منقارشاخی زردمنقار جنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
منقارشاخی زردمنقار جنوبی
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: منقارشاخی‌سانان
تیره: منقارشاخیان
سرده: Tockus
گونه: T. leucomelas
نام علمی
Tockus leucomelas
مارتین لیختنشتاین، ۱۸۴۲
نقشهٔ پراکندگی پرنده

منقارشاخی زردمنقار جنوبی با نام علمی Tockus leucomelas پرنده‌ای از خانوادهٔ منقارشاخیان است که در جنوب آفریقا یافت می‌شود. این پرنده از پراکندگی بالایی برخوردار بوده و به‌طور معمول در خارستان‌های خشک و جنگل‌های پهن‌برگ زندگی می‌کند. همچنین آنها را غالباً می‌توان در طول جاده مشاهده نمود.

مشخصات[ویرایش]

این پرنده دارای جثه‌ای متوسط و طولی بین ۴۸ تا ۶۰ سانتی‌متر می‌باشد. مشخصهٔ آن منقار بزرگ زردرنگ و خمیده‌ای است که کلاهکی بر روی آن وجود دارد (این کلاهک در منقار پرندگان ماده تقلیل یافته است). رنگ پوست اطراف چشم‌هاو گونهٔ پرنده صورتی‌رنگ است و این درحالی است که دیگر پرندهٔ وابسته به این گونه یعنی منقارشاخی زردمنقار شمالی پوستی سیاهرنگ در اطراف چشمانش دارد.

پرهای ناحیهٔ شکم سفید، گردن خاکستری و پشت سیاهرنگ همراه با خال‌ها و نوارهای سفید است.

تغذیه[ویرایش]

تغذیهٔ منقارشاخی زردمنقار جنوبی عمدتاً بر روی زمین، جایی که به‌دنبال دانه، حشرات کوچک، عنکبوت و عقرب می‌گردد صورت می‌پذیرد. مورچه‌ها و موریانه‌ها غذای محبوب این پرنده را در فصول خشک تشکیل می‌دهند.

تولید مثل[ویرایش]

پرندهٔ ماده بین ۳ تا ۴ تخم در لانه گذاشته و به مدت ۲۵ روز روی آنها می‌نشیند تا جوجه‌ها سر از تخم درآورند. این پرندگان جوان پس از ۴۵ روز به بلوغ می‌رسند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Southern Yellow-billed Hornbill»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۱).