تندیس (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مجله تندیس)
پرش به: ناوبری، جستجو
تندیس
سردبیر محمد حسن حامدی
دسته‌بندی مجله هنرهای تجسمی
بسامد دوهفته‌نامه
نخستین شماره مهر ۱۳۸۱
کشور  ایران
زبان فارسی
وب‌گاه www.tandismag.ir

مجله تندیس دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی است و به صاحب‌امتیازی، مدیر مسئولی و سردبیری محمد حسن حامدی از مهر ماه ۱۳۸۱ منتشر می‌شود.

این نشریه به موضوعات روز هنرهای تجسمی ایران و جهان می‌پردازد. از میان رشته‌های گوناگون هنرهای تجسمی، تندیس بیش از همه به نقاشی و پس از آن به گرافیک، مجسمه‌سازی، عکاسی، هنر مدرن، طراحی و کاریکاتور پرداخته‌است. این نشریه همچنین هنرمندان ایرانی و جهانی بسیاری را نیز در شماره‌های مختلف خود معرفی کرده‌است[۱].

تأسیس[ویرایش]

نشریۀاطلاع‌رسانی، خبری، تحلیلی، پژوهشی و آموزشی، تخصصی هنرهای تجسمی تندیس در ۱۵ مهر ماه ۱۳۸۱ با شمارۀ ثبت ۹۴۸۰/۱۲۴ موفق به اخذ مجوز انتشار از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمد حسن حامدی پس از چندین ماه پی‌گیری در خصوص امور گرافیکی و تشکیل هیئت تحریریه، اولین پیش شماره خود را به صورت سراسری در دهم دی ماه همان سال منتشر کرد. هیئت تحریریه این نشریه را جمعی از اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان و هنرمندان فعال در عرصه هنرهای تجسمی تشکیل داده‌اند.

زمینهٔ فعالیت[ویرایش]

نقاشی، گرافیک، مجسمه‌سازی، طراحی، هنرهای مدرن، کاریکاتور، هنرهای کاربردی، خبر، نقد و تحلیل آثار هنری از جمله محورهای این نشریه فرهنگی و هنری به شمار می‌آید. تندیس به عنوان اولین دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی ایران توانسته است، در طی چند سال فعالیت، به یکی از پایگاه‌های معتبر فرهنگی و هنری تبدیل شود.

همکاران[ویرایش]

  • صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر: محمد حسن حامدی
  • معاون سردبیر: سیدامیر سقراطی
  • مدیر هنری: امیر فرهاد
  • ویراستار: محمد قاسم‌زاده
  • نویسندگان و مترجمان: حسن موریزی‌نژاد، عباس اکبری، شهروز نظری، مهران دانایی، سجاد عمادی، امیر سقراطی، جواد حسنجانی، مهسا فرهادی‌کیا، مهرنوش علی‌مددی، علیرضا بهارلو

منابع[ویرایش]

  1. «مراسم یکصدمین شماره نشریه تندیس». روزنامه آسیا، ۸۶/۳/۲۲. بازبینی‌شده در ۳ مه ۲۰۰۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه نشریه تندیس