محمد نمازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۹°۳۷′۵۳″ شمالی ۵۲°۳۱′۰۳″ شرقی / ۲۹.۶۳۱۳° شمالی ۵۲.۵۱۷۶° شرقی / 29.6313; 52.5176

محمد نمازی
وزیر مشاور
پادشاه محمدرضا شاه پهلوی
نخست وزیر حسین علاء
اطلاعات شخصی
تولد ۱۲۷۵ خورشیدی
شیراز،
مرگ فروردین ۱۳۵۱ (۷۶ سال)
شیراز،
ملیت  ایران
پیشه سیاستمدار
دین اسلام

محمد نمازی (زاده ۱۲۷۵ خورشیدی در شیراز - درگذشته فروردین ۱۳۵۱ خورشیدی در شیراز)، از متمولین و ثروتمندان ایرانی بود که جزو خیّرین و نیکوکاران روزگار به شمار می‌آمد و با وجود سالیان مدید اقامت در ایالات متحده آمریکا، منشاء پدید آمدن آثار خیریه و ابنیهٔ عام المنفعهٔ بسیاری، بویژه در زادگاه خود، شهر شیراز گردید، که از آن جمله بیمارستان نمازی شیراز، بسیار مشهور است.

زندگینامه[ویرایش]

محمد نمازی، فرزند حاج محمد حسن نمازی، در سال ۱۲۷۵ هجری شمسی در شیراز زاده شد. دوران کودکی را در هند و چین گذراند. سال‌های جوانی را در شیراز و تهران سپری کرد. در سال ۱۳۰۳ به قصد سیاحت به آمریکا رفت، اما این سفر سرنوشت او را تغییر داده و نزدیک به سی سال در آنجا اقامت کرد.

عشق به ایران برای او همیشه زنده بود و پس از موفقیت در فعالیت‌های اقتصادی به ایران بازگشت. اگر چه نیت اصلی وی ایجاد مجتمع بهداشتی و درمانی بود، اما او در سفر خود به ایران با پدیده نامناسب آب آشامیدنی برخورد و تصمیم گرفت علاوه بر ساخت مجتمع درمانی، آموزشی، نسبت به انجام سیستم مناسب آب لوله کشی نیز با مشارکت انجمن اقدام نماید. به طوریکه شیراز اولین شهر ایران بود که دارای آب لوله کشی شد.

بنابراین او دستگاه آب شیراز و نیز بیمارستان نمازی این شهر را (که در ابتدا به بیمارستان پانصد تختخوابی شهرت داشت)، راه اندازی نمود.

دیگر خدمات[ویرایش]

در سال ۱۳۲۳ (ه ش) تصمیم گرفت به ایران بازگشته و در شیراز به کمک مردم بشتابد. او با بخشیدن مقدار قابل توجهی از ثروتش توانست

  • دستگاه آب شیراز (قبل از تهران) در سال ۱۳۲۷ (ه ش) تکمیل شد
  • بیمارستان نمازی
  • آموزشگاه عالی پرستاری نمازی شیراز
  • پرورشگاه نمازی ( یتیم خانه )
  • هنرستان نمازی اندازی کند. برنامه لوله کشی
  • بنیاد خیریه‌ای به نام بنیاد ایران در واشنگتن در سال ۱۳۲۸ (ه ش) تاسیس کرد. سازمان خیریه بنیاد ایران، در زمینهٔ ایجاد مؤسسات عام المنفعه در ایران فعالیت داشت.

پدر[ویرایش]

حاج محمد نمازي فرزند حاج محمد حسين تاجر نمازي مي باشد، خاندان تاجر نمازي از خانواده هاي سر شناس و خير شيراز از دوره زنديه و قاجاريه مي باشند كه افراد اين خانواده داراي تجارت خانه هاي بزرگ در كشورهايي همچون هند، چين، هنگ كنگ و مصر بوده اند به طوري كه يكي از افراد اين خانواده ه كه در قاهره تجارت خانه داشته است به وزير اقتصاد جمال عبدالناصر منصوب مي گردد. حاج محمد حسن نمازي در اواخر دوره قاجاريه كه بيماريهاي گوناگون در شيراز شيوع داشته و تعداد زيادي افراد بي سرپرست و بي پناه در شيراز زندگي مي كرده اند اقدام به ايجاد يك نوانخانه - گداخانه بزرگ در دروازه كازرون جهت اسكان افراد بي سرپناه و همچنين ايجاد يك دواخانه (درمانگاه) در خيابان قاآني مي نمايد. وي سپس در سال 1304 هجري شمسي اقدام به وقف درمانگاه مي نمايد و درآمد يكي از ساختمانهاي خود در كشور چين را جهت هزينه هاي اين درمانگاه اختصاص مي دهد.

پیشه[ویرایش]

بیمارستان نمازی

محمد نمازی گرچه مقیم آمریکا بود ولی بیشتر عمرش را در خاور دور گذراند و در فاصله دو جنگ جهانی دوم توانست تجارت دریایی موفقیت آمیزی در هونگ کونگ به وجود آورد. او در این مدت با بازرگانی میان شرق دور و آمریکا توانست به ثروت قابل توجهی دست یابد.


وزیران کابینهٔ حسین علاء
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ زیر نظر نخست‌وزیر، عباسقلی گلشائیان دادگستری ۸ جهانشاه صالح بهداری
۲ عبدالله انتظام، علیقلی اردلان خارجه ۹ مهندس امیرقاسم اشراقی پست و تلگراف و تلفن
۳ اسدالله علم کشور ۱۰ ابراهیم کاشانی اقتصاد ملی و بازرگانی
۴ سپهبد عبدالله هدایت، سرلشکر احمد وثوق جنگ ۱۱ مهندس خلیل طالقانی، محمود ناصری کشاورزی
۵ علی امینی، غلامحسین فروهر دارایی ۱۲ محسن نصر کار
۶ محمود مهران فرهنگ ۱۳ ابوالقاسم پناهی، مهندس رضا گنجه‌ای صنایع و معادن
۷ سرلشکر ولی انصاری راه
وزیران مشاور: حاج معتمدی، محمد سجادی، مهندس خلیل طالقانی، محمد نمازی، احمد مقبلدرگذشت[ویرایش]

وی در فروردین ماه سال ۱۳۵۱ خورشیدی در شیراز و در بیمارستان نمازی که خود تأسیس کرده بود، و در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]