نورهود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خطای یادکرد: برچسب‌های <ref> یافته شد که درونشان محتوایی نبود. یادکرد منبع باید بین برچسب‌ها قرار گیرد. راهنمایی بیشتر

نورهود
The Neverhood
توسعه‌دهنده Doug TenNapel
ناشر(ها) دریم ورک اینتراکتیو
سکو(ها) مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن ۲
تاریخ انتشار ویندوز

NAcguhdrt ۳۱ اکتبر, ۱۹۹۶
پلی‌استیشن
JP
۲۳ آوریل, ۱۹۹۸

سبک(ها) ماجراجویی
شمار بازیکنان یک نفره
رسانه لوح فشرده

نورهود (به انگلیسی: The Neverhood) (که در ژاپن با نام کلیمن کلیمن Klaymen Klaymen منتشر شد) نام بازی رایانه‌ای است که در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک بازی ماجرایی برای رایانه شخصی توسط Doug TenNapel ساخته شده و استودیو دریم ورک اینتراکتیو نیز آن را منتشر کرده است. ویژگی‌های بارز این بازی که آن را از بازی‌های دیگر جدا می‌سازد پویا نمایی خمیری آن و موسیقی زیبایی است که توسط تری اسکات تیلور برای این بازی ساخته شده‌است.

نورهود توانست نظر منتقدان را جلب کند ولی با این حال آمار تجاری قابل توجه‌ای کسب نکرد، دلیل این ناموفقیت را می‌توان منتشر شدن بازی در اواسط دهٔ ۹۰ میلادی آن هم در شرایط کمبود بازی‌های ماجرایی و وجود رقبای سرشناسی همچون گریم فانداگو دانست. دنبالهٔ این بازی در سال ۱۹۹۸ برای کنسول پلی‌استیشن ۲ با نام Skullmonkeys منتشر شد در حالی که بر خلاف نسخهٔ اول آن، این بازی در سبک بازی‌های ماجرایی جایی نداشت.

موضوع اصلی[ویرایش]

کلیمن شخصیت اصلی داستان است. بازی او را با عنوان نورهود در میان پازلها و فرار از موقعیت‌های دشوار و پیچیده برای کشف رازهای نورهود قرار می‌دهد. او فردی کنجکاو و شاد است. او یا آفریدگارهوبورگ، نورهود را از خواب عمیق و نقشه‌های پلید Klogg نجات می‌دهد و یا اینکه با انتخاب بازی کننده در تصمیم گیری آخر، تاج را به نجات او ترجیح داده و آن را بر روی سر خود میگذارد. او تا قبل از اینکه هوبورگ را از خواب و طلسم Klogg بیدار و خود را به او معرفی کند، در طول بازی هیچ سخنی نمی‌گوید.

تاریخچه نورهود (نوشته شده توسط Douglas TenNapel و Mark Lorenzen) اشاره دارد به داستان خلق جهانی که در آن نورهود وجود دارد. این داستان شامل هشت کتاب جدا و ۳۸ صفحه‌ای است که در داخل بازی و روی دیوار حکاکی شده‌است که خواندن آن‌ها برای پایان بازی ضروری نیست.

موسیقی متن[ویرایش]

موسیقی متن این بازی توسط تری اسکات تیلور ساخته شده‌است.

میراث و ملهم‌ها[ویرایش]

نورهود تحت امتیاز شرکت ماکروسافت منتشر شد و ۴۲٫۰۰۰ نسخه تا قبل از توقف فروشش، فروخته شد.[۱]

فیلم[ویرایش]

در ۲۵ ژوئن ۲۰۰۷، Variety در مقاله‌ای نورهود را به عنوان اولین پروژهٔ کمپانی تازه تاسیس Frederator Films معرفی کرد و بودجه‌ای معادل ۲۰ میلیون دلار آمریکا را برای آن تخمین زد.[۲] با توجه به اطلاعات IMDB این فیلم در سال ۲۰۱۱ منتشر خواهد شد.[۳]

نسخهٔ تبدیل شده برای کنسول پلی‌استیشن[ویرایش]

یک نسخهٔ تبدیل شده برای کنسول پلی‌استیشن از بازی با عنوان کلیمن کلیمن تنها برای ژاپنی زبان‌ها منتشر شد. این در حالی بود که نسخهٔ Skullmonkeys برای این جامعه بعدها با نامKlaymen Klaymen ۲ منتشر گشت. در ادامهٔ این دوسری از بازی، Klaymen Gun-Hockey نیز برای پلی‌استیشن منتشر شد که به طور صرف بازی ورزشی تلقی می‌شد که از کاراکترهای نورهود بهره می‌برد و سازندگان اصلی نسخهٔ اول و Skullmonkeys هیچ نقشی در ساخت آن نداشتند.

  1. مورد فهرست شماره‌ای
  2. تغییر_مسیر [[
متن عنوان متن عنوان متن عنوان
مثال مثال مثال
مثال مثال مثال
مثال مثال مثال

]]

  1. [۴]

منابع[ویرایش]

  1. "5 cool underrated games". Microsoft At Home. Retrieved 27 January 2010. 
  2. McNary, Dave. Toon trio starts Frederator. Variety. Mon, Jun. 25, 2007.
  3. imdb.com
  4. fx