منطقه ۱۴ شهر تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشه منطقه ۱۴ تهران

محدوده کنونی منطقه چهارده که در جنوب شرقی شهر تهران واقع است پیش از قرن حاضر بیرون از حصار ناصری و تنها شامل هسته‌های روستایی دولاب و سلیمانیه بوده است. اما با گسترش مراکز مسکونی در شهر تهران و اطراف آن بعد از جنگ جهانی دوم این منطقه نیز در راستای دو محور شرقی (خیابان پیروزی) و جنوبی (خیابان ۱۷ شهریور) ساخته شد و محله‌های آن شکل گرفت که برخی بخاطر داشتن هسته روستایی به شکل ارگانیک گسترش یافت و برخی چون چهار صد دستگاه به شکل منظم و با نقشه معماری از پیش تعیین شده ساخته شدند. اما عناصر تاریخی نیز در این منطقه وجود دارد که نقش هویت بخشی به آن می‌دهد چون دروازه دولاب که از دروازه‌های شرقی تهران بود و یا گورستان ارامنه که به جز قدمت تاریخی اهمیتی بین‌المللی نیز دارد. این منطقه در مسیر مسیل سرخه حصار قرار دارد، که از ارتفاعات شرق تهران سرچشمه گرفته و به سمت جنوب حرکت می‌کند. بعضی از مراکز و پادگان نظامی موجود در منطقه ۱۴، عملکرد ملی کشوری دارند که به همین خاطر منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد. این منطقه دارای شش ناحیه و ۲۶ محله است که بیشترین محلات را در بین مناطق تهران به خود اختصاص داده است.

منطقه ۱۴ کنونی در جنوب شرق تهران، حد فاصل خیابانهای هفده شهریور از غرب، خاوران از جنوب، بزرگراه بسیج از شرق و خیابان پیروزی از شمال قرار دارد. این منطقه در مجاورت مناطق ۱۲، ۱۳ و ۱۵ واقع گردیده است. وسعت منطقه با احتساب حریم، معادل ۰۳/۲۲ کیلومتر مربع و جمعیت آن قریب چهارصد و نود هزار نفر است. از محله‌های معروف این منطقه می‌توان دولاب، سلیمانیه، چهارصد دستگاه، کوی بانک رهنی، صد دستگاه، سرآسیاب و قصرفیروزه را نام برد. دروازه دولاب، یکی از ۱۲ دروازه تهران در این منطقه قرار داشته است. باغ وثوق الدوله، قبرستان مسیحیان، بقعه چهل تن و زمین‌های کشاورزی و باغ‌های گل از جاذبه‌های منطقه ۱۴ است.

افزایش شاغلین در منطقه ۱۴ در طول سالهای ۷۵ – ۱۳۷۰ نسبتاً صعودی بوده بنحوی که نرخ رشد شاغلین منطقه سالانه برابر ۲/۲۳درصد و تعداد شاغلین منطقه از ۹/۳۷ هزار نفر در سال ۱۳۷۰ به ۴/۱۱۰ هزار نفر در سال ۱۳۷۵ رسیده است در منطقه ۱۴ از نظر افزایش تعداد شاغلین گروه فعالیتی خدمات عمومی، اجتماعی، عمده فروشی و خرده فروشی به ترتیب در رده اول قرار دارند ولی از نظر رشد تعداد کارکن گروه فعالیت عمده فروشی و خرده فروشی رشد بیشتری داشته است.

ولی دوره ۷۵ – ۱۳۷۰ گروه فعالیتی عمده فروشی و خرده فروشی رشد بیشتری داشته است و خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی به ترتیب ۳/۴۹ و ۵/۲۳ درصد رشد اشتغال داشته‌اند.

جمعیت: ۴۸۳۴۳۲ نفر

تحصیلات (جمعیت باسواد): ۸۳ درصد

سطح اشتغال: ۲۰ نفر به متر مربع

تعداد خانوار: ۱۳۹۷۸۰ خانواده

میانگین جمعیت خانوار: ۴/۴ نفر

تعداد بوستانها: ۵۲ بوستان

تعداد سرای محله فعال: ۱۳سرا

تعداد کتابخانه‌ها: ۱۸ باب

تعداد خانه‌های سلامت: ۱۸ باب

تعداد خانه‌های اسباب بازی: ۸ باب

تعداد فرهنگسرا: ۱ باب

تعداد خانه فرهنگ: ۵ باب

تعداد مساجد: ۷۶ باب

تعداد حسینیه: ۲۶ باب

تعداد سالن سینما: ۳ سالن

تعداد کلانتری: ۴

تعداد مدارس: ۲۰۶ باب

تعداد مراکز دانشگاهی: ۳ مرکز

تعداد بیمارستان: ۲

تعداد زمین چمن مصنوعی: ۲۲ زمین