محمد مرندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

محمد (ساسان) مرندی متولد دوازدهم مرداد سال ۱۳۴۵ در شهر ریچموند ویرجینیای آمریکا است. سید محمد مرندی دیپلم خود را از دبیرستان علوی شهر تهران دریافت کرد. او فرزند علیرضا مرندی است.

وی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و دکترای ادبیات انگلیسی و شرق‌شناسی از دانشگاه بیرمنگام بریتانیا است. مرندی در حال حاضر دانشیار دانشگاه تهران است.

او طی سال‌های ۶۱ تا ۶۷ بارها در جنگ ایران-عراق و در لشکرهای ۲۷ محمد رسول الله و لشکر ۱۰ سید الشهدا حضور داشت و در عملیات کربلای ۵ به عنوان غواص از ناحیه ساعد دست هدف گلوله و در دو عملیات مختلف نیز مورد حمله شیمیایی قرار گرفت.

دکتر مرندی که بعد از پیوستن به دانشگاه تهران در پایه گذاری موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا (که بعدها به ایجاد دانشکده مطالعات جهان نیز انجامید) نقش موثری داشت؛ وی در حال حاضر رئیس دانشکده مطالعات جهان و عضو هیات علمی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران است.

او به دلیل موقعیت آکادمیک و تسلط ویژه بر زبان انگلیسی همواره طرف توجه رسانه‌های بین‌المللی نظیر الجزیره انگلیس و عربی؛ راشاتودی؛ سی‌ان‌ان؛ بی بی سی؛ شبکه جهانی چین (CCTV) شبکه تلویزیونی فنیکس هنگ کنگ و پرس تی وی بوده است.[۱]

منابع[ویرایش]