محمد عباسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد عباسی
نخستین وزير ورزش و امور جوانان
مشغول به کار
مرداد ١٣٩٠ – ١٣٩۲
رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از تشکیل وزارتخانه
پیش از رضا صالحی امیری (سرپرست)
آخرین وزیر تعاون
مشغول به کار
١٣٩٠ – ١٣٨٥
رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از محمد ناظمی اردکانی
پیش از ادغام وزارتخانه
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۳۷
شهرستان گرگان،
ملیت Flag of Iran.svg ایران
پیشه عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
عضو هیات علمی مرکز آموزش مدیریت دولتی ریاست جمهوری
تخصص سیاستمدار و محقق و استاد دانشگاه
دین اسلام شیعه

دکتر محمد عباسی متولد اول آبان سال 1337 شمسی در یکی از روستاهای گرگان است. او سیاستمدار، محقق، و از مدیران برجسته ی جمهوری اسلامی ایران ست که بعد از انقلاب اسلامی با معلمی کارش را آغاز که علاوه بر مسئولیت های آموزشی در آموزش و پرورش و دانشگاه، مسئولیت های اجرایی و تقنینی رابرعهده داشته است.کار سیاسی او با حضور در حزب جمهوری اسلامی که توسط آیت الله بهشتی و آیت الله خامنه ای تشکیل شده بود به عنوان دبیر تشکیلات در شهرستان و استان آغاز شد. در حقیقت می شود او را یکی از چهره های علمی واجرایی و تشکیلاتی اصولگرا در ایران دانست.

عباسی تحصیل دوره لیسانس را در دانشگاه مشهد و فوق لیسانس را در رشته مدیریت دولتی واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد اسلامی گذراند. فارغ التحصیل دکتری رشته مدیریت آموزش عالی از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و از سال 1376 تا سال 1383 عضو هیات علمی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی قایمشهر بوده است.

وی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی از گرگان و آق قلا برای حضور در مجلس رای آورد که نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بود.در دولت دکتر احمدی نژاد مشاور رییس جمهور در آمریکای لاتین شد. در سال سوم دولت احمدی نژاد بعد از ناظمی اردکانی به عنوان وزیر تعاون به مجلس معرفی که با قبول استعفای اواز نمایندگی مجلس با رای اعتماد نمایندگان بعنوان دومین وزیر تعاون در دولت نهم، سکان این وزارتخانه را در دست گرفت.

در زمان او ساختارهای اصلی حمایت از تعاونیها مانند بانک توسعه تعاون ، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و بیمه تعاون ،عضویت حدود چهل میلیون نفر از مردم ایران در قالب تعاونیهای سهام عدالت، وا گذاری بخشی از سهام شرکتهای متعلق به دولت به اعضای آن و تشکیل تعاونیهای مسکن مهر برای اقشار کم درآمد کشور تاسیس و راه اندازی شد.

در دولت دهم ابتدا به عنوان وزیر تعاون از مجلس رای اعتماد گرفت.بعد از تصمیم قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان در مجلس شورای اسلامی،که احمدی نژاد آن را اشتباه دانسته و قانون را برای اجرا نارسا می دانست موجب تنش جدی بین رئیس جمهور و مجلس شد. بالاخره با تذکرات متعدد دکتر احمدی نزاد مجبور به معرفی دیر هنگام وزیر ورزش به مجلس شد. اما فرد معرفی شده(حمید سجادی) نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. احمدی نژاد دکتر عباسی را با حفظ سمت وزارت تعاون به سرپرستی وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد.

با تجمیع وزارت تعاون در وزارتخانه های کار و رفاه اجتماعی، عباسی بعنوان وزیر ورزش و جوانان در دولت دهم به مجلس معرفی که با 165 رای مثبت نمایندگان به عنوان اولین وزیر ورزش و جوانان در جمهوری اسلامی مسئولیت این وزارت جدید را برعهده گرفت. راه اندازی وزارت خانه جدید، شتاب بخشی توسعه زیر ساختهای ورزشی و یایگاههای جوانان، علمی تر و فرهنگی کردن ورزش، توسعه ورزش همگانی و راه اندازی شناسایی و تقویت پایگاههای استعداد یابی و نخبگان جوان کشور از جمله برنامه های او در شروع کار بود.

با شروع مجلس نهم یکی از نمایندگان که به گفته عباسی قصد دخالت در عزل و نصب های مدیدیتی را داشت، برای استیضاح او مبادرت به جمع امضاء از نمایندگان کرد. او استخدام غیر قانونی تعدادی از نزدیکان وزیر را از جمله دلایل استیضاح اعلام کرد. که نتایج درخشان کاروان ورزشی ایران در المپیک و پاراالمپیک و تیم والیبال و جعلی بودن اسامی افرادی که گفته می شد غیر قانونی استخدام شدند .فضای مجلس را برای استیضاح مناسب ندانست. مخصوصا اینکه تعدادی از اسامی که استیضاح کننده گان گفته بودند از نزدیکان وزیر هستند، معلوم شد که از شهدای ایثارگر جنگ تحمیلی بودند.

در زمان دکتر عباسی عرصه ورزش ایران شاهد رویدادهای مهمی بود و از او به عنوان موفق ترین وزیر ورزش جمهوری اسلامی ایران یاد می شود. تدوین برنامه جامع ورزش و جوانان اقدام راهبردی این زمان بود. توسعه زیر ساخت های ورزشی که در انتهای دولت دهم به بیش از دوبرابر زیر ساخت های تاریخ ورزش کشور تا ابتدای دولت نهم رسید. حضور قدرتمند کاروان ورزشی ایران در المپیک و پاراالمپیک 2012 لندن که با کسب 12 مدال(4 طلا ،5 نقره و 3 برنز) با اندازه مدالهای سه دوره المیک در سیدنی،آتن و چین ردیف ورزشی ایران را از رتبه 51 جهانی به ردیف 17 رساند و در پاراالمپیک با کسب 24 مدال(10 طلا،7 نقره و 7 برنز)ردیف یازده جهانی را کسب کردند. علاوه برآن قهرمانی جهان کشتی گیران و پیروزی قاطع آنان بر روسیه و آمریکا ،مقام نایب قهرمانی وزنه برداری و ،کاراته ،تکواندو ی ایران وراه یابی تیم ملی والیبال ایران برای اولین بار به جام جهانی و تیم ملی فوتبال به عنوان سرگروه به جام جهانی نتایج تاریخی ورزش ایران در این زمان است .با کسب مقام ششم توسط یک بانوی ایرانی در المپیک حضور بانوان ایرانی با حفظ حجاب اسلامی مورد توجه قرار گرفت.

نتایج درخشان جوانان ایرانی در قهرمانی های جهان و المپیک موجب شد کاروان ورزشی ایران که به اتفاق عباسی به دیدن رهبر انقلاب رفتند؛ در این دیدار رهبری انقلاب از نتایج ارزشمند ورزشکاران در المپیک و پاراالمپیک، رشد ورزش همگانی و حضور بانوان با حجاب را در قهرمانیهای ورزشی جهانی و ملی قدردانی کردند. عده ای این خودباوری جوانان ورزشکار ایرانی را زمینه رشد و حضور قدرتمند آنان در صحنه های آینده می دانند.

در کنار تلاشهای فرهنگی و توسعه زیرساخت ها و درخشش های ورزشی، تعداد زیادی از پروژه های نیمه تمام ورزشی بعد از دولت دهم و نارسایی قانون در ساماندهی و پیگیری مشکلات جوانان از چالشهای باقی مانده مدیریت بعد از عباسی در وزارت ورزش و جوانان است. محمد عباسی در حال حاضر عضو هیات علمی موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی وابسته به ریاست جمهوری است.منابع[ویرایش]

همشهری آنلاین


کابینهٔ نخست احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ فرشیدیعلی‌احمدی آموزش‌وپرورش ۱۲ رحمتیبهبهانی راه وترابری
۲ سلیمانی ارتباطات ۱۳ کاظمیمصری رفاه
۳ محسنی اژه‌ایبرکناری اطلاعات وامنیت ۱۴ طهماسبیمحرابیان صنایع ومعادن
۴ دانش جعفریحسینی اقتصاد ۱۵ زاهدی علوم
۵ متکی امورخارجه ۱۶ صفارهرندیبرکناری ارشاد
۶ میرکاظمی بازرگانی ۱۷ جهرمی کار
۷ باقری‌لنکرانی بهداشت ۱۸ پورمحمدیکردانمحصولی کشور
۸ ناظمیعباسی تعاون ۱۹ سعیدی‌کیا مسکن
۹ اسکندری جهادکشاورزی ۲۰ وزیری هامانهنوذری نفت
۱۰ کریمی رادالهام دادگستری ۲۱ فتاح نیرو
۱۱ محمدنجار دفاع
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: پرویز داوودیاسفندیار رحیم‌مشایی
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ موسوی معاون حقوقی ۵ دهقاناستعفا بنیاد شهید
۲ رهبربرکناری معاون برنامه‌ریزی ۶ علی‌آبادیسعیدلو تربیت بدنی
۳ واعظ‌ زاده علمی و فناوری ۷ جوادی محیط زیست
۴ آقازادهاستعفا انرژی اتمی ۸ رحیم‌مشاییبقایی میراث فرهنگیکابینهٔ دوم احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ حاجی بابایی آموزش‌وپرورش ۱۴ بهبهانیاستیضاح راه وترابری
۲ تقی‌پورنامی ارتباطات ۱۵ محصولیادغام وزارت‌خانه رفاه
۳ مصلحی اطلاعات وامنیت ۱۶ محرابیانادغام وزارت‌خانه صنایع ومعادن
۴ حسینی اقتصاد ۱۷ دانشجو علوم
۵ متکیصالحی امورخارجه ۱۸ حسینی ارشاد
۶ غضنفریادغام وزارت‌خانه بازرگانی ۱۹ شیخ‌الاسلامیادغام وزارت‌خانه کار
۷ وحید دستجردیطریقت منفرد بهداشت ۲۰ محمدنجار کشور
۸ عباسیادغام وزارت‌خانه تعاون ۲۱ نیکزادادغام وزارت‌خانه مسکن
۹ خلیلیان جهادکشاورزی ۲۲ میرکاظمیقاسمی نفت
۱۰ بختیاری دادگستری ۲۳ نامجو نیرو
۱۱ وحیدی دفاع ۲۴ عباسی ورزش‌ و جوانان
۱۲ نیکزاد راه و شهرسازی ۲۵ شیخ‌الاسلامیعباسی تعاون،کار،رفاه‌
۱۳ غضنفری صنعت وتجارت
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: محمدرضا رحیمی
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ مرادی معاون برنامه‌ریزی ۵ صالحیعباسی دوانی انرژی اتمی
۲ میرتاج‌الدینیفروزنده معاون پارلمانی ۶ زریبافان بنیاد شهید
۳ بداغی معاون حقوقی ۷ محمدی‌زاده محیط زیست
۴ سلطانخواه معاون فناوری ۸ بقاییاحمدزادهموسویملک‌زاده میراث فرهنگی