مری ولستون‌کرافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مری ولستون‌کرافت

تصویری از مری ولستون کرافت
زادروز ۲۷ آوریل ۱۷۵۹
حومهٔ لندن
درگذشت ۱۰ سپتامبر ۱۷۹۷
ملیت پرچم انگلستان انگلیسی
آثار احقاق حقوق زنان
همسر گیلبرت ایملی
ویلیام گادوین

مری ولستون‌کرافت (به انگلیسی: Mary Wollstonecraft) (زادهٔ ۲۷ آوریل ۱۷۵۹ در ناحیه «اسپیتال فیلد» در حومهٔ لندن - درگذشتهٔ ۱۰ سپتامبر ۱۷۹۷) . ادیب و نویسنده انگلیسی.

زندگینامه[ویرایش]

ولستون کرفت از نویسندگان و فیلسوفان قرن هجدهم بریتانیا بود. او هوادار برابری اجتماعی و آموزشی برای زنان بود. اثر مشهور وی احقاق حقوق زنان*[۱] که در سال ۱۷۹۲ منتشر گردید از متون کلاسیک فمینیستی محسوب می‌شود[۲][۳]. او رمان‌ها و مقالات متعدد و همچنین سفرنامه و تاریخ انقلاب فرانسه را نگاشته است.

مری ولستون کرافت مدتی به معلمی پرداخت و چند کتاب از جمله رمان Mary: a fiction را منتشر کرد . پس از آن در موسسه انتشاراتی جیمز جانسون که ناشرش بود مشغول به کار شد . با آغاز انقلاب کبیر فرانسه مری در سال ۱۷۹۲ به پاریس رفت تا شاهد انقلاب باشد. در آنجا با گیلبرت ایملی که سروانی آمریکایی بود زندگی کرد و نخستین دخترش فانی ایملی را در بهار ۱۷۹۴ به دنیا آورد. رابطه آنها تا سال بعد به تیرگی گرایید و مری خودکشی ناموفقی کرد. پس از آن به لندن بازگشت و دوباره به کار در موسسه انتشاراتی جانسون پرداخت. جانسون گروه انقلابی بانفوذی را نیز هدایت می‌کرد و مری به عضویت این گروه درآمد. دیگر اعضا عبارت بودند از ویلیام گودوین، توماس پین، توماس هول‌کرافت، ویلیام بلیک و ویلیام ووردزورث[۲].

بعداً مری با ویلیام گادوین فیلسوف آنارشیست ازدواج کرد و دختر دومش مری شلی را که خود بعدها نویسنده معروف فرانکشتاین شد به دنیا آورد. مری ۱۱ روز پس از به دنیا آمدن دومین دخترش درگذشت. گادوین درباره زندگی مری ولستون کرافت کتابی نوشته است[۲].

با آغاز جنبش‌های رهایی بخش زنان در دو قرن بعد، زندگی و آثار مری ولستون‌کرفت از نو دیده شد[۲]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. * یا استیفای حقوق زنان A Vindication of the Rights of Woman
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ پاملا آبوت و کلر والاس
  3. ویکی انگلیسی

منابع[ویرایش]

  • پاملا آبوت و کلر والاس. «فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات». در جامعه‌شناسی زنان. ترجمهٔ منیژه نجم‌عراقی. چاپ چهارم. تهران: نشر نی، ۱۳۸۵. ص.۳۲۹. ISBN 964-312-588-2.