نویز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نوفه)
پرش به: ناوبری، جستجو
RuidosCuantificacionSegunResolucion.png

نویز یا نوفه (به انگلیسی: Noise) به معنی آلودگی صوتی و یا سیگنالی ناخواسته است که شکل سیگنال‌ها را تغییر می‌دهد و باعث بروز اختلال می‌شود.

نویز در اندازه گیری مقادیر خروجی یک سیستم تاثیر می‌گذارد آنچنانکه مقدار ثبت شده آن با مقدار واقعی آن فرق دارد. اگر مقادیر شمارش حاصل از یک منبع رادیواکتیو را بطور مکرر اندازه بگیریم، می‌توانیم مقدار شمارش متوسط را محاسبه نماییم و سپس انحراف معیار را بدست آوریم. در این حالت، اندازه گیری‌های چندگانه برای بهتر کردن دقت اندازه گیری و تعیین دقیق تر مقدار متوسط انجام می‌شوند و نوسانات زیاد در اندازه گیری نشاندهنده نویز سیستم است. این نوسانات ذاتاً اتفاقی (رندوم) هستند و با تعیین انحراف معیار (σ) ارزیابی می‌شوند.

نویز روی یک تصویر اغلب دارای اجزاء فرکانسی نیز می‌باشند و تجزیه و تحلیل فرکانسی شبیه به سیگنال (اطلاعات واقعی تصویر) دارد. طیف توان نویز که طیف وینر هم نامیده می‌شود همان واریانس نویز ۲(σ) تصویر است که بصورت تابعی از فرکانس فضایی (f) بیان می‌گردد.

دربارهٔ این پرونده نویز سفید دربارهٔ این پرونده نویز صورتی

نويز در شبکه‌های رایانه‌ای[ویرایش]

در شبکه‌های رایانه‌ای حرارت، القا و هم‌شنوایی سبب ایجاد نويز می‌شوند.

حرارت[ویرایش]

حرارت باعث می‌شود الکترون‌ها در جهات نامشخص آغاز به حرکت کنند، این حرکت گاهی با سیگنال‌ها هم‌جهت شده و اندازه و شکل آن‌ها را که همان الگوهای سیگنال‌هاست، تغییر می‌دهد و نويز پدید می‌آید.

القا[ویرایش]

موتورهای مکانیکی مانند موتور خودرو یا موتورهای الکتریکی وسایل خانگی نويز القایی ایجاد می‌کنند. این وسایل مانند یک آنتن فرستنده کار می‌کنند و می‌توانند نويز را ارسال کنند و کابل شبکه، مانند یک آنتن گیرنده نویزهای ارسال‌شده را دریافت می‌کند. کابل‌های برق فشار قوی یا رعد و برق نیز نويز القایی ایجاد می‌کنند.

هم شنوایی[ویرایش]

هم‌شنوایی اثر میدان‌های مغناطیسی یک کابل کنار خود است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  • کتاب شبکه‌های کامپیوتری، رشته فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران، سال ۱۳۸۶، صفحه ۳۶