هنری ششم انگلستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هنری ششم
پادشاه انگلستان و فرانسه
Coat of Arms of Henry VI of England (1422-1471).svg
King Henry VI from NPG (2).jpg
دوران پادشاه انگلستان
(نخستین دوره):
۳۱ اوت ۱۴۲۲-۴ مارس ۱۴۶۱
پادشاه فرانسه:
۲۱ اکتبر ۱۴۲۲-۱۹ اکتبر ۱۴۵۳
پادشاه انگلستان
(دومین دوره):
۳۰ اکتبر ۱۴۷۰-۱۱ آوریل ۱۴۷۱
زادروز ۶ دسامبر ۱۴۲۱(۱۴۲۱-12-0۶)
زادگاه قلعه ویندسور، برکشر
مرگ ۲۱ مه ۱۴۷۱ میلادی (۴۹ سال)
محل مرگ برج لندن، لندن
آرامگاه کلیسای سنت جورج، قلعه ویندسور، برکشر
پیش از ادوارد چهارم
پس از هنری پنجم
همسر مارگارت آنژو
دودمان خاندان لانکاستر
پدر هنری پنجم
مادر کاترین والوا
فرزندان ادوارد وست‌مینستر، شاهزاده ویلز
امضا HenryVISig.svg

هنری ششم (به انگلیسی: Henry VI) ‏(۱۴۲۱-۱۴۷۱)‎ پادشاه انگلستان بین سال‌های ۱۴۲۲ تا ۱۴۶۱ و مجدداً از ۱۴۷۰ تا ۱۴۷۱ و پادشاه فرانسه از ۱۴۲۲ تا ۱۴۵۳ بود. هنری از خاندان لانکاستر بود که با مرگ او، دوران فرمانروایی خاندان یورک در انگلستان آغاز شد و تا پادشاهی هنری هفتم که بار دیگر قدرت به خاندان لانکاستر بازگشت ادامه یافت.

زندگینامه[ویرایش]

سال‌های نخست[ویرایش]

هنری ششم در ۶ دسامبر ۱۴۲۱ در قلعه ویندسور در برکشر زاده شد. او تنها فرزند هنری پنجم و کاترین والوا بود که در ۱۴۲۲ و درحالی که ۹ ماه بیشتر نداشت بر تخت شاهی انگلستان نشست. هنری ششم در ۱۴۳۱ به عنوان پادشاه فرانسه در پاریس و در ۱۴۳۷ به عنوان پادشاه انگلستان در وست‌مینستر ابی تاج‌گذاری کرد. با این وجود هنری فتوحات انگلستان در فرانسه را از دست داد.

جنگ گل‌ها و خلع از سلطنت[ویرایش]

در ۱۴۵۴ ریچار، دوک یورک قدرت را به عنوان نایب‌السطنه در دست گرفت و لشکر پادشاه را در نخستین نبرد از جنگ‌های گل‌های سرخ در ۱۴۵۵ در سنت آلبان شکست داد. سپس در ۱۴۶۱ و پس از یک درگیری خشونت آمیز بین خاندان لنکستر و خاندان یورک، ادوارد یورک، پسر عموی هنری ششم او را از سلطنت خلع و در برج لندن زندانی نمود و آنگاه خود با عنوان ادوارد چهارم بر تخت پادشاهی انگلستان نشست.

بازگست به قدرت[ویرایش]

در ۳۰ اکتبر ۱۴۷۰ ریچارد نویل، ارل وارویک و متحد سابق ادوارد چهارم با همراهی برادر ادوارد، جورج، دوک کلارنس بار دیگر هنری ششم را به مسند قدرت بازگرداند. با این وجود سال‌های زندان تأثیر خود را بر سلامتی هنری ششم که طبیعتی آرام و صلح‌جو داشت گذاشته بود و نویل و جورج به‌جای او فرمان می‌راندند. ابقای هنری ششم در سلطنت بیش از شش ماه طول نکشید. ریچارد نویل علیه بورگاندی اعلان جنگ کرد و در مقابل دوک‌نشین بورگاندی نیز به کمک ادوارد چهارم شتافت تا تاج و تختش را بازپس گیرد. با ورود ادوارد به لندن در آوریل ۱۴۷۱، پادشاهی هنری نیز به پایان خود رسید. ادوارد چهارم در ۴ مه همان سال به یک پیروزی سرنوشت‌ساز در نبرد تیوکسبری دست یافت و ادوارد وست‌مینستر، شاهزاده ولز و فرزند هنری ششم در آن جنگ کشته شد.

زندان و مرگ[ویرایش]

هنری بار دیگر در برج لندن زندانی شد و پس از مدت کوتاهی در ۲۱ مه ۱۴۷۱ جان باخت. آریوال، تاریخ‌نگار ادوارد چهارم، علت مرگ هنری را مالیخولیایی‌شدن او پس از شنیدن خبر کشته‌شدن فرزندش ذکر کرده است اما این شک قوی نیز وجود دارد که ادوارد چهارم فرمان قتل هنری ششم را صادر کرده باشد. ویلیام شکسپیر نیز در هر دو نمایشنامهٔ خود هنری ششم و ریچارد سوم، برادر کوچک ادوارد یعنی ریچارد سوم را عامل قتل هنری معرفی کرده است.

هنری ششم نخست در صومعهٔ چرتسی ابی به خاک سپرده شد اما جسد او را در ۱۴۸۵ به کلیسای سنت جورج واقع در قلعهٔ ویندسور منتقل نموده و در آنجا دفن نمودند.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal. The Cambridge Biographical Dictionary. First edition ed. Cambridge University Press, 1996. ISBN 0-521-56780-7. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Henry VI of England»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۰).