هاوکر سایدلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هاوکر سایدلی
Hawker Siddeley Group Limited
نوع سهامی عام
بنا نهاده ۱۹۳۴
دفتر مرکزی بریتانیا لندن
افراد کلیدی هری هاوکر، جان داونپورت سایدلی
محصولات هواپیمی جنگی
هواپیمای تجاری
موشک و راکت
لوکوموتیو
هواپیمای مسافربری تردینت از تولیدات هاوکر سایدلی

هاوکر سایدلی (به انگلیسی: Hawker Siddeley) یک گروه صنعتی بریتانیایی بود که از چندین شرکت تولیدی فعال در صنعت هواپیماسازی تشکیل می‌شد.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت مهندسی با مسئولیت محدود هاوکر در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده و در سال ۱۹۳۴ به شرکت هواپیمایی هاوکر تغییر نام داد. هاوکر در این سال از فرصت ناشی از رکود اقتصادی بزرگ دنیای صنعتی استفاده کرده و در سال ۱۹۳۵ با خرید چندین شرکت هواپیماسازی، گروه صنعتی هاوکر سایدلی را تاسیس کرد. این شرکت در سال ۱۹۷۷ شرکت هوافضای بریتانیا (بی‌ای‌ئی) را به عنوان یکی از اعضای موسس بنیان گذاشت و دوره فعالیت آن با نام هاوکر سایدلی به پایان رسید.

تولیدات[ویرایش]

تعدادی از موفق‌ترین و معروف‌ترین هواپیماهای انگلیسی همچون جنگنده فروصوت هاوکر هانتر (۱۹۵۱)، بلک‌برن بوکانیر (۱۹۵۸)، جت عمودپرواز هریر (۱۹۶۶)، جت تمرینی/حمله سبک هاوک (۱۹۷۴) در کارخانه‌های هاوکر سایدلی و شرکت‌های زیرمجموعه آن تولید شدند. هاوکر سایدلی علاوه بر هواپیماسازی در زمینه‌های صنعتی دیگر از جمله موشک‌سازی، لوکوموتیوسازی و تولید موتورهای دیزلی هم فعالیت داشت.

موشک ضد رادار مارتل که با همکاری شرکت فرانسوی ماترا ساخته شد، موشک سطح‌به‌هوای دارت دریایی، موشک هوابه‌هوای فایرزتریک، ماهواره آزمایشی میراندا و موشک بالستیک بلو استریک که نسخه ای از آن به راکت فضاپیمابر اروپا تبدیل شد، از دیگر تولیدات این شرکت بریتانیایی بودند.