نماز میت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نماز مرده)
پرش به: ناوبری، جستجو
نماز میت بر سر حسینعلی منتظری

نماز میت یا نماز مرده، نمازی است که در دین اسلام برای مرده می‌خوانند. این نماز یکی از کارهای دینی است و همانند دیگر ادایان یک نوع تشریفات برای مرده‌است.

وقتی مسلمانی هر چند کودک، از دنیا می‌رود، پس از غسل دادن وکفن کردن، باید بر پیکر او نماز خواند. گرچه نام «نماز میت»بر آن گفته شده، ولی در واقع دعایی بیش نیست، زیرا رکوع و سجود و تشهد وسلام ندارد و وضو و غسل و تیمم داشتن شرط نیست و پاک بودن بدن نمازگزار هم لازم نمی‌باشد. اگر چه بهتر است شرایط نماز را داشته باشد.

این مراسم، بهتر است که به صورت جماعت انجام شود.

خواندن نماز بر جنازه مسلمان،«واجب کفایی»است. یعنی بر همه مسلمین واجب است و اگر فرد یا افرادی بخوانند، از دیگران ساقط است.

این نماز، خواستن رحمت و مغفرت برای مرده‌است. از این رو بهتراست که دوستان و بستگان و مؤمنین را خبر کند تا حضور یافته و بر اونماز بگزارند. این نماز، هم سبب رحمت بر میت است و هم موجب اجربرای نمازگزاران می‌شود.

معمولاً در خواندن این نماز، دعاها و جملات خاصی به صورت مستحب خوانده می‌شود. اما اندازه واجب آن، که دانستنش برای هرمسلمان ضروری است به اینصورت است:

نماز میت پنج تکبیر دارد.

پس از تکبیر اول، بگویند:اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدارسول الله.

پس از تکبیر دوم:بگویند:اللهم صل علی محمد و آل محمد.

پس از تکبیر سوم:اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات.

پس از تکبیر چهارم:اللهم اغفر لهذا المیت(اگر میت، مرد است)

یا:اللهم اغفر لهذه المیت(اگر میت، زن است)

پس از تکبیر پنجم، نماز تمام است.

کسی که بر میت نماز می‌خواند، باید رو به قبله باشد، و میت را، درمقابل او به پشت بخوابانند. بطوری که سر او به طرف راست نمازگزار وپایش به طرف چپ او باشد.

نمازگزار باید از میت دور نباشد. ولی اگر به صورت جماعت باشد، دور بودن نفرات دیگر مانع ندارد ولی اتصال باید حفظ شود.

اگر بر میتی نماز خوانده نشود(به عمد یا از روی فراموشی)یا بعدامعلوم شود که نماز، باطل بوده، پس از دفن شدن بر قبر او باید خواند. (۲)

منابع[ویرایش]

  • پرتوی از اسرار نماز، قرائتی، محسن؛

نماز میت فقط دعا نیست بلکه شهادت و نوعی میثاق هم می باشد. ( نمازی است که در دین اسلام برای مرده می‌خوانند. این نماز یکی از کارهای دینی است و همانند دیگر ادایان یک نوع تشریفات برای مرده‌است. ) این عبارت در منبع پرتویی از اسراسر نماز قرائتی دیده نمی‌شود. عبارت صحیح این است: نماز میت در اسلام برای مرده می خوانند. این نماز یکی از کارهای دینی است که برای مسلمانان از اهمیت مذهبی فوق العاده ای برخوردار است. غسل، کفن، نماز و دفن مسلمان، بر هر مسلمانی، واجب کفایی دینی و مهم است یعنی اگر بعضی انجام دهند از دیگران ساقط می شود، امّا چنانچه کسی انجام ندهد، همه مسوول هستند. منبع رساله عملیه مراجع تقلید مسلمانان مساله 592.