محسن میلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

محسن میلانی استاد علوم سیاسی در دانشکده دولت و مسایل بین‌المللی دانشگاه فلوریدای جنوبی در شهر تَمپا و مدیر مرکز مطالعات راه‌بردی و دیپلماتیک دانشگاه فلوریدای جنوبی است. او همچنین در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۲ میلادی، رئیس گروه علوم سیاسی این دانشگاه بوده است.

میلانی بیش از پنجاه مقاله دانشگاهی درباره خلیج فارس، انقلاب ۱۳۵۷ ایران و سیاست خارجی و امنیتی ایران، برای نشریات، کتب و دانشنامه‌ها نوشته و در کنفرانس‌های متعدد بین‌المللی و ملی با مبحث ایران و خلیج فارس سخنرانی کرده است.

محسن میلانی همچنین به عنوان پژوهشگر، در دانشگاه هاروارد، کالج سنت آنتونی دانشگاه آکسفورد و دانشگاه فوسکاری در ونیز ایتالیا، به فعالیت پرداخته‌است. کتاب «شکل‌گیری انقلاب اسلامی: از سلطنت پهلوی تا جمهوری اسلامی»[۱] او (که توسط مجتبی عطارزاده به فارسی ترجمه شده‌است)، کتاب درسی مورد نیاز در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا، اروپا، ژاپن، کانادا و ایران می‌باشد. مقاله‌هایی چون «بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا» و «روابط ایران و عراق در دوره پهلوی (۷۹-۱۹۲۱)» از نوشتارهای او برای دانشنامه ایرانیکا است. میلانی اخیراً در حال کار بر روی کتابی درباره سیاست منطقه‌ای ایران است.

پانویس[ویرایش]

  1. The Making of Iran's Islamic Revolution: From Monarchy to Islamic Republic

منابع[ویرایش]