مدهو ناوامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدهو ناوامی به همراه مدهو واچاریا یکی از بزرگترین مقدسین هندو و فیلسوف بزرگ همراه او بوده‌است. کسی که فلسفهٔ دواهتا را یافت و گسترش داد. او فقط یک قدیس بزگ یا یک فیلسوف نبوده و به عنوان تجسم سوم از خدای باد( لرد وایو) یاد می‌شود که به موخیا ژرانا نیز مشهور بود. آن دوی قبلی در این اصل و نسب، لرد هانومن در تریتا یوگا و بهماسنا در دوپارا یوگا بودند. گفته می‌شود مدهو واچاریا در تمام زندگیش آشکارا خود را به عنوان تجسم خدا ی باد معرفی می‌کرد. کسی که با معجزات مختلفی که از دوران کودکیش نشان داده، حقانیت خود را مشخص نموده.

مذهب هندو در عصر قدیم و از آغاز تشکیل توسط کریشنا تا اکنون، چندین فرد مقدس و فیلسوف دارد که سه شخصیت بزرگ و روحانی در خط مقدم قرار دارند: سانکراچاریا که به حمایت از فلسفهٔ ادویتا پرداخت، رامانوجاچاریا که از فلسفهٔ ویسیشتادوایتا حمایت کرد و مادهوچاریا که حامی فلسفهٔ دوایتا بود. هر سه آنها معتقد به وجود سه اقنوم در یک خدای واحد آچاریاس بودند. این سه مقدس بزرگ که به شکوه معنویت مذهب هندو عظمت بخشیدند، با دکترین خود تاثیر زیادی بر مذهب هندو گذاشتند.

مدهوواچاریا به عنوان واسودوا در تمام دوران کودکیش شناخته می‌شد. او حدود ۸۰۰ سال پیش در یک روستای کوچک به دنیا آمد وهم اکنون به ژاجاکا کشترا معروف است و حدود ده کیلومتر از معبد شهر آدوپی نزدیک شهر منگلور در ایالت کارناتاکا فاصله دارد. او در یک خانوادهٔ شیوالی برهمن به دنیا آمد و پسر مدهویاگها بهاتا بود. در سال ۱۲۳۸ به دنیا آمد و برای ۷۰ سال زیست و این دنیا را در روز نهم از دو هفتهٔ روشن (ناوامی تیتی)در ماه قمری ماقاماسام در حالی ترک کرد که دو روز از جشنواره راتا ساپتامی می‌گذشت.

سری مادهو واچاریا کودکی نابغه، با ویژگی‌های معنوی بود به خاطر دانش فی البداهه‌اش مشهور بود. همچنین در فصاحت و بلاغت مهارت داشت. درطول دورهٔ او بسیاری از مخالفانش به خاطر استدلال معتبر او شکست خورده بودند. مادهو واچاریا هیکلی مقاوم و سلامت داشت و همچنین برای قدرت‌های عرفانی اش شخصیتی شناخته شده بود. در سن دوازده سالگی منزل خود را ترک کرد تا زاهد شود و تحت هدایت گورو سانیایسایش, آچیوتا پریکشا ترتها, به دیکشا سانیاسا برسد.

سانیاسا پعد از رسیدن به مقام سانیاسا دیکشا به عنوان پورناپراگنا نامیده شد. خیلی زود،او رئیس مووت شد و به عنوان به آناندا تهیرتها شناخته شد و بعداً به عنوان مدهوچاریا, که نامش بسیار محبوب شد. سری مدهو واچاریا در طول عمر خود, در کنار نسخه‌های متعدد دیگر از آثار اصلی روی آموزه‌های خود یادداشت‌های توضیحی (تفسیر) روی اوپانیشادها، بهاگاوات گیتا، براهما سوتراس، مهابهاراتا و بهاگاواتها پورانا نوشته‌است.

سری مدهو واچاریا در ایجاد معبد معروف سری لرد کریشنا دراودوپی و نصب بت سری کریشنا در بالای آن که گفته می‌شد توسط روکمینی همسر اول سری لرد کریشنا در طول دواپارا یوگا پرستش می‌شد, نقش داشت. اگرچه مدهوا آچاریا هر روز باید مورد احترام و پرستش قرار گیرد، دو روز خاص در تقویم قمری هندو برای عبادت خاص خود اختصاص داده‌است. آنها، سری مدهو جایانتی در روز ویجایاداشمی در ماه آسویاجا ماسام، است که گفته می‌شود روزیست که او در آن متولد شد. دیگر سری مدهو ناوامی در روز نهم از ماه ماقا ماسام.

گفته شده در یکی از روزهای سال ۱۳۱۷ میلادی، سری مدهو چاریا بود در حالی که داشت در معبد سری آنانتشواریا در اودوپی تدریس می‌کرد, به طور ناگهانی یک پشته گل بر او بارید و او ناپدید شد و دیگر دیده نشد. این روز به عنوان ورود او به باداریکاسراما در نظر گرفته شده‌است. باوری قوی در میان پیروان او وجود دارد که سری مادلو آچاریا هنوز حاضر است. حتی امروز هم در هیمالیا شمالی ( بادری بزرگ) درحال ادامه پیگیری معنوی خود با سیج سری وداویاساست اما فراتر از دید عادی است.[۱]

پانویس[ویرایش]