مایکروسافت ویرچوال‌پی‌سی و ویرچوال‌سرور به کار رفته‌اند.

در فوریه ۲۰۰۸ سان مایرکوسیستمز، اینوتک را تصاحب کرد.[۱۱][۱۲][۱۳]

در ژانویه ۲۰۱۰، اوراکل سان را تصاحب کرد، در این زمان نام تجاری ویرچوال‌باکس به اوراکل وی‌ام ویرچوال‌باکس تغییر یافت.[۱۴][۱۵][۱۶]

اجازه‌نامه[ویرایش]

دو نسخه متفاوت از نرم‌افزار ویرچوال‌باکس وجود دارد.

بستهٔ کامل ویرچوال‌باکس با یک اجازه‌نامه اختصاصی برای استفادهٔ شخصی و آزمایشی، امکان استفاده رایگان برای شخص یا آموزش را فراهم می‌کند.[۱۷] اجازه‌نامه ها برای استفادهٔ تجاری از این محصول را می‌توان از اوراکل خریداری کرد، با وجود اینکه امکان استفاده شخصی از این محصول در یک شرکت نیز وحود دارد.[۱۸]

نسخه دوم،نسخه متن‌باز ویرچوال‌باکس (او‌اس‌ای)، یک نرم‌افزار آزاد می‌باشد که تحت اجازه‌نامه گنو جی‌پی‌ال منتشر می‌شود.در این نسخه امکانات اختصاصی زیر حذف شده‌اند[۱۹]:

محیط شبیه‌سازی شده[ویرایش]

چندین سیستم عامل میهمان را می‌توان بارگذاری کرد. هر کدام را می‌توان به صورت جدا شروع، متوقف یا از کار انداخت. سیستم‌عامل های میهمان و میزبان می‌توانند از طریق حافظه موقت ذخیره متنی (کلیپ بورد) و یا شبکه با یکدیگر تعامل کنند.درحالی که سیستم‌عامل‌های میهمان نیز در صورتی که همزمان اجرا شوند این امکان را دارا می‌باشد.

ویرچوال‌باکس تلاش می‌کند که تا حد ممکن کدهای سیستم‌عامل میهمان را به صورت بومی اجرا کند (یعنی به صورت مستقیم روی پردازندهٔ میزبان). این کار به خوبی برای کاربر حالت کد در حال اجرا در مهمان را از ۳ حلقه حلقه معماری اینتل. با این حال، مهمان حلقه - ۰ کد، معمولا دارای دسترسی‌های زیادی است که باید از او گرفته شود. ویرچوال‌باکس روش جالبی برای حذف این مشکلات دارد: او سیستم‌عامل میهمان را وادار می‌کند که کد‌های خود را در حلقهٔ ۱ به جای ۰ اجرا کند که در ساختار پردازندهٔ اینتل استفاده نمی‌شود.

اگر مشکلی پیش بیاید ویرچوال‌باکس یک مفسر دینامبک داخلی دارد، مانند دیگر ابزار‌های دیگر مجازی‌سازی. مفسر[واژه‌نامه ۶] ویرچوال‌باکس بر اساس نرم‌افزار رایگان و متن‌باز کمو[واژه‌نامه ۷] می‌باشد، با این وجود ویرچوال‌باکس به صورت خودکار تغییراتی در کد سیستم‌عامل میمان ایجاد می‌کند تا به میزانی از تفسیر[واژه‌نامه ۸] و ایجاد کد‌های دوباره بکاهد.[۲۰] در نتیجه کد‌های حلقه ۱ و حلقه ۳ میهمان، به صورت بومی اجرا شده و با ترکیب کامپایل مجدد و افزودن کد به سیستم می‌تواند ویرچوال‌باکس به کارایی قابل رقابت با دیگر ماشین مجازی دیگر دست یابد.[۲۱] در بعضی مواقع کارایی این نرم‌افزار حتی بالاتر است.[۲۲]

شبیه ساز سخت افزار[ویرایش]

ویرچوال‌باکس هر دو نوع مجازی‌سازی سخت‌افزاری وی‌تی-ایکس[واژه‌نامه ۹] اینتل و ای‌ام‌دی-وی[واژه‌نامه ۱۰] ای‌ام‌دی را پشتیبانی می‌کند.[۲۳]

دیسک‌های سخت از چهار نوع بازسازی می‌شوند: نگاهدارنده دادهٔ مخصوص به ویرچوال‌باکس (ویرچوال دیسک ایمج) (وی‌دی‌آی)[واژه‌نامه ۱۱] که با پسوند وی‌دی‌آی بر روی سیستم‌عامل میهمان ذخیره می‌شود.فرمت دیسک مجازی وی‌ام‌ویر (وی‌ام‌دی‌کی)[واژه‌نامه ۱۲] و فرمت ماشین مجازی مایکروسافت (وی‌اچ‌دی)[واژه‌نامه ۱۳] و تصاویر پاراللز. این بدان معنی است که ماشین‌مجازی ویرچوال‌باکس می‌تواند، از دیسک‌های وی‌ام‌ویر و ویرچوال پی‌سی مایکروسافت استفاده کند. ویرچوال‌باکس می‌تواند در عین حال به اهداف آی‌اسکازی، پارتیشن‌های خام روی دیسک سخت رایانهٔ میزبان، یا انواع دیگر دیسک سخت مجازی متصل شود. ویرچوال‌باکس می‌تواند آی‌دی‌ای[واژه‌نامه ۱۴]، اسکازی[واژه‌نامه ۱۵]، ساتا و اس‌آاس[واژه‌نامه ۱۶] را به عنوان سخت‌افزار دیسک سخت، شبیه‌سازی کند.

تصویر‌های ایزو[واژه‌نامه ۱۷] و دیسک‌گردان خود سیستم میزبان نیز می‌توانند به عنوان سی‌دی‌رام متصل شوند. به عنوان مثال، تصویر‌های دی‌وی‌دی لینوکس را می‌توان دریافت و به صورت مستقیم در ویرچوال‌باکس استفاده کرد.

به طور پیش‌فرض پردازش گرافیکی، با کمک کارت‌گرافیکی مجازی که با وسا[واژه‌نامه ۱۸] کار می‌کند، انجام می‌شود. با نصب افزونهٔ مهمان در سیستم عامل مهمان ویندوز، لینوکس و اپن‌سولاریس می‌توان قدرت پردازش گرافیکی را در این سیستم‌عامل‌ها افزایش داد.

برای آداپتور شبکه، ویرچوال‌باکس کارت‌های شبکه ای‌ام‌دی پی‌سی‌نت پی‌سی‌آی ۲[واژه‌نامه ۱۹] و ای‌ام‌دی پی‌سی‌نت فست ۳[واژه‌نامه ۲۰]، اینتل پرو ۱۰۰۰ ام‌تی[واژه‌نامه ۲۱]، اینتل پرو ۱۰۰۰ ام‌تی سرور[واژه‌نامه ۲۲] و اینتل پرو ۱۰۰۰ تی سرور[واژه‌نامه ۲۳] را مجازی‌سازی می‌کند. این طیف گسترده از کارت‌ها باعث می‌شود که اکثر سیستم‌عامل ها بدون نیاز به نصب راه‌انداز با این کارت‌ها کار کنند. به طور پیش‌فرض، ویرچوال‌باکس یک شبکه نات ایجاد می‌کند که نرم‌افزار‌های شبکه مانند فایرفاکس یا اس‌اس‌اچ کارکنند. گزینه‌های دیگر نیز وجود دارد مانند شبکه بریجد روی کارت نیک میزبان یا شبکه‌های مجازی میان سیستم‌های میهمان. هشت آداپتور شبکه می‌توانند به صورت هم‌زمان متصل شوند، اما چهارتا از‌ آن‌ها را می‌توان از طریق رابط گرافیکی تنظیم کرد.

برای کارت صدا، ویرچوال باکس از سیستم صوتی اینتل آی‌سی‌اچ ای‌سی ۹۷[واژه‌نامه ۲۴] یا سواندبلاستر ۱۶ یا اینتل اچ‌دی آدیو[واژه‌نامه ۲۵] استفاده می‌کند.

در نسخه اختصاصی، یک کنترل کنندهٔ یو‌اس‌بی (هر دو نوع یو‌اس‌بی ۱ و ۲) را به طوری که دستگاه‌های یو‌اس‌بی متصل به میزبان در سیستم میهمان نیز دیده‌شوند پشتیبانی می‌کند.اگر ویرچوال باکس به عنوان یک سرویس‌دهندهٔ آر‌دی‌پی[واژه‌نامه ۴] استفاده شود.می‌تواند از طریق آر‌دی‌پی از راه دور دستگاه‌های روی سیستم میزبان را به اشتراک بگذارد.

امکانات[ویرایش]

درباره ویرچوال‌باکس
 • ۶۴ بیتی مهمان (میزبان ۶۴ بیتی با پردازنده‌های پشتیبانی شده)
 • پشتیبانی از ان‌سی‌کیو برای ساتا، اسکازی و اس‌آ‌اس
 • اسناپ‌شات[واژه‌نامه ۲۶]
 • حالت بسته[واژه‌نامه ۲۷]
 • کلیپ‌برد[واژه‌نامه ۲۸]
 • پوشه‌های اشتراکی
 • راه‌انداز‌های مخصوص برای تغییر میان سیستم‌ها
 • تعامل خط فرمان (علاوه بر رابط کاربری گرافیکی)
 • ای‌پی‌آی عمومی (جاوا، پایتون، سواپ، ایکس‌پی‌کام) برای کنترل تنظیمات ماشین‌مجازی و اجراها [۲۴]
 • صفحه بندی تو در تو برای پردازنده اینتل نیلهام و پردازنده‌های با این توانایی آی‌ام‌دی
 • دسترسی به پارتیشن‌های خام دیسک سخت رایانه میزبان روی سیستم‌عامل میهمان
 • پشتیبانی از وی‌ام‌دی‌کی، توانایی تعویض دیسک سخت مجازی با وی‌ام‌ویر
 • پشتیبانی از وی‌اچ‌دی مایکروسافت
 • شتابدهنده ۳دی با پشتیبانی از اپن‌جی‌ال و دیراکت ۳دی
 • پشتیبانی از اس‌ام‌پی[واژه‌نامه ۲۹] (تا ۳۲ سی‌پی‌یو مجازی)، از نسخه ۳.۰
 • تلپورت (با نام مستعار مهاجرت زنده[واژه‌نامه ۳۰])، پس از نسخه ی ۳.۱
 • شتابدهنده پردازش ۲دی از نسخه ۳.۱

از نسخه ۳.۲ :

 • سیستم‌عامل مک‌او‌اس به عنوان میهمان فقط برروی مک و به صورت آزمایشی
 • افزایش ظرفیت خافظه
 • دوبرابر سازی رم در ویندوز‌های ۶۴ بیت میهمان
 • اضافه و کم کردن زندهٔ پردازنده در نسخه لینوکس و بعضی ویندوز‌ها (فقط اضافه کردن)
 • خذف فوری ماشین مجازی حتی هنگام کار کردن آن
 • پشتیبانی از چند نمایشگر برای ویندوز میهمان
 • منطق ال‌اس‌آی[واژه‌نامه ۳۱] برای مجازی‌ساز اس‌آ‌اس[واژه‌نامه ۱۶]
 • پروتکل میزکار از راه دور
 • اجرای و کنترل برنامه های کاربردی مهمان از سیستم میزبان

از نسخه ۴.۰:

 • نسخه‌ها به طور کامل جداسازی شدند.در واقع یک نسخه اصلی با اجازه‌نامه جی‌پی‌ال منتشر شد و یک بسته افزونه با منبع بسته که امکان یو‌اس‌بی را اضافه می‌کند.
 • راه‌انداز ها و راهنما همگی متن‌باز شدند.
 • شبیه‌سازی کارت صدای اینتل اج‌دی آدیو[واژه‌نامه ۲۵]
 • شبیه‌سازی پردازندهٔ آی‌سی‌اچ۹ اینتل
 • شمای جدید برای ذخیره‌سازی داده‌های ویرچوال‌باکس
 • تغییر در ظاهر برنامه
 • بر روی سیستم‌های ۳۲ بیت رم سیستم‌عامل میهمان را می‌توان تا ۱.۵ گیگابایت افزایش داد.
 • تغییر اندازهٔ وی‌دی‌آی‌[واژه‌نامه ۱۱] ها و وی‌اچ‌دی[واژه‌نامه ۱۳] ها

امکانات خاص بسته افزونه‌ها[ویرایش]

 • میزکار از راه دور که از سیستم های مایکروسافت و سیتریکس استفاده می‌کند.
 • پشتیبانی از یو‌اس‌بی
 • پشتیبانی از پی‌ایکس‌ای برای کارت‌های اینتل[واژه‌نامه ۳۲]

ویرچوال‌باکس و وی‌دی‌آی[ویرایش]

زیرساخت های مجازی میزکار (وی‌دی‌آی)[واژه‌نامه ۱۱] یک سیستم پردازش سرویس دهنده است که مجازی‌سازی را ممکن می‌سازد، درحالی که نصویر میزکار مجازی یک نگه‌دارنده داده (دیسک) ویرچوال‌باکس است.

زیرساخت مجازی میزکار[ویرایش]

این سیستم یک نوع خاص از ویرچوال‌باکس می‌باشد که توسط اوراکل و برای ایجاد سیستم‌های مجازی برای سرویس‌دهنده ها به وجود‌ آمده است.

تصویر میزکار مجازی[ویرایش]

تصویر میزکار مجازی فرمتی است که در آن اطلاعات یک ماشین‌مجازی به صورت پیش‌فرض ذخیره می‌شوند.

ویچوال باکس از نسخه ۲.۲.۰ (آوریل ۲۰۰۹) از فرمت مجازی‌سازی آزاد (او‌وی‌اف) پشتیبانی می‌کتد.[۲۵]

جستار‌های وابسته[ویرایش]

 • مقایسه ماشین های مجازی
 • بستر‌های مجازی‌سازی
 • تصویر دیسک مجازی

پیوندهاي ديگر[ویرایش]

واژه‌نامه[ویرایش]

 1. NetBSD
 2. LifeHacker.com
 3. LinuxJournal.com
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ RDP
 5. Remote USB
 6. compiler
 7. QEMU
 8. Recompile
 9. VT-x
 10. AMD-V
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ ۱۱٫۲ Virtual Disk Image (VDI)
 12. VMware Virtual Machine Disk Format (VMDK)
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ Microsoft Virtual PC (VHD)
 14. IDE
 15. SCSI
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ Serial Attached SCSI (SAS)
 17. ISO
 18. VESA
 19. AMD PCnet PCI II (Am79C970A)
 20. AMD PCnet-Fast III (Am79C973)
 21. Intel Pro/1000 MT Desktop (82540EM)
 22. Intel Pro/1000 MT Server (82545EM)
 23. Intel Pro/1000 T Server (82543GC)
 24. Intel ICH AC'97
 25. ۲۵٫۰ ۲۵٫۱ Intel HD Audio
 26. Snapshot
 27. Seamless
 28. Clipboard
 29. SMP
 30. Live Migration
 31. LSI
 32. PXE

پانویس[ویرایش]

 1. Changelog for VirtualBox
 2. «VirtualBox - FreeBSD Wiki». ۲۰۰۹-۰۶-۱۶. 
 3. «Guest_OSes». 2009-06-12. 
 4. VirtualBox 3.2 Beta Virtualizes Mac OS X (On Macs), May 4, 2010, By Kevin Purdy, Lifehacker
 5. Interview with Andy Hall, Product Manager for Oracle VM VirtualBox
 6. «2010 Linux Journal Readers' Choice Awards». «LifeHacker.com Best Virtual Machine Application». 
 7. «VirtualBox_PUEL - VirtualBox». ۲۰۰۸-۰۹-۱۰. 
 8. «GPL». 
 9. «Additions Version History - microsoft.public.virtualpc». 
 10. «Connectix Announces First Virtual Computing Solution for OS/۲ Users; Virtual PC Lets Enterprises Run OS/۲ and Windows Concurrently on a Single PC». ۲۰۰۲-۰۷-۰۱. 
 11. «Sun Welcomes Innotek». 
 12. «E-Commerce News: Business: Sun Gets Desktop Virtualization Chops With Innotek Buy». 
 13. «Sun Microsystems Announces Agreement to Acquire innotek, Expanding Sun xVM Reach to the Developer Desktop». February ۱۲, ۲۰۰۸. 
 14. «The Oracle VM Product Line Welcomes Sun!». Oracle Virtualization Blog، February ۲۶, ۲۰۱۰. 
 15. «VirtualBox Joins Oracle's Enterprise Virtualization Portfolio». February ۲۵, ۲۰۱۰. 
 16. «Oracle and Virtualization». 
 17. «VirtualBox_PUEL». 2008-09-10. 
 18. «Licensing FAQ». 
 19. «Editions». 
 20. «VirtualBox_architecture». 
 21. «heise open - 15.01.07 - VirtualBox». 2007-01-15. 
 22. «Virtualization Smackdown 2: Oracle VM VirtualBox 3.2 vs. VMware ناشرstation 7.1». 2010-05-21. 
 23. «Developer_FAQ». 
 24. «Python API to the VirtualBox VM». 2008-09-05. 
 25. «VirtualBox changelog». 

منبع[ویرایش]

هنگام نوشتن این مقاله، از مقالهٔ "VirtualBox‎" در ویکی‌پدیای انگلیسی استفاده شده‌است:

Wikipedia contributors, "VirtualBox" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?عنوان=VirtualBox&oldid=404473368.