من سام هستم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پوستر فیلم

فیلم سینمائی من سام هستم به کارگردانی و تهیه کنندگی جسی نلسون و با نویسندگی کریستین جانسون در شرکت نیولاین سینما ساخته‌شد. در این فیلم شان پن، میشل فایفر و داکوتا فانینگ حضور دارند. موسیقی متن این فیلم آهنگ‌هایی از بیتلز و جان لنون را در بر دارد.[۱]

زمان فیلم: ۱۳۲ دقیقه. ساخت کشور آمریکا

داستان فیلم[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

سم داوسان، مردی با ناتوانی رشدی پدر مجرد لوسی است که همسرش آنها را ترک کرده است. علی‌رغم محدودیت هایش، سم فرد سازگاری است و گروهی حامی از دوستان با ناتوانی های رشدی دارد. یکی از این دوستان، همسایه ای مهربان و دارای هراس از مکان های باز به نام آنی است که وقتی سم نمی‌تواند، از لوسی مراقبت می کند. اگرچه سم محیطی خوب و مراقبتی برای لوسی باهوش ایجاد می کند، او به زودی متوجه ناتوانی های ذهنی سم می شود. بقیه بچه ها او را بخاطر داشتن پدری "عقب افتاده" اذیت می کنند و او از پذیرفتن اینکه از سم بسیار عاقل تر است، شرمنده می شود. در آماده سازی پرونده نگهداری، یک کارمند اجتماعی در جشن تولد لوسی ظاهر می شود و او را می برد و به سم اجازه دو بار ملاقات در هفته را می دهد.

با نصیحت دوستانش، سم یک وکیل خبره به نام ریتا هریسون را بکار می گیرد که روش خشن او برنامه را سرعت می بخشد و زندگی شخصی سخت به او شهرت سردی و بی احساس بودن را داده است. در تللاش برای اثبات به دیگران که او بی عاطفه نیست، ریتا داوطلبانه پرونده سم را می پذیرد. وقتی این دو با هم کار می کنند تا حق پدری سم را پس بگیرند، سم ناآگاهانه در مشکلات خانوادگی ریتا به او کمک می کند. مثل تشویق به ترک شوهر هوسبازش و بهبود رابطه بدش با پسرش.

در آزمون، وقتی وکیل مخالف سم را قانع می کند که قادر به پدر بودن نیست، می شکند. بعد از آزمون، لوسی در خانه ای با رندی کارپنتر مستقر می شود ولی تلاش می کند سم را قانع کن او را فراری دهد. او مدام در نیمه شب ها فرار می کند و به آپارتمان سم می رود و هر بار سم او را برمیگرداند. سرانجام خانواده پذیرنده، که تصمیم به فرزندخواندگی لوسی داشتند، تصمیم می گیرند او را به سم برگردانند. ولی رندی در بزرگ کردن لوسی به سم کمک می کند.

صحنه نهایی نمایش یک بازی فوتبال است. سم داور است و لوسی جزء بازیکنان است. در بین تماشاچیان، خانواده پذیرنده، گروه دوستان سم و ریتای جدید با پسرش هستند.

پایان خطر لوث‌شدن

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «I am Sam»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۰۲ ژوئیه ۲۰۱۲).