مجتبی واحدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجتبی واحدی
Vahedi Mojtaba croped.png
مصاحبه با صدای آمریکا
شناسنامه
زادروز ۵ شهریور ۱۳۴۳ (۴۹ سال)
زادگاه قم، Flag of Iran.svg ایران
همسر(ان) مریم جعفری
فرزندان عطیه
دین اسلام شیعه
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی اعتماد ملی
سمت مشاور ارشد مهدی کروبی
سمت‌های پیشین سردبیر روزنامه آفتاب یزد
مشاور رسانه ای مهدی کروبی
رئیس دفتر مهدی کروبی
معاونت وزارت دارایی

سید مجتبی واحدی (زادهٔ ۵ شهریور ۱۳۴۳ در قمسیاست‌مدار اصلاح طلب ایرانی، مقاله‌نویس، روزنامه نگار، مهندس شیمی و مشاور ارشد مهدی کروبی است که از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ رئیس دفتر مهدی کروبی بوده‌است و از سال ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۸، سردبیری روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد را بر عهده داشته‌است.

از دیگر سوابق او، معاونت وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) می باشد.[۱][۲]

مجتبی واحدی پس از حصر خانگی مهدی کروبی در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از جنبش سبز فعالیت می کند. او هم‌چنین پس از اعتراضات جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، با صدور بیانیه‌هایی به همراه شورای هماهنگی راه سبز امید و اردشیر امیرارجمند، خواستار حضور هواداران جنبش سبز در روزهای ۱ اسفند، ۱۰ اسفند، ۱۷ اسفند و ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ در اعتراض به حصر خانگی رهبران جنبش سبز شد.[۳]

زندگی شخصی[ویرایش]

مجتبی واحدی در ۵ شهریور ۱۳۴۳ در شهر قم به دنیا آمد و از ۳ سالگی در محله نارمک تهران ساکن شد. مجتبی واحدی در دبیرستان علوی تهران تحصیلات دوره متوسطه خود را به پایان رسانید و در رشته مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیندهای نفتی از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد.او در سال ۱۳۶۴ با مریم جعفری ازدواج کرد و دارای یک فرزند به نام عطیه متولد ۱۳۶۹ می باشد. مجتبی واحدی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) و خروج از ایران، در دی ۱۳۸۸ پس از ۱۰ سال سردبیری روزنامه آفتاب یزد، به دلیل جلوگیری از توقیف روزنامه، از سردبیری این روزنامه کناره‌گیری کرد. او در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا زندگی می کند.[۴] [۵]

دیدگاه‌های سیاسی[ویرایش]

مجتبی واحدی در یکی از مصاحبه‌هایش با سایت خبرنگاران سبز، خواهان تحریم انتخابات و تعیین نوع حکومت از جانب مردم شد و مخالفتش با علی خامنه‌ای، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه را اعلام کرد. او در قسمت هایی از این مصاحبه می گوید:

همين رسانه‌ها چندی قبل نوشتند که آقای کروبی برای نوشتن توبه‌نامه آماده می‌شود. اين حرف‌ها بی‌ربط است. من پيشتر هم گفتم اگر آقای کروبی بخواهند توبه کنند از همکاری‌يی که با آقای خامنه‌ای داشته‌اند و سکوتی که در برابر مظالم حکومت کرده‌اند توبه خواهند کرد. بنده شايعه عارضه قلبی ايشان را تکذيب می‌کنم. گاهی که چهار يا پنج روز هيچ کسی خبری از آقای کروبی و همسرش فاطمه کروبی نمی‌گيرد و اين عزيزان با کمبود مواد غذايی در خانه مواجه می‌شوند.

بنده موافق نيستم که هدف جنبش سبز را به اجرای بی‌تنازل قانون اساسی خلاصه کنيم و معتقدم اتفاقا آقای خامنه‌ای خيلی بيشتر از ما بر اجرای بدون تنازل قانون اساسی تاکيد دارد به اين دليل که اختياراتی که اين قانون اساسی برای رهبری در نظر می‌گيرد همراه با تفسيرهايی که شورای نگهبان ارائه می‌دهد خيلی بيشتر از آزادی‌هايی است که ما بتوانيم از اين قانون اساسی بدست بياوريم و آقای کروبی اعلام کرده است که مردم باید نوع حکومت را تعیین کنند. فرض برگزاری انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی بدون نظارت بین‌المللی را منتفی می‌دانم.

واقعيت اين است که مشکل آقای خامنه‌ای با آقايان موسوی و کروبی مربوط به امروز و ديروز و يا دو سال پيش نيست. آقای خامنه‌ای هنوز کينه ۲۶ سال پيش را دارد وقتی که در سال ۱۳۶۴ ايشان مجبور شد آقای موسوی را به عنوان نخست وزير معرفی کند که در اين معرفی و جلب حمايت آیت الله خمینی از آقای موسوی، آقای کروبی نقش بسيار گسترده‌ای داشت.به سبب اين کينه، ايشان هزينه‌های زيادی پرداخت کرده است و حاضر است پرداخت کند تا تحقيری که از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ در دوره دوم ریاست جمهوری اش تحمل کرد را جبران کند.

او هم چنین درباره زندانی شدن رهبران جنبش سبز می گوید:

در اين بين، احمدی‌نژاد با تصور اينکه بعد از زندانی کردن رهبران جنبش سبز، موضع آقای خامنه‌ای در ميان نيروهای سنتی، مذهبی‌ها، و نيروهای داخل و خارج کشور تضعيف شده است، کوشید که بيش از گذشته خودسری، خودنمايی و قدرت‌نمايی کند و سهم بيشتری از حکومت از آقای خامنه‌ای طلب کند که نتيجه‌اش به اين درگيری انجاميد و این درگیری تا حذف یکی از طرفین یعنی احمدی نژاد و خامنه ای ادامه خواهد یافت. اين وقايع گاهی مستقيم و گاهی غير مستقيم در اثر تحولات اخير از جمله زندانی شدن آقايان کروبی و موسوی اتفاق افتاده است.

[۶]

از دیگر دیدگاه های او در رابطه با جنبش اعتراضی ایران، تشکیل تشکلی فراگیر موسوم به کنگره ملی است که در آن کلیه گروه ها، تشکل ها و کنشگران سياسی در همه نحله‌های فکری حضور داشته باشند و با ائتلاف با یکدیگر در راستای جنبش اعتراضی فعالیت کنند.[۷] [۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

الگو:ترتیب پیش‌فرض:واحدی، مجتبی