نیروگاه هسته‌ای تیهانژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۵۰°۳۲′۴.۶۶″ شمالی ۵°۱۶′۲۱.۱۲″ شرقی / ۵۰.۵۳۴۶۲۷۸° شمالی ۵.۲۷۲۵۳۳۳° شرقی / 50.5346278; 5.2725333


نیروگاه هسته‌ای تیهانژ
نیروگاه هسته‌ای تیهانژ
نیروگاه هسته‌ای تیهانژ
تاریخ تأسیس ۷ مارس ۱۹۷۵
وضعیت درحال بهره برداری
شرکت سازنده وستینگ هاوس
شرکت طراح وستینگ هاوس
حداکثر قدرت ۲۹۸۵ مگاوات
توان ۱۰۲۰مگاوات
مسئول نیروگاه GDF - EDF
کشور بلژیک بلژیک
شهر تیهانژ
وب‌گاه www.electrabel.com

نیروگاه هسته ای تیهانژ[ویرایش]

نیروگاه هسته ای تیهانژ (به انگلیسی:Tihange Nuclear Power Station)در منطقه تیهانژ (منطقه والونی بلژیک) در مساحت ۷۵ هکتار در کنار رودخانه موز در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی لیئژ - ۳۴ کیلومتری شرق نمور - ۶۸کیلومتری شرلروآ - ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی بروکسل قرار دارد. ساخت این نیروگاه در سال ۱۹۶۹ با آگاهی از وجود گسل آردن یا گسل جنوب در منطقه آغاز شد. این نیروگاه مقدار ۵۲% کل توان تولیدی برق (از انرژی هسته‌ای) کشور بلژیک را تولید میکند.

مشخصات[ویرایش]

این نیروگاه دارای ۳ رآکتور از نوع راکتور آبی فشرده است که بوسیله کارخانه وستینگ هاوس ساخته شده اند که به ترتیب به رآکتور شماره۱ - رآکتور شماره۲ - رآکتور شماره۳ نامگذاری شده اند. برای خنک کردن رآکتورهای این نیروگاه از آب رودخانه موز استفاده میشود. این آب پس از استفاده به رود بازگردانده میشود. هر رآکتور مجهز به یک برج خنک کننده است که از نوع آبی فشرده میباشند و بخار این برج ها توربین های تولید برق را تغذیه میکند و این توربین ها نیر خود دارای ژنراتورهای برق ۵۰۰ مگاوات هستند. درمجموع حدود ۲۷ شرکت و کارخانه وابسته به این نیروگاه هستند و کارکنان این نیروگاه درکل ۹۳۰ نفر میباشد.

Huy, koeltorens 2007-05-01 14.57.JPG

راکتور شماره۱[ویرایش]

آغاز بساخت رآکتور شماره۱ این نیروگاه در ۱ ژوئن ۱۹۷۰ است و در۱ اکتبر ۱۹۷۵ به بهره برداری رسید و توان تولید برق این رآکتور ۹۶۲ مگاوات است.این رآکتور بتنهایی مجهز به دو توربین است. زمان قراردادی برای خاموش کردن این رآکتور سال ۲۰۱۵ پیش بینی شده است. مدیریت و کنترل این رآکتور را شرکت الکترابل (نمایندگی گروه فرانسوی جی دی اف سوئز) و شرکت ای دی اف به عهده دارند. مذاکراتی با دولت بلژیک در جریان است تا بهره برداری از این رآکتور را برای مدت ۱۰ سال دیگر تمدید نمایند.

راکتور شماره۲[ویرایش]

آغاز بساخت رآکتور شماره۲ این نیروگاه در ۱ آوریل ۱۹۷۶ است و در۱ ژوئن ۱۹۸۳ به بهره برداری رسید و توان تولید برق این رآکتور۱۰۰۸ مگاوات میباشد. زمان قراردادی برای خاموش کردن این رآکتور سال ۲۰۲۳ پیش بینی شده است.

راکتور شماره۳[ویرایش]

آغاز بساخت رآکتور شماره۳ این نیروگاه در ۱ نوامبر ۱۹۷۸ است و در۱ سپتامبر ۱۹۸۵ به بهره برداری رسید و توان تولید برق این رآکتور ۱۰۵۴ مگاوات میباشد. زمان قراردادی برای خاموش کردن این رآکتور سال ۲۰۲۵ پیش بینی شده است.

امنیت[ویرایش]

در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۶ حدود ۳۰ فعال صلح سبز در مقابل این نیروگاه گردهم آمده و ضمن تاکید بر قدیمی بودن این نیروگاه و خطرات ناشی از کاربرد نیروگاه هسته ای فرسوده خواستار عدم تمدید مدت کارکرد این نیروگاه شدند. بیشتر ضایعات هسته‌ای این نیروگاه به مرکز فرآوری هسته ای هاگ فرانسه منتقل میشود. با این حال مقداری از این زباله های هسته ای در محل نیروگاه نگهداری میشوند.

رویدادها[ویرایش]

در جدول زیر رویداد ها و پیشامدهای این نیروگاه آمده است. که بر اساس مقیاس اینس(INES) اندازه گیره شده‌اند

سال بزرگی رویداد برپایه مقیاس اینس (INES) جمع
۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷
۲۰۱۱ ۰ ۱[۱] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱
۲۰۱۰ ۰ ۶[۲] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۶
۲۰۰۹ ۰ ۵[۳] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۵
۲۰۰۸ ۰ ۲[۴] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۲
۲۰۰۷ ۰ ۶[۵] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۶
۲۰۰۶ ۰ ۰ ۱[۶] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱
۲۰۰۵ ۰ ۰ ۱[۷] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱
۲۰۰۴ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۰۰۳ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۰۰۲ ۰ ۰ ۱[۷] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱
۲۰۰۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۲۰۰۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۱۹۹۹ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۱۹۹۸ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۱۹۹۷ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۱۹۹۶ ۰ ۰ ۱[۶] ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱
۱۹۹۵ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
جمع ۰ ۲۰ ۴ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۲۴

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع خارجی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]