معلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۱۳′۵″ شمالی ۵۴°۳۴′۵″ شرقی / ۳۵.۲۱۸۰۶° شمالی ۵۴.۵۶۸۰۶° شرقی / 35.21806; 54.56806[۱]

معلمان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان سمنان
شهرستان دامغان
بخش امیرآباد
دهستان قهاب رستاق
معلمان بر ایران واقع شده‌است
معلمان
مختصات: ناتوان در تجزیه عرض جغرافیایی به عنوان یک رقم:35.13.5
{{#coordinates:}}: عرض جغرافیایی نامعتبر


مُعَلّمان نام روستایی کویری واقع در استان سمنان در ایران است.

منطقهٔ معلمان در موقعیت جغرافیایی ۱۳/۳۵ شمالی و ۳۴/۵۴ شرقی واقع در ۱۲۸ کیلومتری جنوب شهرستان دامغان و ۱۱۰ کیلومتری شمال جندق، در حاشیهٔ شمالی ساحل کویر بزرگ نمک قرار دارد. این منطقه از شمال به کوه‌های دزینا، انارو، تبرکوه، و دوگوش، از شرق به روستای بیدستان، از غرب به کلاته رشم، و از جنوب به چالهٔ کویر محدود می‌شود .

این منطقه در زمان‌های گذشته در مسیر کاروان‌گذر جندق به بیدستان قرار داشته‌است. در هنگام گذر از جادهٔ ارتباطی معلمان به جندق، نام‌هایی بر روی نقشه مشاهده می‌شوند که عملاً حضور فیزیکی ندارند. علت نامگذاری این مناطق آگاهی از میزان راه باقی‌مانده بوده‌است. مکان‌هایی مانند معلمان، بارانداز میانه و بارانداز سر نمک از جمله این نامگذاری‌ها بوده‌اند. منطقهٔ معلمان به معنای انتهای مسیر کویر، بارانداز میانه به معنای نیمه‌راه و بارانداز سر نمک به معنای آغاز مسیر قلمداد می‌شده‌اند. کاروان‌ها این مسیر را به سرعت و در مدت زمان تقریبی ۳ روز طی می‌کردند تا دچار باران‌های ناگهانی و در نتیجه باتلاقی‌شدن زمین‌های کویر نگردند.

سون هدین کویرنورد سوئدی یک بار مسیر جندق به معلمان را به همراه یک کاروان طی کرد و در سفرنامهٔ خود به نام کویرهای ایران به آن اشاره کرده‌است. هدین در این سفرنامه اشاره می‌کند که در نزدیکی معلمان دچار رگبار شده‌است و زمین‌ها به‌شدت باتلاقی شدند به نحوی که بلند کردن پا به علت چسبندگی زیاد گل با دشواری زیادی همراه بوده و شترها در گل فرو می‌رفته‌اند و قادر به برخاستن نبوده‌اند.

مسیر معلمان به جندق کوتاهترین مسیر عبور از عرض کویر بوده‌است و کاروان‌ها برای آن‌که مسافت کمتری را در کویر طی کنند ابتدا از جندق به معلمان و سپس به بیدستان یا ورامین عزیمت می‌کرده‌اند. معلمان در حال حاضر دارای یک پمپ بنزین و یک پاسگاه انتظامی می‌باشد و نقطهٔ ارتباطی محورهای دامغان-جندق و شاهرود-جندق است.

راه‌های ورود به منطقه[ویرایش]

  • مسیر اول، محور آسفالته دامغان به معلمان است.
  • مسیر دوم، مسیر سمنان به آهوان و سپس معلمان است.
  • مسیر سوم، مسیر خور به جندق و سپس معلمان است.
  • مسیر چهارم، مسیر شاهرود بیدستان و سپس معلمان است.

منابع[ویرایش]

وب‌گاه کویرهای ایران (برداشت آزاد با ذکر منبع)