موسیقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English

موسیقی یا خُنیا هنر است که از صداها تشکیل شده است. عناصر معمول موسیقی ارتفاع (که لحن و هارمونی را در بر دارد)، ریتم (و مفاهیم مربوط به آن، شامل ضرب (موسیقی)، متر، و مفصل‌بندی (articulation))، فورته، و ویژگی‌های صوتی رنگ صدا (timbre) و بافت است.

ریشه واژهٔ خنیا و موسیقی[ویرایش]

واژهٔ موسیقی از واژه‌ای یونانی و گرفته شده از کلمهٔ Mousika و مشتق از کلمهٔ Muse می‌باشد.

خنیا از ریشه «خونیاک» زبان پهلوی و «هو نواک» اوستایی است که خود آن از دو قسمت تشکیل شده است: «هو]به معنای نیک، زیبا، خوش، برای نمونه در واژه‌های هومن (= نیک اندیش)، خسرو (= خوب نام)، و «نواک» به معنای نوا. در کل هونواک، خونیاک و خنیا به معنی «نوای خوش» است.

موسیقی را هنر بیان احساسات به وسیلهٔ آواها گفته‌اند که مهم‌ترین عوامل آن صدا و ریتم هستند و همچنین دانش ترکیب صداها به گونه‌ای که خوش‌آیند باشد و سبب انبساط و انقلاب روان گردد نیز نامیده می‌شود.

تعاریف گذشتگان از موسیقی[ویرایش]

پیشینیان موسیقی را چنین تعریف کرده‌اند: معرفت الحان و آنچه التیام الحان بدان بود و بدان کامل شود. ارسطو موسیقی را یکی از شاخه‌های ریاضی می‌دانسته و فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته‌اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضی کتاب شفا از موسیقی نام برده‌است ولی از آنجا که همه ویژگی‌های موسیقی مانند ریاضی مسلم و غیرقابل تغییر نیست، بلکه ذوق و قریحهٔ سازنده و نوازنده هم در آن دخالت تام دارد، آن را هنر نیز می‌دانند. در هر صورت موسیقی امروز دانش و هنری گسترده‌است که دارای بخش‌های گوناگون و تخصّصی می‌باشد.

صدا در صورتی موسیقی نامیده می‌شود که بتواند پیوند میان اذهان ایجاد کند و مرزی از جنس انتزاع آن را محدود نکند.

افلاطون: موسیقی یک ناموس اخلاقی است که روح به جهانیان، و بال به تفکر و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی و حیات به همه چیز می‌بخشد..

ابونصر فارابی:موسیقی علم شناسایی الحان است و شامل دو علم است؛ علم موسیقی عملی و علم موسیقی نظری.

ابوعلی سینا: موسیقی علمی است ریاضی که در آن از چگونگی نغمه‌ها از نظر ملایمت و سازگاری، و چگونگی زمان‌های بین نغمه‌ها بحث می‌شود.

بتهوون: موسیقی مظهری است عالی‌تر از هرعلم و فلسفه ای. موسیقی هنرزبان دل و روح بشر و عالی‌ترین تجلی قریحهٔ انسانی است.

لئوپددوفن: ریشه موسیقی به عهد کهن ارتباط دارد. درواقع همان روزی که انسان توانست برای نخستین بار خوشی‌ها ورنجهای خود را با صدا نمایش دهد، مبداموسیقی به شمار می‌آید.

ابن خردادبه (به نقل از یحیی بن خالدبن برمک): موسیقی آن است که تو را شاد کند و برقصاند و بگریاند و اندوهگین کند و جز آن هرچه باشد رنج و بلاست.[۱]

ابن خردادبه: موسیقی ذهن را لطیف و خوی را ملایم و جان را شاد و قلب را دلیر و بخیل را بخشنده می‌کند، آفرین بر خردمندی که موسیقی را پدید آورد.[۱]

نظریه‌های زیبایی‌شناسی درباره موسیقی[ویرایش]

سه نظریه زیبایی شناسی درباره موسیقی وجود دارد:

 • موسیقی به مثابه زبان احساسات
 • موسیقی به مثابه نماد احساس
 • ذات موسیقی صدا و حرکت است

بسیاری از ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پدیده‌های طبیعی مانند ابشار و وزش باد از میان برگ‌های درختان و نوای طبیعی موسیقی ایجاد می‌کنند. پس باید بپذیریم موسیقی پدیده‌ای است در فطرت ادمی. از انجا که موسیقی یکی از زیر مجموعه‌های فرهنگ در همه جوامع وجود دارد و گاه با افسان‌ها و حکایت‌ها و احساسات انان همراه است. موسیقی که نه مجالس لهو ولعب و اعانت به اثم وکمک رسان به ستایش حق تعالی موسیقی سازندگی تلاش و خبرخواهی بوده است.[۲]

تاریخچه زیبایی‌شناسی در موسیقی[ویرایش]

بیش از دوهزار سال است که غرب وشرق به قدرت موسیقی در برانگیختن احساسات اذعان کرده‌اند. به حدی که کسانی که دغدغه حفظ امنیت دولت را داشته‌اند موسیقی را خطرناک تلقی کرده‌اند. اما تشریح این امر که موسیقی چگونه چنین تاثیری بر ما میگذاردبسیار دشوار است. فهم دلیل این امر چندان سخت نیست. قدیمی ترین و رایج ترین نظریه‌های غربی هنر، هنر راتقلید طبیعت میدانند. اما موسیقی تمامأ با این تعریف سازگار نیست. موسیقی قادر به بازنمایی اشکال و رنگها یا توصیف جهان در قالب واژگان نیست و توانایی اش در تقلید اصواتی که در عالم طبیعت وجود دارند سهم بسیار کوچکی است. اما این قالب هنری غیرمفهومی و غیر تقلیدی که مجموعه‌ای از اصوات نظام یافته است به نحو معینی تجربیات زیبایی شناسانه‌ای فراهم می‌آورد که در ابعاد و مراتب مختلف دارای ارزشند.

از سرگرم‌کنندگی نسبی تا تجربه‌های زیبایی شناسانه‌ای که به کنه شخصیت راه می‌برند و ما را به مرتبه‌ای بی بدیل می‌رسانند. این هنر از چه نوعی است؟

نظریه‌های زیبایی شناسی موسیقی که به این پرسش پاسخ می‌دهند در دو گروه کلی جای می‌گیرند؛ # نظریه‌های قایل به وابستگی که ارزش زیبایی شنلسانه موسیقی را بر حسب روابط آن با امر دیگری خارج از موسیقی تبیین می‌کنند، و این امر معمولأ احساس است.

 1. نظریه‌های قایل به استقلال که ارزش زیبایی شنلسانه موسیقی را وابسته به امری خارج از موسیقی نمی دانند بلکه آن را وابسته به ویژگیهای ذاتی موسیقی تلقی می‌کنند.[۳]

تقسیم‌بندی موسیقی[ویرایش]

موسیقی به روشهای بسیاری تقسیم‌بندی می‌شود.

بر اساس دورهٔ هنری پیدایش

 1. موسیقی گریگورین
 2. موسیقی دوره باروک
 3. موسیقی کلاسیک
 4. موسیقی مدرن

بر اساس ساختار آوا شناسی

 1. کوانتو تونیک (موسیقی دارای نت‌های جداگانه مشخص با فاصله موسیقیایی)
 2. استریم تونیک (موسیقی بدون فواصل - موسیقی دارای نتهای پیوسته)

بر اساس ساختار گامها

بر اساس تعداد نت‌ها در گام:

از دیدگاه ضرباهنگ

 • موسیقی بی‌ضرب - آن است که دارای وزنی آشکار نباشد که نمونهٔ آن برخی آوازهای موسیقی ایرانی هستند.
 • موسیقی آهنگین یا رِنگ (Rhythmic) به موسیقی‌هایی گفته می‌شود که دارای وزن باشد مانند آهنگ‌هایی که برای رقص ساخته شده باشد؛ پیش در آمد، مارش و غیره.
 • لارگو (خیلی آرام و آهسته)
 • آداجیو (آهسته)
 • پرستو (خیلی تند)
 • آلگرو (تند)
 • آندانته (معمولی)
 • آلگرتو

از دیدگاه ناحیه پیدایش

(و بسیاری نواحی دیگر)

از دیدگاه خاستگاه معنایی-کلامی و جایگاه اجتماعی

از لحاظ اولویت کلام یا ساز

از دیدگاه کاربردی

از لحاظ سازبندی (ارکستراسیون) و آوایی

بر پایه فرم موسیقی

بر اساس دستگاه یا مقام که برای موسیقی سنتی ایرانی هفت دستگاه به همراه ۵ آواز برمی‌شمارند مانند دستگاه ماهور، دستگاه شور، آواز بیات ترک. هر دستگاه می‌تواند تعدادی «گوشه» داشته باشد. همچنین در موسیقی ایرانی ۱۲ مقام برشمرده‌اند مانند مقام راست، زیر، اصفهان، حجاز.

نوشتار اصلی: تئوری موسیقی

تئوری موسیقی نظریه‌ای دربارهٔ نگارش و ساختار و قواعد موسیقی است. تئوری موسیقی از قرنهای گذشته ابداع شده و به تدریج کامل‌تر شده‌است. تئوری موسیقی شامل تحلیل نت‌های ملودی و نیز بررسی آنها از دیدگاه نگارش (نت نویسی)، ریتم، هارمونی (هماهنگی عرضی نتها)، کنترپوان (هماهنگی طولی نتها) و ... است. در تئوری موسیقی به بررسی پویایی و دینامیک موسیقی نیز می‌پردازند و آن بستگی به نرمی یا سختی صداها و نت‌ها دارد. می‌توان تئوری موسیقی را براساس روابط ریاضی نیز مطرح کرد. در این صورت از روشهای ریاضی برای تحلیل موسیقی استفاده می‌شود.

دیدگاه فرهنگ‌ها و ادیان به موسیقی[ویرایش]

اسلام[ویرایش]

در میان فقهای اسلام کسانی مانند شهاب‌الدین الهیثمی و ابن ابی‌الدنیا بوده‌اند که موسیقی را یکسره لهو و لعب می‌دانستند و آن را مکروه یا حرام تلقی می‌نمودند. فارابی معتقد بود که موسیقی نمی‌تواند هرگونه حالت روحی یا هر نوع شور و هیجانی را در شخص برانگیزد. ابن زیله نیز معتقد بود که موسیقی می‌تواند شخص را به ارتکاب عمل گناه بکشاند. با این حال، ابوحامد محمد غزالی، موسیقی و سماع را جایز دانسته است. از آن‌جا که دامنه تمدن اسلامی جز عربستان کشورهای بسیاری از جمله مصر، ایران، هند و آفریقا را دربرمی‌گرفت، موسیقی اسلامی نیز با تنوع و گوناگونی روبه‌رو بوده است.[۴]

برخی آلات موسیقی[ویرایش]

نی[ویرایش]

نی از قدیمی ترین این نوع است و شامل یک لوله استوانه‌ای از جنس نی بوده که دارای هفت بند و شش گره‌است. نی از دسته سازهای محلی است و تقریبا در تمام نقاط ایران معمول و رایج است.

سرنا[ویرایش]

سرنا ساز دیگری از خانواده آلات موسیقی بادی است که در تمام نقاط ایران معمول است و شامل سرنای بـخـتـیـاری و آذربایـجانی و خراسانی است. در ایران این ساز به همراه دهـل و یا نقاره نواخته می‌شود. لازم است ذکر شود که نواختن این ساز در نقاط مختلف کشور در مواقع خاصی و به منظورهای مختلف انجام می‌شود. در کردستان با نواختن دهل و سرنا مرگ کسی را خبر می‌دهند و در شمال به همراهی طناب بازها سرنا نواخته می‌شود و در آذربایجان غربی، روستائیان در عروسی‌ها حین رقص چوبی، سرنا می‌نوازند.

کرنا[ویرایش]

کرنا: سازی قدیمی و تاریخی است که در استان‌های مختلف ایران به شکل‌های متفاوت ساخته و اجرا می‌شود. مهمترین کرناها، کرنای شمال، گـیلان و کرنای مشهـد و بختیاری است. این ساز بیشتر در فارس و چهار محال و گیلان مورد استـعـمال قرار می‌گیرد.

نی انبان[ویرایش]

نی انبان بیشتر در جنوب ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بعضی نقاط ایران آن را " خـیک نای " نیز می‌نامند.

آلات موسیقی زهی[ویرایش]

کمانچه[ویرایش]

یکی از قدیمی ترین سازهای زهی، کمانچه است که اولین شکل ویولون امروزی است. این ساز نقش تک نواز و همنواز، هر دو را به خوبی اجرا می‌کند. کمانچه سازی ملی است. در تمام استان‌های ایران نواختن آن متداول است و بیشتر در میان طوایف لر و بختیاری رواج دارد. این ساز در مناطق مختلف ایران دارای اشکال و فونکسیون گوناگونی است. به عنوان نمونه کمانچه ترکمنی کوچک‌تر و یک سیم کمتر دارد. امروزه این ساز در گستره آلتو هم مورد استفاده است. از سازهای دیگر می‌توان از قیچک نام برد که قژک هم می‌نامند. این ساز امروزه در گستره باس هم ساخته و نواخته می‌شود. در این دسته می‌توان از چند ساز گمشده در طول تاریخ هم نام برد: دلربا و رباب زهی

بربط[ویرایش]

بربط: سازی از خانواده سازهای رشته‌ای مفید که به آن " ال عود یا لوت " نیز می‌گویند. ساختمان این ساز شبیه گلابی است که از درازا به دو نیم شده‌است. دارای کاسه‌ای بزرگ و دسته‌ای کوتاه که در آغاز سه رشته سیم داشته‌است. ابعاد ذکر شده از بربت در کتب قدیم با عود امروزی تفاوت داشته است.

رباب[ویرایش]

رباب: این ساز زهی است از چهار قسمت شامل شکم خـربزه مانند، سینه، دسته و سر تشکیل شده‌است. سیم‌های رباب در قدیم از روده و امروز از نخ نایلون ساخته می‌شود و مضراب رباب از پر مرغ ساخته شده‌است. این ساز اساساً سازی محلی است و بیشتر در نواحی بلوچستان معمول است و همچنین در نواحی سیستان نیز نواخته می‌شود.

تار[ویرایش]

تار: یکی از سازهای زهی اصیل ایران است که یک شکم چند قسمتی دارد و دارای شش تار می‌باشد. از این گروه سازها، سه تار و دو تار را می‌توان نام برد که نوازندگی دوتار در ترکمن صحرا و نواحی خراسان بسیار معمول می‌باشد. سازهای گلابی شکل در طول تاریخ دچار تکامل و تغییر شده است. این تغییر از ساختمان اصلی دوتار؛ در ابعاد گوناگون شروع شده و به سازهای امروزی رسیده است.

گیتار[ویرایش]

گیتار: یکی از دیگر سازهای زهی است که انواع مختلف، چهار سیم، شش سیم، هشت سیم، دوازده سیم و... و به دسته‌های گیتار کلاسیک، گیتار آکوستیک و گیتار الکتریک تقسیم می‌شود. این ساز زهی با پیک یا انگشت نواخته می‌شود. این ساز ریشهٔ اسپانیایی دارد.

آلات موسیقی ضربی[ویرایش]

از سازهای ضربی معروف ایرانی دهل و تـنـبک و نقاره در ابعاد و شکل‌ها و کاربردهای گوناگون و دایره ودف و دهلک و کسسر و . . . می‌باشند.

دهل[ویرایش]

دهـل: این ساز از استوانه کوتاهی از جنس چـوب که قطر دایره آن حدود یک متر و ارتفاع آن ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر است تشکیل شده و بر دو سطح دایره‌ای شکل آن پوست کشیده شده‌است. مضرابش دو چوب یکی به شکل عـصا و دیگری ترکه‌ای نازک می‌باشد. دهل سازی کاملاً محلی و بیشتر همراهی کننده با سرنا است. در مناطق فارس، بلوچستان و کردستان و خراسان بیش از سایر جاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دایره[ویرایش]

دایره: این ساز ضربی که از حلقه‌ای چوبی تشکیل گردیده که بر یکی از سطوح جانبی دایره‌ای شکل آن پـوست کشیده شده‌است، این ساز را با ضرب سر انگشتان هر دو دست می‌نوازند. سازی است همراهی کننده با سایر سازها. دایره در حال حاضر در مناطق مختلف ایران مورد استفاده قرا می‌گیرد مثل خراسان شمالی کرمانج‌ها و آذربایجان و سلیر مناطق. این ساز در موسیقی شهری نیز کاربرد دارد. در بعضی از مناطق ایران اشکال غیر گرد نیز موجود است. دایره شش و هشت گوش خراسان جنوبی.

طبل[ویرایش]

طبل: یکی دیگر از سازهای ضربی که کوچکتر از دهل می‌باشد و مضراب آن دو کوبه چوبی است و آن را در مراسم عـزاداری در اکثر مناطق ایران می‌نوازند. می‌توان گفت این ساز حداکثر ۱۰۰ سال است که در مراسم عزاداری مرسوم شده و جای دهل را گرفته است و در مناطق غیر شهری ایران کمتر معمول است.

تنبک[ویرایش]

تـنبک: سازی است از پوست و چوب (معمولا گردو) و از دو قسمت گلویی و استوانه‌ای تشکیل یافته، سطح بالایی آن از پوست و قسمت گلویی آن که با دهانه‌ای گشاد دارد باز می‌باشد. تکنیک نواختن این ساز با دو دست و انگشتان به گونه‌ای است که آن را جزو پر تکنیک ترین سازهای کوبه‌ای قرار داده است.

سازهای مضربی (زهی - کوبی)[ویرایش]

ساز منحصربه‌فرد ایرانی که در این تقسیم بندی قرار می‌گیرد سنـتور است. این ساز شامل جعبه‌ای ذوزنقه‌ای است و هفتاد و دو رشته سیم سفید و زرد تشکیل یافته‌است.

سنتور اساساً سازی است که قابلیت تکنوازی و هـمنوازی را داراست و نواختن آن در تمام استان‌های ایران متداول است.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ هفته‌نامهٔ امرداد، شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۱، سال سیزدهم، شمارهٔ ۲۸۸، ص ۵.
 2. جین جن کینز. موسیقی و ساز در سرزمین‌های اسلامی-. سازمان میراث فرهنگی کشور، 1373. 
 3. هنر. احساس. بیان- رابرت ویلکینسون-مترجم:امیر مازیار
 4. شریف، میرمحمد. هنرهای اسلامی. مرکز نشر دانشگاهی تهران، ۱۳۸۲. 
 5. تاریخـچه موسیقی ایران، ویگاه فرهنگ سرا.

منابع[ویرایش]

For other uses, see Music (disambiguation).
This article is about music as a form of art. For history see articles for History of music and Music history.
Music
Music lesson Staatliche Antikensammlungen 2421.jpg
A painting on an Ancient Greek vase depicts a music lesson (c. 510 BC).
Medium Sound
Originating culture various
Originating era Paleolithic

Music is an art form whose medium is sound. Its common elements are pitch (which governs melody and harmony), rhythm (and its associated concepts tempo, meter, and articulation), dynamics, and the sonic qualities of timbre and texture. The word derives from Greek μουσική (mousike; "art of the Muses").[1] In its most general form the activities describing music as an art form include the production of works of music, the criticism of music, the study of the history of music, and the aesthetic dissemination of music.

The creation, performance, significance, and even the definition of music vary according to culture and social context. Music ranges from strictly organized compositions (and their recreation in performance), through improvisational music to aleatoric forms. Music can be divided into genres and subgenres, although the dividing lines and relationships between music genres are often subtle, sometimes open to personal interpretation, and occasionally controversial. Within the arts, music may be classified as a performing art, a fine art, and auditory art. It may also be divided among art music and folk music. There is also a strong connection between music and mathematics.[2] Music may be played and heard live, may be part of a dramatic work or film, or may be recorded.

To many people in many cultures, music is an important part of their way of life. Ancient Greek and Indian philosophers defined music as tones ordered horizontally as melodies and vertically as harmonies. Common sayings such as "the harmony of the spheres" and "it is music to my ears" point to the notion that music is often ordered and pleasant to listen to. However, 20th-century composer John Cage thought that any sound can be music, saying, for example, "There is no noise, only sound."[3]

Etymology

The word derives from Greek μουσική (mousike; "art of the Muses").[1]

Music as form of art

Jean-Gabriel Ferlan performing at a 2008 concert at the collège-lycée Saint-François Xavier

Music is composed and performed for many purposes, ranging from aesthetic pleasure, religious or ceremonial purposes, or as an entertainment product for the marketplace. As the poet and essayist Geoffrey O'Brien notes, mix tapes are an art form in themselves, a "self-portrait, a gesture of friendship, prescription for an ideal party... an environment consisting solely of what is most ardently loved.".[4] Amateur musicians compose and perform music for their own pleasure, and they do not derive their income from music. Professional musicians are employed by a range of institutions and organisations, including armed forces, churches and synagogues, symphony orchestras, broadcasting or film production companies, and music schools. Professional musicians sometimes work as freelancers, seeking contracts and engagements in a variety of settings.

There are often many links between amateur and professional musicians. Beginning amateur musicians take lessons with professional musicians. In community settings, advanced amateur musicians perform with professional musicians in a variety of ensembles, such as concert bands, orchestras, and other ensembles. In some cases, amateur musicians attain a professional level of competence, and they are able to perform in professional performance settings. A distinction is often made between music performed for the benefit of a live audience and music that is performed for the purpose of being recorded and distributed through the music retail system or the broadcasting system. However, there are also many cases where a live performance in front of an audience is recorded and distributed (or broadcast).

Composition

Main article: Musical composition
The composer Michel Richard Delalande, pen in hand.

"Composition" is often classed as the creation and recording of music via a medium by which others can interpret it (i.e., paper or sound). Many cultures use at least part of the concept of preconceiving musical material, or composition, as held in western classical music. Even when music is notated precisely, there are still many decisions that a performer has to make. The process of a performer deciding how to perform music that has been previously composed and notated is termed interpretation. Different performers' interpretations of the same music can vary widely. Composers and song writers who present their own music are interpreting, just as much as those who perform the music of others or folk music. The standard body of choices and techniques present at a given time and a given place is referred to as performance practice, whereas interpretation is generally used to mean either individual choices of a performer, or an aspect of music that is not clear, and therefore has a "standard" interpretation.

In some musical genres, such as jazz and blues, even more freedom is given to the performer to engage in improvisation on a basic melodic, harmonic, or rhythmic framework. The greatest latitude is given to the performer in a style of performing called free improvisation, which is material that is spontaneously "thought of" (imagined) while being performed, not preconceived. Improvised music usually follows stylistic or genre conventions and even "fully composed" includes some freely chosen material. Composition does not always mean the use of notation, or the known sole authorship of one individual. Music can also be determined by describing a "process" that creates musical sounds. Examples of this range from wind chimes, through computer programs that select sounds. Music from random elements is called Aleatoric music, and is associated with such composers as John Cage, Morton Feldman, and Witold Lutosławski.

Music can be composed for repeated performance or it can be improvised: composed on the spot. The music can be performed entirely from memory, from a written system of musical notation, or some combination of both. Study of composition has traditionally been dominated by examination of methods and practice of Western classical music, but the definition of composition is broad enough to include spontaneously improvised works like those of free jazz performers and African drummers such as the Ewe drummers.

Notation

Main article: Musical notation
Sheet music is written representation of music. This is a homorhythmic (i.e., hymn-style) arrangement of a traditional piece entitled "Adeste Fideles", in standard two-staff format for mixed voices. About this sound Play 

Notation is the written expression of music notes and rhythms on paper using symbols. When music is written down, the pitches and rhythm of the music is notated, along with instructions on how to perform the music. The study of how to read notation involves music theory, harmony, the study of performance practice, and in some cases an understanding of historical performance methods. Written notation varies with style and period of music. In Western Art music, the most common types of written notation are scores, which include all the music parts of an ensemble piece, and parts, which are the music notation for the individual performers or singers. In popular music, jazz, and blues, the standard musical notation is the lead sheet, which notates the melody, chords, lyrics (if it is a vocal piece), and structure of the music. Scores and parts are also used in popular music and jazz, particularly in large ensembles such as jazz "big bands."

In popular music, guitarists and electric bass players often read music notated in tablature (often abbreviated as "tab"), which indicates the location of the notes to be played on the instrument using a diagram of the guitar or bass fingerboard. Tabulature was also used in the Baroque era to notate music for the lute, a stringed, fretted instrument. Notated music is produced as sheet music. To perform music from notation requires an understanding of both the rhythmic and pitch elements embodied in the symbols and the performance practice that is associated with a piece of music or a genre. In improvisation, the performer often plays from music where only the chord changes are written, requiring a great understanding of the music's structure and chord progressions.

Improvisation

Main article: Musical improvisation

Musical improvisation is the creation of spontaneous music. Improvisation is often considered an act of instantaneous composition by performers, where compositional techniques are employed with or without preparation. Improvisation is a major part of some types of music, such as blues, jazz, and jazz fusion, in which instrumental performers improvise solos and melody lines. In the Western art music tradition, improvisation was an important skill during the Baroque era and during the Classical era; solo performers and singers improvised virtuoso cadenzas during concerts. However, in the 20th and early 21st century, as "common practice" western art music performance became institutionalized in symphony orchestras, opera houses and ballets, improvisation has played a smaller role at the same time that many composers increasingly returned to its inclusion in their creative work. In Indian classical music, spontaneous improvisation is a core component and an essential criteria of any performance.

Theory

Main article: Music theory

Music theory encompasses the nature and mechanics of music. It often involves identifying patterns that govern composers' techniques and examining the language and notation of music. In a grand sense, music theory distills and analyzes the parameters or elements of music – rhythm, harmony (harmonic function), melody, structure, form, and texture. Broadly, music theory may include any statement, belief, or conception of or about music.[5] People who study these properties are known as music theorists. Some have applied acoustics, human physiology, and psychology to the explanation of how and why music is perceived. Music has many different fundamentals or elements. These are, but are not limited to: pitch, beat or pulse, rhythm, melody, harmony, texture, allocation of voices, timbre or color, expressive qualities (dynamics and articulation), and form or structure.

Pitch is a subjective sensation, reflecting generally the lowness or highness of a sound. Rhythm is the arrangement of sounds and silences in time. Meter animates time in regular pulse groupings, called measures or bars. A melody is a series of notes sounding in succession. The notes of a melody are typically created with respect to pitch systems such as scales or modes. Harmony is the study of vertical sonorities in music. Vertical sonority refers to considering the relationships between pitches that occur together; usually this means at the same time, although harmony can also be implied by a melody that outlines a harmonic structure. Notes can be arranged into different scales and modes. Western music theory generally divides the octave into a series of 12 notes that might be included in a piece of music. In music written using the system of major-minor tonality, the key of a piece determines the scale used. Musical texture is the overall sound of a piece of music commonly described according to the number of and relationship between parts or lines of music: monophony, heterophony, polyphony, homophony, or monody.

Timbre, sometimes called "Color" or "Tone Color" is the quality or sound of a voice or instrument.[6] Expressive Qualities are those elements in music that create change in music that are not related to pitch, rhythm or timbre. They include Dynamics and Articulation. Form is a facet of music theory that explores the concept of musical syntax, on a local and global level. Examples of common forms of Western music include the fugue, the invention, sonata-allegro, canon, strophic, theme and variations, and rondo. Popular Music often makes use of strophic form often in conjunction with Twelve bar blues. Analysis is the effort to describe and explain music.

History

Further information: History of music

Prehistoric eras

Main article: Prehistoric music

Prehistoric music can only be theorized based on findings from paleolithic archaeology sites. Flutes are often discovered, carved from bones in which lateral holes have been pierced; these are thought to have been blown at one end like the Japanese shakuhachi. The Divje Babe flute, carved from a cave bear femur, is thought to be at least 40,000 years old. Instruments such as the seven-holed flute and various types of stringed instruments, such as the Ravanahatha, have been recovered from the Indus Valley Civilization archaeological sites.[7] India has one of the oldest musical traditions in the world—references to Indian classical music (marga) are found in the Vedas, ancient scriptures of the Hindu tradition.[8] The earliest and largest collection of prehistoric musical instruments was found in China and dates back to between 7000 and 6600 BC.[9] The Hurrian song, found on clay tablets that date back to approximately 1400 BC, is the oldest surviving notated work of music.

Ancient Egypt

Main article: Music of Egypt
Musicians of Amun, Tomb of Nakht, 18th Dynasty, Western Thebes

The ancient Egyptians credited one of their gods, Thoth, with the invention of music, with Osiris in turn used as part of his effort to civilize the world. The earliest material and representational evidence of Egyptian musical instruments dates to the Predynastic period, but the evidence is more securely attested in the Old Kingdom when harps, flutes and double clarinets were played.[10] Percussion instruments, lyres and lutes were added to orchestras by the Middle Kingdom. Cymbals[11] frequently accompanied music and dance, much as they still do in Egypt today. Egyptian folk music, including the traditional Sufi dhikr rituals, are the closest contemporary music genre to ancient Egyptian music, having preserved many of its features, rhythms and instruments.[12][13]

Asian cultures

Indian women dressed in regional attire playing a variety of musical instruments popular in different parts of India
Gangubai Hangal
Durga

Indian classical music is one of the oldest musical traditions in the world.[14] The Indus Valley civilization has sculptures that show dance[15] and old musical instruments, like the seven holed flute. Various types of stringed instruments and drums have been recovered from Harrappa and Mohenjo Daro by excavations carried out by Sir Mortimer Wheeler.[16] The Rigveda has elements of present Indian music, with a musical notation to denote the metre and the mode of chanting.[17] Indian classical music (marga) is monophonic, and based on a single melody line or raga rhythmically organized through talas.Silappadhikaram by Ilango Adigal gives so much information about how new scale can be formed by modal shift of tonic from existing scale.[18] Hindustani music was influenced by the Persian performance practices of the Afghan Mughals. Carnatic music popular in the southern states, is largely devotional; the majority of the songs are addressed to the Hindu deities. There are a lot of songs emphasising love and other social issues.

Asian music covers the music cultures of Arabia, Central Asia, East Asia, South Asia, and Southeast Asia. Chinese classical music, the traditional art or court music of China, has a history stretching over around three thousand years. It has its own unique systems of musical notation, as well as musical tuning and pitch, musical instruments and styles or musical genres. Chinese music is pentatonic-diatonic, having a scale of twelve notes to an octave (5 + 7 = 12) as does European-influenced music. Persian music is the music of Persia and Persian language countries: musiqi, the science and art of music, and muzik, the sound and performance of music (Sakata 1983).

References in the Bible

"David with his harp" Paris Psalter,
c. 960, Constantinople

Music and theatre scholars studying the history and anthropology of Semitic and early Judeo-Christian culture have discovered common links in theatrical and musical activity between the classical cultures of the Hebrews and those of later Greeks and Romans. The common area of performance is found in a "social phenomenon called litany," a form of prayer consisting of a series of invocations or supplications. The Journal of Religion and Theatre notes that among the earliest forms of litany, "Hebrew litany was accompanied by a rich musical tradition:"[19]

"While Genesis 4.21 identifies Jubal as the "father of all such as handle the harp and pipe," the Pentateuch is nearly silent about the practice and instruction of music in the early life of Israel. Then, in I Samuel 10 and the texts that follow, a curious thing happens. "One finds in the biblical text," writes Alfred Sendrey, "a sudden and unexplained upsurge of large choirs and orchestras, consisting of thoroughly organized and trained musical groups, which would be virtually inconceivable without lengthy, methodical preparation." This has led some scholars to believe that the prophet Samuel was the patriarch of a school, which taught not only prophets and holy men, but also sacred-rite musicians. This public music school, perhaps the earliest in recorded history, was not restricted to a priestly class—which is how the shepherd boy David appears on the scene as a minstrel to King Saul."[19]

Antiquity

Western cultures have had a major influence on the development of music. The history of the music of the Western cultures can be traced back to Ancient Greece times.

Ancient Greece

Music was an important part of social and cultural life in Ancient Greece. Musicians and singers played a prominent role in Greek theater.[20] Mixed-gender choruses performed for entertainment, celebration, and spiritual ceremonies.[21] Instruments included the double-reed aulos and a plucked string instrument, the lyre, principally the special kind called a kithara. Music was an important part of education, and boys were taught music starting at age six. Greek musical literacy created a flowering of music development. Greek music theory included the Greek musical modes, that eventually became the basis for Western religious and classical music. Later, influences from the Roman Empire, Eastern Europe, and the Byzantine Empire changed Greek music. The Seikilos epitaph is the oldest surviving example of a complete musical composition, including musical notation, from anywhere in the world.

The Middle Ages

Léonin or Pérotin
Breves dies hominis

The medieval era (476 to 1400) started with the introduction of chanting into Roman Catholic Church services. Western Music then started becoming more of an art form with the advances in music notation. The only European Medieval repertory that survives from before about 800 is the monophonic liturgical plainsong of the Roman Catholic Church, the central tradition of which was called Gregorian chant. Alongside these traditions of sacred and church music there existed a vibrant tradition of secular song. Examples of composers from this period are Léonin, Pérotin and Guillaume de Machaut.

The Renaissance

T.L. de Victoria
Amicus meus
Allegory of Music, by Filippino Lippi

Renaissance music (c. 1400 to 1600) was more focused on secular themes. Around 1450, the printing press was invented, and that helped to disseminate musical styles more quickly and across a larger area. Thus, music could play an increasingly important role in daily life. Musicians worked for the church, courts and towns. Church choirs grew in size, and the church remained an important patron of music. By the middle of the 15th century, composers wrote richly polyphonic sacred music. Prominent composers from this era are Guillaume Dufay, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Thomas Morley, and Orlande de Lassus. However, musical activity shifted to the courts. Kings and princes competed for the finest composers.

Many leading important composers came from the Netherlands, Belgium, and northern France and are called the Franco-Flemish composers. They held important positions throughout Europe, especially in Italy. Other countries with vibrant musical lives include Germany, England, and Spain.

The Baroque

J.S. Bach
Toccata and Fugue

The Baroque era of music took place from 1600 to 1750, as the Baroque artistic style flourished across Europe; and during this time, music expanded in its range and complexity. Baroque music began when the first operas were written and when contrapuntal music became prevalent. German Baroque composers wrote for small ensembles including strings, brass, and woodwinds, as well as choirs, pipe organ, harpsichord, and clavichord. During this period several major music forms were defined that lasted into later periods when they were expanded and evolved further, including the fugue, the invention, the sonata, and the concerto.[22] The late Baroque style was polyphonically complex and ornamental and rich in its melodies. Composers from the Baroque era include Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel, and Georg Philipp Telemann.

Classicism

W.A. Mozart
Symphony 40 g-moll

The music of the Classical Period (1750 to 1830) looked to the art and philosophy of Ancient Greece and Rome, to the ideals of balance, proportion and disciplined expression. It has a lighter, clearer and considerably simpler texture, and tended to be almost voicelike and singable. New genres were discovered. The main style was the homophony,[23] where prominent melody and accompaniment are clearly distinct.

Importance was given to instrumental music. It was dominated by further evolution of musical forms initially defined in the Baroque period: the sonata, the concerto, and the symphony. Others main kinds were trio, string quartet, serenade and divertimento. The sonata was the most important and developed form. Although Baroque composers also wrote sonatas, the Classical style of sonata is completely distinct. All of the main instrumental forms of the Classical era were based on the dramatic structure of the sonata.

One of the most important evolutionary steps made in the Classical period was the development of public concerts. The aristocracy would still play a significant role in the sponsorship of musical life, but it was now possible for composers to survive without being its permanent employees. The increasing popularity led to a growth in both the number and range of the orchestras. The expansion of orchestral concerts necessitated large public spaces. As a result of all these processes, symphonic music (including opera, ballet and oratorio) became more extroverted.

The best known composers of Classicism are Carl Philipp Emanuel Bach, Christoph Willibald Gluck, Johann Christian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven and Franz Schubert. Beethoven and Schubert are also considered to be composers in evolution towards Romanticism.

Romanticism

R. Wagner
Die Walküre

Romantic music (c. 1810 to 1900) turned the rigid styles and forms of the Classical era into more passionate and expressive pieces. It attempted to increase emotional expression and power to describe deeper truths or human feelings. The emotional and expressive qualities of music came to take precedence over technique and tradition. Romantic composers grew in idiosyncrasy, and went further in the syncretism of different art-forms (such as literature), history (historical figures), or nature itself with music. Romantic love was a prevalent theme in many works composed during this period. In some cases the formal structures from the classical period were preserved, but in many others existing genres, forms, and functions were improved. Also, new forms were created that were deemed better suited to the new subject matter. Opera and ballet continued to evolve.[20]

In 1800, the music developed by Ludwig van Beethoven and Franz Schubert introduced a more dramatic, expressive style. In Beethoven's case, motifs, developed organically, came to replace melody as the most significant compositional unit. Later Romantic composers such as Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Antonín Dvořák, and Gustav Mahler used more elaborated chords and more dissonance to create dramatic tension. They generated complex and often much longer musical works. During Romantic period tonality was at its peak. The late 19th century saw a dramatic expansion in the size of the orchestra, and in the role of concerts as part of urban society. It also saw a new diversity in theatre music, including operetta, and musical comedy and other forms of musical theatre.[20]

20th- and 21st-century music

Main article: 20th-century music
Double bassist Reggie Workman, tenor saxophone player Pharoah Sanders, and drummer Idris Muhammad performing in 1978

With 20th-century music, there was a vast increase in music listening as the radio gained popularity and phonographs were used to replay and distribute music. The focus of art music was characterized by exploration of new rhythms, styles, and sounds. Igor Stravinsky, Arnold Schoenberg, and John Cage were all influential composers in 20th-century art music. The invention of sound recording and the ability to edit music gave rise to new subgenre of classical music, including the acousmatic [24] and Musique concrète schools of electronic composition.

Jazz evolved and became an important genre of music over the course of the 20th century, and during the second half of that century, rock music did the same. Jazz is an American musical artform that originated in the beginning of the 20th century in African American communities in the Southern United States from a confluence of African and European music traditions. The style's West African pedigree is evident in its use of blue notes, improvisation, polyrhythms, syncopation, and the swung note.[25] From its early development until the present, jazz has also incorporated music from 19th- and 20th-century American popular music.[26] Jazz has, from its early-20th-century inception, spawned a variety of subgenres, ranging from New Orleans Dixieland (1910s) to 1970s and 1980s-era jazz-rock fusion.

Rock music is a genre of popular music that developed in the 1960s from 1950s rock and roll, rockabilly, blues, and country music.[27] The sound of rock often revolves around the electric guitar or acoustic guitar, and it uses a strong back beat laid down by a rhythm section of electric bass guitar, drums, and keyboard instruments such as organ, piano, or, since the 1970s, analog synthesizers and digital ones and computers since the 1990s. Along with the guitar or keyboards, saxophone and blues-style harmonica are used as soloing instruments. In its "purest form," it "has three chords, a strong, insistent back beat, and a catchy melody."[28] In the late 1960s and early 1970s, it branched out into different subgenres, ranging from blues rock and jazz-rock fusion to heavy metal and punk rock, as well as the more classical influenced genre of progressive rock and several types of experimental rock genres.

Performance

Main article: Performance
Chinese Naxi musicians

Performance is the physical expression of music. Often, a musical work is performed once its structure and instrumentation are satisfactory to its creators; however, as it gets performed, it can evolve and change. A performance can either be rehearsed or improvised. Improvisation is a musical idea created without premeditation, while rehearsal is vigorous repetition of an idea until it has achieved cohesion. Musicians will sometimes add improvisation to a well-rehearsed idea to create a unique performance.

Many cultures include strong traditions of solo and performance, such as in Indian classical music, and in the Western art-music tradition. Other cultures, such as in Bali, include strong traditions of group performance. All cultures include a mixture of both, and performance may range from improvised solo playing for one's enjoyment to highly planned and organised performance rituals such as the modern classical concert, religious processions, music festivals or music competitions. Chamber music, which is music for a small ensemble with only a few of each type of instrument, is often seen as more intimate than symphonic works.

Aural tradition

Many types of music, such as traditional blues and folk music were originally preserved in the memory of performers, and the songs were handed down orally, or aurally (by ear). When the composer of music is no longer known, this music is often classified as "traditional." Different musical traditions have different attitudes towards how and where to make changes to the original source material, from quite strict, to those that demand improvisation or modification to the music. A culture's history may also be passed by ear through song.

Ornamentation

Main article: Ornament (music)
In a score or on a performer's music part, this sign indicates that the musician should perform a trill—a rapid alternation between two notes. About this sound Play 

The detail included explicitly in the music notation varies between genres and historical periods. In general, art music notation from the 17th through the 19th century required performers to have a great deal of contextual knowledge about performing styles. For example, in the 17th and 18th century, music notated for solo performers typically indicated a simple, unadorned melody. However, performers were expected to know how to add stylistically appropriate ornaments, such as trills and turns. In the 19th century, art music for solo performers may give a general instruction such as to perform the music expressively, without describing in detail how the performer should do this. The performer was expected to know how to use tempo changes, accentuation, and pauses (among other devices) to obtain this "expressive" performance style. In the 20th century, art music notation often became more explicit and used a range of markings and annotations to indicate to performers how they should play or sing the piece.

In popular music and jazz, music notation almost always indicates only the basic framework of the melody, harmony, or performance approach; musicians and singers are expected to know the performance conventions and styles associated with specific genres and pieces. For example, the "lead sheet" for a jazz tune may only indicate the melody and the chord changes. The performers in the jazz ensemble are expected to know how to "flesh out" this basic structure by adding ornaments, improvised music, and chordal accompaniment.

Philosophy and aesthetics

Philosophy of music is the study of fundamental questions regarding music. The philosophical study of music has many connections with philosophical questions in metaphysics and aesthetics. Some basic questions in the philosophy of music are:

 • What is the definition of music? (What are the necessary and sufficient conditions for classifying something as music?)
 • What is the relationship between music and mind?
 • What does musical history reveal to us about the world?
 • What is the connection between music and emotions?
 • What is meaning in relation to music?

Traditionally, the aesthetics of music explored the mathematical and cosmological dimensions of rhythmic and harmonic organization. In the eighteenth century, focus shifted to the experience of hearing music, and thus to questions about its beauty and human enjoyment (plaisir and jouissance) of music. The origin of this philosophic shift is sometimes attributed to Baumgarten in the 18th century, followed by Kant. Through their writing, the ancient term 'aesthetics', meaning sensory perception, received its present day connotation. In recent decades philosophers have tended to emphasize issues besides beauty and enjoyment. For example, music's capacity to express emotion has been a central issue.

In the 20th century, important contributions were made by Peter Kivy, Jerrold Levinson, Roger Scruton, and Stephen Davies. However, many musicians, music critics, and other non-philosophers have contributed to the aesthetics of music. In the 19th century, a significant debate arose between Eduard Hanslick, a music critic and musicologist, and composer Richard Wagner. Harry Partch and some other musicologists, such as Kyle Gann, have studied and tried to popularize microtonal music and the usage of alternate musical scales. Also many modern composers like Lamonte Young, Rhys Chatham and Glenn Branca paid much attention to a scale called just intonation.

It is often thought that music has the ability to affect our emotions, intellect, and psychology; it can assuage our loneliness or incite our passions. The philosopher Plato suggests in the Republic that music has a direct effect on the soul. Therefore, he proposes that in the ideal regime music would be closely regulated by the state. (Book VII)

There has been a strong tendency in the aesthetics of music to emphasize the paramount importance of compositional structure; however, other issues concerning the aesthetics of music include lyricism, harmony, hypnotism, emotiveness, temporal dynamics, resonance, playfulness, and color (see also musical development).

Psychology

Main article: Music psychology

Modern music psychology aims to explain and understand musical behavior and experience.[29] Research in this field and its subfields are primarily empirical; their knowledge tends to advance on the basis of interpretations of data collected by systematic observation of and interaction with human participants. In addition to its focus on fundamental perceptions and cognitive processes, music psychology is a field of research with practical relevance for many areas, including music performance, composition, education, criticism, and therapy, as well as investigations of human aptitude, skill, intelligence, creativity, and social behavior.

Cognitive neuroscience of music

The primary auditory cortex is one of the main areas associated with superior pitch resolution.

Cognitive neuroscience of music is the scientific study of brain-based mechanisms involved in the cognitive processes underlying music. These behaviours include music listening, performing, composing, reading, writing, and ancillary activities. It also is increasingly concerned with the brain basis for musical aesthetics and musical emotion. The field is distinguished by its reliance on direct observations of the brain, using such techniques as functional magnetic resonance imaging (fMRI), transcranial magnetic stimulation (TMS), magnetoencephalography (MEG), electroencephalography (EEG), and positron emission tomography (PET).

Cognitive musicology

Main article: Cognitive musicology

Cognitive musicology is a branch of cognitive science concerned with computationally modeling musical knowledge with the goal of understanding both music and cognition.[30] The use of computer models provides an exacting, interactive medium in which to formulate and test theories and has roots in artificial intelligence and cognitive science.[31]

This interdisciplinary field investigates topics such as the parallels between language and music in the brain. Biologically inspired models of computation are often included in research, such as neural networks and evolutionary programs.[32] This field seeks to model how musical knowledge is represented, stored, perceived, performed, and generated. By using a well-structured computer environment, the systematic structures of these cognitive phenomena can be investigated.[33]

Psychoacoustics

Main article: Psychoacoustics
Further information: Hearing (sense)

Psychoacoustics is the scientific study of sound perception. More specifically, it is the branch of science studying the psychological and physiological responses associated with sound (including speech and music). It can be further categorized as a branch of psychophysics.

Evolutionary musicology

Evolutionary musicology concerns the "origins of music, the question of animal song, selection pressures underlying music evolution", and "music evolution and human evolution".[34] It seeks to understand music perception and activity in the context of evolutionary theory. Charles Darwin speculated that music may have held an adaptive advantage and functioned as a protolanguage,[35] a view which has spawned several competing theories of music evolution.[36][37][38] An alternate view sees music as a by-product of linguistic evolution; a type of "auditory cheesecake" that pleases the senses without providing any adaptive function.[39] This view has been directly countered by numerous music researchers.[40][41][42]

Culture in music cognition

See also: Ethnomusicology

An individual's culture or ethnicity plays a role in their music cognition, including their preferences, emotional reaction, and musical memory. Musical preferences are biased toward culturally familiar musical traditions beginning in infancy, and adults' classification of the emotion of a musical piece depends on both culturally specific and universal structural features.[43][44] Additionally, individuals' musical memory abilities are greater for culturally familiar music than for culturally unfamiliar music.[45][46]

Sociology

Main article: Sociomusicology
This Song Dynasty (960–1279) painting, entitled the "Night Revels of Han Xizai," shows Chinese musicians entertaining guests at a party in a 10th-century household.

Many ethnographic studies demonstrate that music is a participatory, community-based activity.[47][48] Music is experienced by individuals in a range of social settings ranging from being alone to attending a large concert, forming a music community, which cannot be understood as a function of individual will or accident; it includes both commercial and non-commercial participants with a shared set of common values. Musical performances take different forms in different cultures and socioeconomic milieus. In Europe and North America, there is often a divide between what types of music are viewed as a "high culture" and "low culture." "High culture" types of music typically include Western art music such as Baroque, Classical, Romantic, and modern-era symphonies, concertos, and solo works, and are typically heard in formal concerts in concert halls and churches, with the audience sitting quietly in seats.

Other types of music—including, but not limited to, jazz, blues, soul, and country—are often performed in bars, nightclubs, and theatres, where the audience may be able to drink, dance, and express themselves by cheering. Until the later 20th century, the division between "high" and "low" musical forms was widely accepted as a valid distinction that separated out better quality, more advanced "art music" from the popular styles of music heard in bars and dance halls.

However, in the 1980s and 1990s, musicologists studying this perceived divide between "high" and "low" musical genres argued that this distinction is not based on the musical value or quality of the different types of music.[citation needed] Rather, they argued that this distinction was based largely on the socioeconomics standing or social class of the performers or audience of the different types of music.[citation needed] For example, whereas the audience for Classical symphony concerts typically have above-average incomes, the audience for a rap concert in an inner-city area may have below-average incomes.[citation needed] Even though the performers, audience, or venue where non-"art" music is performed may have a lower socioeconomic status, the music that is performed, such as blues, rap, punk, funk, or ska may be very complex and sophisticated.

When composers introduce styles of music that break with convention, there can be a strong resistance from academic music experts and popular culture. Late-period Beethoven string quartets, Stravinsky ballet scores, serialism, bebop-era jazz, hip hop, punk rock, and electronica have all been considered non-music by some critics when they were first introduced.[citation needed] Such themes are examined in the sociology of music. The sociological study of music, sometimes called sociomusicology, is often pursued in departments of sociology, media studies, or music, and is closely related to the field of ethnomusicology.

Media and technology

Further information: Computer music

The music that composers make can be heard through several media; the most traditional way is to hear it live, in the presence of the musicians (or as one of the musicians), in an outdoor or indoor space such as an amphitheatre, concert hall, cabaret room or theatre. Live music can also be broadcast over the radio, television or the Internet. Some musical styles focus on producing a sound for a performance, while others focus on producing a recording that mixes together sounds that were never played "live." Recording, even of essentially live styles, often uses the ability to edit and splice to produce recordings considered better than the actual performance.

As talking pictures emerged in the early 20th century, with their prerecorded musical tracks, an increasing number of moviehouse orchestra musicians found themselves out of work.[49] During the 1920s live musical performances by orchestras, pianists, and theater organists were common at first-run theaters.[50] With the coming of the talking motion pictures, those featured performances were largely eliminated. The American Federation of Musicians (AFM) took out newspaper advertisements protesting the replacement of live musicians with mechanical playing devices. One 1929 ad that appeared in the Pittsburgh Press features an image of a can labeled "Canned Music / Big Noise Brand / Guaranteed to Produce No Intellectual or Emotional Reaction Whatever"[51]

Since legislation introduced to help protect performers, composers, publishers and producers, including the Audio Home Recording Act of 1992 in the United States, and the 1979 revised Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works in the United Kingdom, recordings and live performances have also become more accessible through computers, devices and Internet in a form that is commonly known as Music-On-Demand.

In many cultures, there is less distinction between performing and listening to music, since virtually everyone is involved in some sort of musical activity, often communal. In industrialized countries, listening to music through a recorded form, such as sound recording or watching a music video, became more common than experiencing live performance, roughly in the middle of the 20th century.

Sometimes, live performances incorporate prerecorded sounds. For example, a disc jockey uses disc records for scratching, and some 20th-century works have a solo for an instrument or voice that is performed along with music that is prerecorded onto a tape. Computers and many keyboards can be programmed to produce and play Musical Instrument Digital Interface (MIDI) music. Audiences can also become performers by participating in karaoke, an activity of Japanese origin centered on a device that plays voice-eliminated versions of well-known songs. Most karaoke machines also have video screens that show lyrics to songs being performed; performers can follow the lyrics as they sing over the instrumental tracks.

Internet

The advent of the Internet has transformed the experience of music, partly through the increased ease of access to music and the increased choice. Chris Anderson, in his book The Long Tail: Why the Future of Business is Selling Less of More, suggests that while the economic model of supply and demand describes scarcity, the Internet retail model is based on abundance. Digital storage costs are low, so a company can afford to make its whole inventory available online, giving customers as much choice as possible. It has thus become economically viable to offer products that very few people are interested in. Consumers' growing awareness of their increased choice results in a closer association between listening tastes and social identity, and the creation of thousands of niche markets.[52]

Another effect of the Internet arises with online communities like YouTube and Facebook, a social networking service. Such sites simplify connecting with other musicians, and greatly facilitate the distribution of music. Professional musicians also use YouTube as a free publisher of promotional material. YouTube users, for example, no longer only download and listen to MP3s, but also actively create their own. According to Don Tapscott and Anthony D. Williams, in their book Wikinomics, there has been a shift from a traditional consumer role to what they call a "prosumer" role, a consumer who both creates and consumes. Manifestations of this in music include the production of mashes, remixes, and music videos by fans.[53]

Business

Main article: Music industry

The music industry refers to the business industry connected with the creation and sale of music. It consists of record companies, labels and publishers that distribute recorded music products internationally and that often control the rights to those products. Some music labels are "independent," while others are subsidiaries of larger corporate entities or international media groups. In the 2000s, the increasing popularity of listening to music as digital music files on MP3 players, iPods, or computers, and of trading music on file sharing sites or buying it online in the form of digital files had a major impact on the traditional music business. Many smaller independent CD stores went out of business as music buyers decreased their purchases of CDs, and many labels had lower CD sales. Some companies did well with the change to a digital format, though, such as Apple's iTunes, an online store that sells digital files of songs over the Internet.

Education

Non-professional

Main article: Music education
A Suzuki violin recital with students of varying ages.

The incorporation of music training from preschool to post secondary education is common in North America and Europe. Involvement in music is thought to teach basic skills such as concentration, counting, listening, and cooperation while also promoting understanding of language, improving the ability to recall information, and creating an environment more conducive to learning in other areas.[54] In elementary schools, children often learn to play instruments such as the recorder, sing in small choirs, and learn about the history of Western art music. In secondary schools students may have the opportunity to perform some type of musical ensembles, such as choirs, marching bands, concert bands, jazz bands, or orchestras, and in some school systems, music classes may be available. Some students also take private music lessons with a teacher. Amateur musicians typically take lessons to learn musical rudiments and beginner- to intermediate-level musical techniques.

At the university level, students in most arts and humanities programs can receive credit for taking music courses, which typically take the form of an overview course on the history of music, or a music appreciation course that focuses on listening to music and learning about different musical styles. In addition, most North American and European universities have some type of musical ensembles that non-music students are able to participate in, such as choirs, marching bands, concert bands, or orchestras. The study of Western art music is increasingly common outside of North America and Europe, such as the Indonesian Institute of the Arts in Yogyakarta, Indonesia, or the classical music programs that are available in Asian countries such as South Korea, Japan, and China. At the same time, Western universities and colleges are widening their curriculum to include music of non-Western cultures, such as the music of Africa or Bali (e.g. Gamelan music).

Academia

Musicology is the study of the subject of music. The earliest definitions defined three sub-disciplines: systematic musicology, historical musicology, and comparative musicology or ethnomusicology. In contemporary scholarship, one is more likely to encounter a division of the discipline into music theory, music history, and ethnomusicology. Research in musicology has often been enriched by cross-disciplinary work, for example in the field of psychoacoustics. The study of music of non-western cultures, and the cultural study of music, is called ethnomusicology. Students can pursue the undergraduate study of musicology, ethnomusicology, music history, and music theory through several different types of degrees, including a B.Mus, a B.A. with concentration in music, a B.A. with Honors in Music, or a B.A. in Music History and Literature. Graduates of undergraduate music programs can go on to further study in music graduate programs.

Graduate degrees include the Master of Music, the Master of Arts, the Doctor of Philosophy (Ph.D.) (e.g., in musicology or music theory), and more recently, the Doctor of Musical Arts, or DMA. The Master of Music degree, which takes one to two years to complete, is typically awarded to students studying the performance of an instrument, education, voice or composition. The Master of Arts degree, which takes one to two years to complete and often requires a thesis, is typically awarded to students studying musicology, music history, or music theory. Undergraduate university degrees in music, including the Bachelor of Music, the Bachelor of Music Education, and the Bachelor of Arts (with a major in music) typically take three to five years to complete. These degrees provide students with a grounding in music theory and music history, and many students also study an instrument or learn singing technique as part of their program.

The PhD, which is required for students who want to work as university professors in musicology, music history, or music theory, takes three to five years of study after the Master's degree, during which time the student will complete advanced courses and undertake research for a dissertation. The DMA is a relatively new degree that was created to provide a credential for professional performers or composers that want to work as university professors in musical performance or composition. The DMA takes three to five years after a Master's degree, and includes advanced courses, projects, and performances. In Medieval times, the study of music was one of the Quadrivium of the seven Liberal Arts and considered vital to higher learning. Within the quantitative Quadrivium, music, or more accurately harmonics, was the study of rational proportions.

Zoomusicology is the study of the music of non-human animals, or the musical aspects of sounds produced by non-human animals. As George Herzog (1941) asked, "do animals have music?" François-Bernard Mâche's Musique, mythe, nature, ou les Dauphins d'Arion (1983), a study of "ornitho-musicology" using a technique of Nicolas Ruwet's Langage, musique, poésie (1972) paradigmatic segmentation analysis, shows that bird songs are organised according to a repetition-transformation principle. Jean-Jacques Nattiez (1990), argues that "in the last analysis, it is a human being who decides what is and is not musical, even when the sound is not of human origin. If we acknowledge that sound is not organised and conceptualised (that is, made to form music) merely by its producer, but by the mind that perceives it, then music is uniquely human."

Music theory is the study of music, generally in a highly technical manner outside of other disciplines. More broadly it refers to any study of music, usually related in some form with compositional concerns, and may include mathematics, physics, and anthropology. What is most commonly taught in beginning music theory classes are guidelines to write in the style of the common practice period, or tonal music. Theory, even of music of the common practice period, may take many other forms. Musical set theory is the application of mathematical set theory to music, first applied to atonal music. Speculative music theory, contrasted with analytic music theory, is devoted to the analysis and synthesis of music materials, for example tuning systems, generally as preparation for composition.

Ethnomusicology

Main article: Ethnomusicology
Ethnomusicologist Frances Densmore recording Blackfoot chief Mountain Chief for the Bureau of American Ethnology (1916)

In the West, much of the history of music that is taught deals with the Western civilization's art music. The history of music in other cultures ("world music" or the field of "ethnomusicology") is also taught in Western universities. This includes the documented classical traditions of Asian countries outside the influence of Western Europe, as well as the folk or indigenous music of various other cultures. Popular styles of music varied widely from culture to culture, and from period to period. Different cultures emphasised different instruments, or techniques, or uses for music. Music has been used not only for entertainment, for ceremonies, and for practical and artistic communication, but also for propaganda.

There is a host of music classifications, many of which are caught up in the argument over the definition of music. Among the largest of these is the division between classical music (or "art" music), and popular music (or commercial music – including rock music, country music, and pop music). Some genres do not fit neatly into one of these "big two" classifications, (such as folk music, world music, or jazz music).

As world cultures have come into greater contact, their indigenous musical styles have often merged into new styles. For example, the United States bluegrass style contains elements from Anglo-Irish, Scottish, Irish, German and African instrumental and vocal traditions, which were able to fuse in the United States' multi-ethnic society. Genres of music are determined as much by tradition and presentation as by the actual music. Some works, like George Gershwin's Rhapsody in Blue, are claimed by both jazz and classical music, while Gershwin's Porgy and Bess and Leonard Bernstein's West Side Story are claimed by both opera and the Broadway musical tradition. Many current music festivals celebrate a particular musical genre.

Indian music, for example, is one of the oldest and longest living types of music, and is still widely heard and performed in South Asia, as well as internationally (especially since the 1960s). Indian music has mainly three forms of classical music, Hindustani, Carnatic, and Dhrupad styles. It has also a large repertoire of styles, which involve only percussion music such as the talavadya performances famous in South India.

Music therapy

Main article: Music therapy

Music therapy is an interpersonal process in which the therapist uses music and all of its facets—physical, emotional, mental, social, aesthetic, and spiritual—to help clients to improve or maintain their health. In some instances, the client's needs are addressed directly through music; in others they are addressed through the relationships that develop between the client and therapist. Music therapy is used with individuals of all ages and with a variety of conditions, including: psychiatric disorders, medical problems, physical handicaps, sensory impairments, developmental disabilities, substance abuse, communication disorders, interpersonal problems, and aging. It is also used to: improve learning, build self-esteem, reduce stress, support physical exercise, and facilitate a host of other health-related activities.

One of the earliest mentions of music therapy was in Al-Farabi's (c. 872 – 950) treatise Meanings of the Intellect, which described the therapeutic effects of music on the soul.[55][verification needed] Music has long been used to help people deal with their emotions. In the 17th century, the scholar Robert Burton's The Anatomy of Melancholy argued that music and dance were critical in treating mental illness, especially melancholia.[56] He noted that music has an "excellent power ...to expel many other diseases" and he called it "a sovereign remedy against despair and melancholy." He pointed out that in Antiquity, Canus, a Rhodian fiddler, used music to "make a melancholy man merry, ...a lover more enamoured, a religious man more devout." [57][58][59] In November 2006, Dr. Michael J. Crawford[60] and his colleagues also found that music therapy helped schizophrenic patients.[61] In the Ottoman Empire, mental illnesses were treated with music.[62]

See also

References

[63]

 1. ^ a b Mousike, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, at Perseus
 2. ^ Mathematics and Music
 3. ^ Kozinn, Allen (13 August 1992). "John Cage, 79, a Minimalist Enchanted With Sound, Dies". New York Times. Retrieved 11 September 2012. 
 4. ^ Kirszner, Laurie G. (January 2012). Patterns for College Writing. Bedford/St. Martin's. p. 520. ISBN 978-0-312-67684-1
 5. ^ Boretz, Benjamin (1995). Meta-Variations: studies in the foundations of musical thought…. Open Space. 
 6. ^ Harnsberger, Lindsey. "Articulation." Essential Dictionary of Music. Alfred Publishing Co., Inc. Los Angeles, CA.
 7. ^ The Music of India By Reginald MASSEY, Jamila MASSEY. Google Books
 8. ^ Brown, RE (1971). "India's Music". Readings in Ethnomusicology. 
 9. ^ Wilkinson, Endymion (2000). Chinese history. Harvard University Asia Center. 
 10. ^ Music of Ancient Egypt. Kelsey Museum of Archaeology, University of Michigan, Ann Arbor.
 11. ^ image
 12. ^ Hickmann, Hans (1957). "Un Zikr Dans le Mastaba de Debhen, Guîzah (IVème Dynastie)". Journal of the International Folk Music Council 9: 59–62. doi:10.2307/834982. 
 13. ^ ______. "Rythme, mètre et mesure de la musique instrumentale et vocale des anciens Egyptiens." Acta Musicologica, Vol. 32, Fasc. 1. (Jan. - Mar., 1960), pp. 11-22.
 14. ^ Richard O. Nidel, World Music: The Basics, p. 219.
 15. ^ Charles Kahn, World History: Societies of the Past, p. 98.
 16. ^ World History: Societies of the Past By Charles Kahn (page 11)
 17. ^ World Music: The Basics By Nidel Nidel, Richard O. Nidel (page 10)
 18. ^ Rajagopal, Geetha (2009). Music rituals in the temples of South India, Volume 1. D. K. Printworld. pp. 111–112. ISBN 978-81-246-0538-7. 
 19. ^ a b "A Theatre Before the World: Performance History at the Intersection of Hebrew, Greek, and Roman Religious Processional"[dead link] The Journal of Religion and Theatre, Vol. 5, No. 1, Summer 2006.
 20. ^ a b c Savage, Roger. "Incidental music", Grove Music Online. Oxford Music Online, accessed 13 August 2012 (subscription required)
 21. ^ West, Martin Litchfield (1994). Ancient Greek music. Oxford University Press. 
 22. ^ Baroque Music by Elaine Thornburgh and Jack Logan, Ph.D.
 23. ^ Blume, Friedrich. Classic and Romantic Music: A Comprehensive Survey. New York: W.W. Norton & Company, 1970. Print.
 24. ^ Schaeffer, P. (1966), Traité des objets musicaux, Le Seuil, Paris.
 25. ^ Alyn Shipton, A New History of Jazz, 2nd. ed., Continuum, 2007, pp. 4–5
 26. ^ Bill Kirchner, The Oxford Companion to Jazz, Oxford University Press, 2005, chapter two.
 27. ^ Gilliland, John (1969). "Show 55 - Crammer: A lively cram course on the history of rock and some other things" (audio). Pop Chronicles. Digital.library.unt.edu. 
 28. ^ allmusic – Rock and Roll
 29. ^ Tan, Siu-Lan; Pfordresher, Peter; Harré, Rom (2010). Psychology of Music: From Sound to Significance. New York: Psychology Press. p. 2. ISBN 978-1-84169-868-7. 
 30. ^ Laske, Otto (1999). Navigating New Musical Horizons (Contributions to the Study of Music and Dance). Westport: Greenwood Press. ISBN 978-0-313-30632-7. 
 31. ^ Laske, O. (1999). AI and music: A cornerstone of cognitive musicology. In M. Balaban, K. Ebcioglu, & O. Laske (Eds.), Understanding music with ai: Perspectives on music cognition. Cambridge: The MIT Press.
 32. ^ Graci, C. (2009-2010) A brief tour of the learning sciences featuring a cognitive tool for investigating melodic phenomena. Journal of Educational Technology Systems, 38(2), 181-211.
 33. ^ Hamman, M., 1999. "Structure as Performance: Cognitive Musicology and the Objectification of Procedure," in Otto Laske: Navigating New Musical Horizons, ed. J. Tabor. New York: Greenwood Press.
 34. ^ Wallin, Nils L./Björn Merker/Steven Brown (1999): "An Introduction to Evolutionary Musicology." In: Wallin, Nils L./Björn Merker/Steven Brown (Eds., 1999): The Origins of Music, pp. 5–6. ISBN 0-262-23206-5.
 35. ^ "The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex". 1871.  Chapter III; Language
 36. ^ Nils L. Wallin, Björn Merker, and Steven Brown (Editors) (2000). The Origins of Music. Cambridge, MA: MIT Press. ISBN 0-262-23206-5. 
 37. ^ Steven Mithen, The Singing Neanderthals: the Origins of Music, Language, Mind and Body, Harvard University Press, 2006.
 38. ^ Hagen, Edward H; Hammerstein P (2009). "Did Neanderthals and other early humans sing? Seeking the biological roots of music in the loud calls of primates, lions, hyenas, and wolves". Musicae Scientiae. 
 39. ^ Pinker, Steven (1997). How the Mind Works. New York: W. W. Norton. p. 534. ISBN 978-0-393-04535-2. 
 40. ^ Perlovsky L. Music. Cognitive Function, Origin, And Evolution Of Musical Emotions . WebmedCentral PSYCHOLOGY 2011;2(2):WMC001494
 41. ^ Alison Abbott. 2002. Neurobiology: Music, maestro, please! Nature 416, 12–14 (7 March 2002) | doi:10.1038/416012a
 42. ^ Carroll, Joseph (1998). "Steven Pinker's Cheesecake For The Mind". Cogweb.ucla.edu. Retrieved December 29, 2012. 
 43. ^ Soley, G.; Hannon, E. E. (2010). "Infants prefer the musical meter of their own culture: A cross-cultural comparison". Developmental Psychology 46: 286–292. doi:10.1037/a0017555. 
 44. ^ Balkwill, L.; Thompson, W. F.; Matsunaga, R. (2004). "Recognition of emotion in Japanese, Western, and Hindustani music by Japanese listeners". Japanese Psychological Research 46: 337–349. doi:10.1111/j.1468-5584.2004.00265.x. 
 45. ^ Demorest, S. M.; Morrison, S. J.; Beken, M. N.; Jungbluth, D. (2008). "Lost in translation: An enculturation effect in music memory performance". Music Perception 25 (3): 213–223. doi:10.1525/mp.2008.25.3.213. 
 46. ^ Groussard, M.; Rauchs, G.; Landeau, B.; Viader, F.; Desgranges, B.; Eustache, F.; Platel, H. (2010). "The neural substrates of musical memory revealed by fMRI and two semantic tasks". NeuroImage 53: 1301–1309. doi:10.1016/j.neuroimage.2010.07.013. 
 47. ^ Grazian, David. "The Symbolic Economy of Authenticity in the Chicago Blues Scene." in Music Scenes: Local, Translocal, and Virtual. ed. Bennett, Andy and Richard A. Peterson. Nashville: Vanderbilt University Press, 2004. Pages 31-47
 48. ^ Rebecca Elizabeth Ball, 2010 Portland's Independent Music Scene: Formation of Community Identities and Alternative Urban Cultural Landscapes[dead link], Page 27
 49. ^ American Federation of Musicians/History[dead link]
 50. ^ Hubbard (1985), p. 429.
 51. ^ "Canned Music on Trial" part of Duke University's Ad*Access project.
 52. ^ Anderson, Chris (2006). The Long Tail: Why the Future of Business is Selling Less of More. Hyperion. ISBN 1-4013-0237-8.
 53. ^ Tapscott, Don; Williams, Anthony D. (2006-12-28). Wikinomics: How Mass Collaboration Changes Everything. Portfolio Hardcover. ISBN 978-1-59184-138-8. 
 54. ^ Woodall and Ziembroski, 2002
 55. ^ Amber Haque (2004), "Psychology from Islamic Perspective: Contributions of Early Muslim Scholars and Challenges to Contemporary Muslim Psychologists," Journal of Religion and Health 43 (4): 357–377 [363]
 56. ^ cf. The Anatomy of Melancholy, Robert Burton, subsection 3, on and after line 3,480, "Music a Remedy"
 57. ^ Ismenias the Theban, Chiron the centaur, is said to have cured this and many other diseases by music alone: as now thy do those, saith Bodine, that are troubled with St. Vitus's Bedlam dance. Project Gutenberg's The Anatomy of Melancholy, by Democritus Junior
 58. ^ "Humanities are the Hormones: A Tarantella Comes to Newfoundland. What should we do about it?" by Dr. John Crellin, MUNMED, newsletter of the Faculty of Medicine, Memorial University of Newfoundland, 1996.
 59. ^ Aung, Steven K.H., Lee, Mathew H.M., "Music, Sounds, Medicine, and Meditation: An Integrative Approach to the Healing Arts," Alternative & Complementary Therapies, Oct 2004, Vol. 10, No. 5: 266–270.
 60. ^ Dr. Michael J. Crawford page at Imperial College London, Faculty of Medicine, Department of Psychological Medicine.
 61. ^ Crawford, Mike J.; Talwar, Nakul, et al. (November 2006). "Music therapy for in-patients with schizophrenia: Exploratory randomised controlled trial". The British Journal of Psychiatry (2006) 189 (5): 405–409. doi:10.1192/bjp.bp.105.015073. PMID 17077429. Music therapy may provide a means of improving mental health among people with schizophrenia, but its effects in acute psychoses have not been explored 
 62. ^ Treatment of Mental Illnesses With Music Therapy – A different approach from history[dead link]
 63. ^ Kirszner, Laurie G. (January 2012). Patterns for College Writing. Bedford/St. Martin's. p. 520. ISBN 978-0-312-67684-1. 

Further reading

 • Colles, Henry Cope (1978). The Growth of Music: A Study in Musical History, 4th ed., London: Oxford University Press. ISBN 0-19-316116-8 (1913 edition online at Google Books)
 • Harwood, Dane (1976). "Universals in Music: A Perspective from Cognitive Psychology". Ethnomusicology 20 (3): 521–33. doi:10.2307/851047. 
 • Small, Christopher (1977). Music, Society, Education. John Calder Publishers, London. ISBN 0-7145-3614-8

External links