ولسوالی پغمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۳۵′ شمالی ۶۸°۵۷′ شرقی / ۳۴.۵۸۳° شمالی ۶۸.۹۵۰° شرقی / 34.583; 68.950

ولسوالی پغمان
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : کابل
مرکز : چندل بایی
مردم
جمعیت 200000 نفر
زبان‌های گفتاری: فارسی دری و پشتو
مذهب: اسلام
جغرافیای طبیعی
مساحت: 600 کیلو متر مربع


ولسوالی پغمان یکی از ولسوالی‌های ولایت کابل در افغانستان است. فاصله پغمان از مرکز شهر یعنی چاراهی پشتونستان ۲۵ کیلومتر است. در باختر کابل واقع شده و دارای دو دره تفریحی و مشهور به نامهای دره پغمان و دره پشه‌یی( دره های بسیار سر سبز و تفریحی) است.

دره پغمان در میان خود دو دره کوچک دارد. نام یکی از آنها دره خوشک و دیگری دره چپ است. دریا کابل از همین دره پغمان سر چشمه می‌گیرد که در کتاب‌ها بنام دره‌اونی پغمان ذکر شده است. در مرکز پغمان به فاصله ۳ کیلومتر دورتر یک تپه قرار دارد که از آن تپه به نام تپه پغمان یاد می‌شود و یک جای تفریگاه است که در سال 1392 قصر مرمرین بالای این تپه اعمار گردید تا جشن نوروز 1393 با اشتراک مهمانان زیادی از کشورهای حوزه نوروز درین محل تجلیل گردد اما متاسفانه نظر به دلایل امنیتی در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید .نا گفته نباید گذاشت که در فصل های بهار و تابستان خصوصأ جمعه ها مردم زیاد کابل و ولایات برای میله به این مناطق زیبا میروند (پیش من کمتر بگو افسانه پاریس را زین جهان بی وفا گلگشت پغمانم بس است)

نفوس این ولسوالی بصورت تخمینی 200000 هزار نفر می باشد . دارای 117 قریه خورد وکلان می باشد

300 باب کل مساجد این ولسوالی مساجد جامع که به 70 باب می رسد الباقی آن مساجد خورد را تشکیل می دهند و8 باب از این مساجد در دولت ثبت وراجستر شده است . دارای:27 باب مکتب، 11-باب لیسه، 2-باب متوسطه و11-باب ابتداییه می باشد جاهای دیدنی ومشهور این ولسوالی عبارتند از

1. طاق ظفر – در سال 1919 ودر زمان امان الله خان (استقلال افغانستان)
2. هتل بهار – بسار تاریخی می باشد .
3. خواجه مسافر ولی (شاه نعمت الله ولی )
4. زیارت 12 امام
5. خواجه صاحب لگ بخش (قریه خواجه لکن)
6. خواجه پطوسان ولی (قول سیدها)
7. سلطان بایزید بستامی(قریه گل سرخ)
8. پیر بلند صاحب (دره زرگر)
 همسایه های این ولسوال عبارتند از:
1. از شمال :ولسوالی شکر دره
2. از جنوب : حوزه 13 وقسمتی از ولایت میدان وردک
3. از شرق : حوزه 5
4. از غرب : ولایت میدان وردک

ولسوالی پغمان به 4 حوضه تقسیم شده است ودارای 4 شورای ولسوالی می باشد. 1. شورای مردمی 2. شورای علما 3. شورای زنان 4. شورای صلح وخیر هر هفته این شورا در مقر ولسوالی روزهای یکشنبه برگزار می شود.