هتل کالیفرنیا (ترانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«هتل کالیفرنیا»
جلد «هتل کالیفرنیا»
تک‌آهنگ اثر ایگلز
از آلبوم هتل کالیفرنیا (آلبوم)
ترانه پشت صفحه "Pretty Maids All in a Row" و "The Sad Cafe"
پخش فوریه ۱۹۷۷
قالب ۷ اینچ (تک آهنگ)
ضبط ۱۹۷۶
سبک راک
زمان ۶:۳۰
ترانه‌سرا دان هنلی، دان فلدر و گلن فری
تهیه‌کننده Bill Szymczyk
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های ایگلز
"بچه جدید در شهر"
(1976)
"هتل کالیفرنیا"
(1977)
"زندگی در مسیر تند"
(1977)

هتل کالیفرنیا عنوان ترانه‌ای از آلبومی با همین نام از گروه موسیقی ایگلز است و به عنوان یک تک‌آهنگ در اوایل ۱۹۷۷ منتشر شد. هتل کالیفرنیا یکی از آهنگ‌های شناخته شده از دوران راک آلبوم‌گرا است.

تاریخچه[ویرایش]

"هتل کالیفرنیا" به مدت یک هفته در می ۱۹۷۷ در صدر ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد بود و یکی از ۵۰۰ آهنگ برتر همه دوران‌ها از نگاه مجله رولینگ استونز است. همچنین گروه ایگلز در سال ۱۹۷۸ بیستمین جایزه گرمی را ازآن خود کرد.

مفهوم[ویرایش]

این آهنگ با نگاهی انتزاعی، مواد مخدر را نقد می کند.در اواخر دهه ۷۰ میلادی موسیقی شیطان پرستی به اوج خود رسید و بسیاری از مردم در این باور بودن که این موزیک نوعی ترویج گر این موضوع هست البته حدس و گمان های مردم با استدلال به کاور این موزیک و استفاده از سیستم ریورس این آهنگ بود.

جان اسدر از دان هنلی درباره ی بخشی از موزیک که در اون گفته می شود "So I called up the captain / 'Please bring me my wine' / He said, 'We haven't had that spirit here since 1969.'" (باتوجه به اینکه در ادامه شعر، از شامپاین صورتی روی یخ سخن به میان می آید)پرسید: " شامپاین نوعی شراب به حساب نمیاد؟ ولی تو در اینجا اینطور عنوان کرده‌ای، آیا از این کار شرمنده ای؟" که دان در جواب او می گوید: "تو اولین کسی نیستی که این را می پرسی و من هم این قضیه رو می دانم ولی منظور من از این بیت ربطی به الکل ندارد و معنای نهفته ای در آن وجود دارد که توضیح من درباره آن برای تو من را شرمنده میکند".

برای محل اصلی هتل کالیفرنیا ۲ شایعه وجود دارد؛ یکی بیمارستان روانی که یکی از اعضای گروه در اون بستری بوده است و دومی، اولین کلیسای شیطان پرستی که در کالیفرنیا ساخته شد ولی به غیر از این مسائل اعضای گروه درباره‌ی آهنگ این توضیح رو دادند که زندگی هیچ و پوچ در لس آنجلس رو در در این آهنگ نشان دادند.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، تاریخ بازیابی: ششم آوریل ۲۰۱۰