هاشم الاتاسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هاشم الاتاسی
رئیس‌جمهور سوریه
مشغول به کار
از ۱ مارس ۱۹۵۴ – ۶ سپتامبر ۱۹۵۵
پس از ادیب شیشکلی
پیش از شکری قوتلی
رئیس‌جمهور سوریه
پس از حسنی الزعیم
پیش از فوزی سلو
رئیس‌جمهور سوریه
مشغول به کار
دسامبر ۱۹۴۹ – ۲۸ ژوئیه ۱۹۲۰
پس از محمد علی العابد
پیش از بهیج الخطیب
نخست‌وزیر سوریه
مشغول به کار
۱۷ اوت ۱۹۴۹ – ۲۴ دسامبر ۱۹۴۹
پس از حسنی الزعیم
پیش از ناظم القدسی
رئیس جمهور سوریه
مشغول به کار
۲۱ دسامبر ۱۹۳۶ – ۷ ژوئیه ۱۹۳۹
سخنگوی مجلس سوریه
مشغول به کار
۱۱ اوت – ۶ سپتامبر ۱۹۲۸
نخست‌وزیر سوریه
مشغول به کار
تاریخ انتصاب
مه ۱۹۲۰
رئیس‌جمهور رضاپاشا الرکابی
نخست وزیر علاء الدین الدروبی پاشا
سخنگوی مجلس سوریه
مشغول به کار
۱۱ دسامبر ۱۹۱۹ – ۱۷ ژوئیه ۱۹۲۰
اطلاعات شخصی
تولد ۱۸۷۵
حمص، امپراتوری عثمانی
مرگ ۵ دسامبر ۱۹۶۰ (۸۵ سال)
حمص، سوریه
تخصص ، سیاستمدار
دین اسلام سنی

هاشم الاتاسی (به عربی: هاشم الأتاسی) (متولد ۱۸۷۵ در شهر حمص سوریه - متوفی ۵ دسامبر ۱۹۶۰)

در تاریخ ۱۷ اوت ۱۹۴۹ - ۲۴ دسامبر ۱۹۴۹ تصدی نخست‌وزیری سوریه را برعهده داشت. همچنین وی در تاریخ مه ۱۹۲۰ - ۲۸ ژوئیه ۲۰ نخست‌وزیر بود.[۱] وی دومین رئیس‌جمهور سوریه در جمهوری یکم سوریه از تاریخ ۲۱ دسمابر ۱۹۳۶ تا ۷ ژوئن ۱۹۳۹ بود و بار دیگر نیز این منصب را در تاریخ ۱۹۴۹ بر گرده گرفت که کودتای ادیب شیشکلی در ۲۴ دسامبر ۱۹۵۱ به رئیس‌جمهوریش به طور موقت پایان داد، اما وی دوباره در تاریخ ۱ مارس ۱۹۵۴ تا ۶ سبتمبر ۱۹۵۵، بر گرده گرفت. وی مناصب سیاسی گوناگونی را در سوریه به گرده گرفته بود چناکه دوبار نخست‌وزیر بود، در رأس کنگره ملی سوریه و جمعیت تاسیسیه همچنین کمیته قانون‌گزاری قرار داشت. الاتاسی در خانواده‌ای ثروتمند و سرشناس واقع در حمص، پرورش یافت. پدرس خالد الاتاسی نیز مفتی حمص بود. در حمص و استانبول به تحصیل پرداخت و در سایهٔ امپراتوری عثمانی در بیروت و حمص شاغل بود. وی یکی از نزدیکان به فیصل یکم خلال پادشاهی عربی سوریه بود و پس از آن نیز فعال سیاسی خواستار آزادی و مخالف قیمومت فرانسه بر سوریه و لبنان که یکی از اقدامات مهمش تأسیس و رهبری تشکل ملی سوریه بود، این حزب نقش بارز سیاسی در عرصهٔ سوریه قبل از ۱۹۶۳ بازی می‌کرد.

یوسف الحکیم وی را شخصیتی محبوب و حکیم در میان مردم با وجود اختلاف نظرها توصیف می‌کند.[۲]

دوران تحصیلات و اوایل فعالیت‌های سیاسی[ویرایش]

خانوادهٔ اتاسی در حمص جزء زمین‌دار بودند و از نظر ثروت مشهور شده بودند، همچنین در زمان امپراتوری عثمانی خانواده‌اش فعالیت سیاسی داشت. الاتاسی در تاریخ ۶ دسامبر ۱۸۷۵ در حمص تولد شد و در همانجا دروس ابتدایی و دبیرستان را گذراند، سپس به استانبول رفت و در رشتهٔ اداره امور عمومی در آکادمی ملکی درست خانود و سال ۱۸۹۵ از آنجا فارغ‌التحصیل شد. شروع زندگی سیاسیش در امپراتوری عثمانی سال ۱۸۹۸ زمانی که کارمند خاص در ولایت بیروت عثمانی گماشته شد. پس از شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ استاندار حمص، حما، بعلبک، یافا و آناتولی شد. بعد از جنگ جهانی اول سال ۱۹۱۸ الاتاسی در گروه خواستاران استقلال سوریه از امپراتوری عثمانی قرار گرفت، و به عنوان عضو در کنگره ملی سوریه قرار گرفت و همچنین وی نخستین عضو مجلس سوریه در تایخ این کشور شد.[۳] در ۸ مارس ۱۹۲۰ شروع پادشاهی عربی سوریه اعلان شد و الاتاسی با پادشاه فیصل یکم همراه با اعضای کنگره ملی سوریه بیعت کرد همچنین رئاست کمیتهٔ پیش‌نویس قانون اساسی پادشاهی سوریه را برگرده گرفت که به این قانون در ژوئن ۱۹۲۰ عمل شد اما عمل به این قانون مدت زیادی به سبب سقوط پادشاهی عربی سوریه به‌طول نینجامید. بعد از استعفای دولت دوم الرکابی، پادشاه فیصل یکم الاتاسی را مکلف به تشکیل دولت جدید کرد، وی در تاریخ ۲ مه ۱۹۲۰ دولت جدید را تشکیل داد تا دومین شخصی باشد که نخست‌وزیری سوریه را بر عهده می‌گیرد اما دولتش کوتاه مدت بود؛[۳] فرانسه سوریه را مورد تهاجم قرار داد و هانری گورو هشتاری به سوی دولت فرستاد که به هشتار گوررو شهرت یافت، این هشتار ۱۳ ژوئن ۱۹۲۰ پذیرفته شد، در تاریخ ۱۵ ژوئن همان سال نیز حالت فوق‌العاده اعلام شد و انحلال نیروهای مسلح سوریه که جزء اصلی این هشتار بود در ۲۰ ژوئن اجرایی شد که باعث شروع اعتراضات گسترده در دمشق و دیگر شهرهای سوریه شد. اعتراض‌گران قلعه دمشق را تصرف کردند که دولت را وادار به شلیک مستقیم به مردم کرد که منجر به کشته شدن بیست تن شد البته کار به این شرایط محدود نبود و هانری گورو فرماندهٔ ارتش فرانسه در شرق، به دلیل این که قبول هشتار از طرف مسؤلان سوری به وی نرسیده است نیروهایش را آزاد گذاشت تا از بیروت به دمشق در ۲۱ ژوئیه حرکت کنند، این ارتش با بازماندگان ارتش پادشاهی فیصل و نیروهای داوطلب در جنگ میسلون تایخ ۲۴ ژوئیه مواجه شد که به‌راحتی ارتش فرانسه سوری‌ها را شکست دادند. فرانسوی‌ها به دمشق در ۲۵ ژوئیه وارد شدند. فرانسوی‌ها پس از اشغال سوریه دولتی با رئاست علاء‌الدین دروبی موالی قیمومت خودشان را تشکیل دادند، سه روز پس از آن نیز پادشاه فیصل را تبعید کردند تا پادشاهی عربی سوریه، پس از سه ماه نخست‌وزیری هاشم الاتاسی به پایان کار خود برسد.[۴]

تحت‌الحمایگی فرانسه[ویرایش]

در زمان انقلاب بزرگ سوری به دلیل اینکه این قیام مسلحانه است از شرکت در آن خودداری کرد و گفت: «استقلال با ثمرهٔ پیروزی حق می‌آید نه با خشونت».[۵] فی اکتبر ۱۹۲۷ اتاسی با گروهی از فعالان سیاسی که مبارزان با تحت‌الحمایگی فرانسه بر سوریه شناخت می‌شد نظیر شکری قوتلی، سعدالله الجابری، فارس الخوری و... ، تولد «تشکل ملی سوریه» را اعلان کردند این تشکل نقش مهمی در عرصه سیاسی سوریه تا تاریخ ۱۹۶۳ بازی می‌کرد، و اعضای این گروه چندین دولت در زمان تحت‌الحمایگی و استقلال تشکیل دادند.

رئیس‌جمهوری[ویرایش]

اغتشاشات و تفاهم‌نامه ۱۹۳۶[ویرایش]

جشن به قدرت رسیدن هاشم الاتاسی در مجلس نمایندگان سوریه برگزار شده در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۳۶، که این تصویر الاتاسی را در حال سخنرانی نشان می‌دهد.
هاشم الاتاسی در حال سخنرای برای انتخاب شدنش برای بار دوم، که پس از سرنگونی کودتای حسنی الزعیم بود.

در ۲۱ دسامبر ۱۹۳۵ تشکل ملی شروع به برگزاری چهلم ابراهیم هنانو در دانشگاه دمشق کرد، فارس الخوری در این مراسم «پیوند ملی» اعلان کرد، پس از پایان این مراسم اغتشاشات خونینی در سوریه به‌پا خواست که رئیس‌جمهور وقت محمدعلی عابد و نخست‌وزیرش شیخ تاج نتوانست که آن را سرکوب کند. با روی‌دادن این اغتشاشات دفترهای تشکل ملی سوریه در دمشق و حلب بسته شد و برخی از رهبرانش چون سعدالله الجابری بازداشت شد که مردم سوریه در پاسخ در دمشق و دیگر شهرهای سوریه شصت روز اعتصاب کردند که ارتش فرانسه را وادار به پخش شدن در خیابان‌های اصلی دمشق کرد و کمیسر عالی فرانسه در سوریه، دی مارتیل تهدید به بمباران دمشق همان‌گونه که در سال ۱۹۲۵ روی‌داده بود کرد. همزمان با این روی‌دادها در عراق، لبنان، اردن، فلسطین و مصر تظاهراًت‌هایی برای پشتیبانی مردم سوریه انجام شد همچنین بریتانیا نیز پشتیبان سوری‌ها بود. بر اثر فشارهای بین‌المللی کمیسر عالی فرانسه در سوریه مجبور به دیدار با رئیس تشکل ملی، هاشم الاتاسی شد، در این دیدار تفاهم شد که دولت جدید تشکیل شود و هیأتی نیز به فراسنه فرستاده شود تا برای تفاهمنامه جدید که حقوق مردم سوریه را تضمین کند با مسؤلان فرانسوی گفتوگو کند؛ بر اثر این دیدار و تفاهم رسیدن دو طرف دولت تاج‌الدین حسنی استعفا کرد و پس از این استعفا چهارمین دولت و آخرین دولت در زمان رئیس‌جمهوری محمدعلی عابد، با رئاست عطا الایوبی در ۲۳ فوریه ۱۹۳۶ تشکیل شد؛[۶] حوالی ۲۱ مارس هیأتی از تشکل ملی به فرانسه با رهبر هاشم الاتاسی رفت، گفتمان شش ماه تا سپتامبر همان سال به طول انجامید تا سرانجام تفاهم بین دو طرف در ۹ سپتامبر اعلان شد و بندهای این تفاهم در ۲۲ اکتبر ابلاغ عمومی شد. در نزدکی به پایان رسیدن اکتبر هیأیت ملی اعزام شده از پاریس با قطار به حلب بازگشت که شاهد استقبال مردمی گسترده‌ای بود که تشکل ملی ایجاد کرده بود. در این استقبال کمیسر عالی فرانسه دی مارتیل نیز حضور داشت و تفاهمنامه روی‌داده را به «معجزهٔ قرن بیستم» توصیف کرد. شهرهای دمشق و حلب و دیگر شهرهای سوریه به نشانهٔ خوشحالی بازگشت این هیأیت به مدت چند روز خیابان‌ها و میدان‌ها را به نشانهٔ خوشحالی زینت دادند.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. المسألة السوریة المزدوجة، میشیال کریستیان دافت، ترجمة جبرائیل البیطار، مطبوعات وزارة الدفاع، دمشق 1987. ص.342
  2. سوریة والانتداب الفرنسی، یوسف الحکیم، دار النهار، بیروت 1983، ص.270
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ هاشم الأتاسی رئیسًا، الحکواتی، 25 آب 2011.
  4. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام .D8.A7.D9.84.D8.A8.DB.8C.D8.A7.D9.86 وارد نشده‌است.
  5. المسألة السوریة المزدوجة، مرجع سابق، ص.343
  6. سوریا صنع دولة وولادة أمة، ودیع بشور، دار الیازجی، دمشق 1994، ص.398
  7. سوریة والانتداب الفرنسی، مرجع سابق، ص.265