محمود جعفری‌تبار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آیت‌الله محمود جعفری‌تبار از علمای اخلاق و روحانیون شیعه معاصر ایران بود.

پیشینه[ویرایش]

محمود جعفری‌تبار در سال ۱۲۹۸ خورشیدی در داش آتان از توابع بستان‌آباد تبریز در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. بنا بر گفته خود ایشان، تاریخ تولدی که در شناسنامه اشان مکتوب است (یعنی ۱۲۹۸ خورشیدی) قدری کوچکتر از سن واقعی اشان بوده‌است. بنابراین، تولد وی در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی بوده‌است.

آیت‌الله جعفری تبار در زمانی که در قم تحصیل می‌کردند با دختر شهید محراب و امام جمعه یزد آیت‌الله صدوقی ازدواج می‌کنند. ثمره این ازدواج تربیت فرزندانی است که هر کدام در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی و هنری درخشیده و خدمات بسیاری را به جامعه فرهنگی ایران سبب شده‌اند. برخی از فرزندان ایشان عبارتند از: آیت‌الله استاد مجید جعفری‌تبار (از اساتید قرائت قرآن و علوم و فنون قرآنی، موسس جلسات فنون قراءات و معارف قرآنی، استاد فقه و اصول و علوم دیگر حوزوی که استخاره‌های ایشان از شهرت قابل توجهی برخوردار است). حسین جعفری تبار (استاد خوشنویسی و استاد ممتاز انجمن خوشنویسان ایران، از اساتید قرائت قرآن). دکتر حسن جعفری تبار (استاد حقوق و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، استاد ادبیات فارسی در دانشگاه آزاد).

تحصیلات و مرتبه علمی[ویرایش]

دروس ابتدایی قدیم و درسهای مکتبخانه‌ها -و متونی چون گلستان سعدی- را در نوجوانی، و درسهای طلبگی را در جوانی -و عمدتا در مدرسه طالبیه تبریز- آموخت و پس از طی قسمتی از دوره سربازی -که به ضرورت عواقب جنگ دوم جهانی، نیمه تمام ماند- به شهر قم مهاجرت نموده و در محضر اساتید و بزرگان آن زمان حوزه به تحصیل پرداخت و در همان دوران به تقاضای آیت‌الله العظمی حاج سید محمد حجت کوه‌کمری ساعاتی از روز را در محضر ایشان بوده و به دلیل خط بسیار زیبا و ملیح و منحصر به فردشان کتابت اجازه نامه‌ها و برخی مکتوبات آیت‌الله حجت را عهده دار می‌گردند. آیت‌الله جعفری تبار، تدریس خصوصی سطوح عالیه و خارج فقه و اصول می‌کرد و در شعر و ادبیات و لغت شناسی (اعم از لغات فارسی و عربی و ترکی) نیز فعالیت داشت. از او دستنویسهای مکتوب بیشمار و آثاری علمی و ادبی بر جای مانده‌است. از زمره این آثار، آراء فقهی و اصولی معظم له می‌باشد که به همت فرزند آن فقید سعید، جناب استاد آیت‌الله مجید جعفری‌تبار در دست تدوین است. به همین منوال، آثار عرفانی و ادبی نیز در حال تکمیل است.

درگذشت[ویرایش]

سرانجام او در شامگاه ۲۸ آبان ۱۳۷۸ درگذشت. ایشان پس از تشییع در حرم فاطمه معصومه با حضور علماء و بزرگان، در آرامستان وادی‌السلام قم، به خاک سپرده شد.

منابع[ویرایش]