مارس وان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


مارس وان پروژه پرواز فضایی خصوصی به رهبری کارآفرین هلندی باس لانس‌دورپ برای ایجاد یک کلونی دائمی انسان جهت اسکان انسان در مریخ است.[۱] این شرکت که در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده اعلام کرد بر اساس فناوری های موجود یک نقشه راه واقع بینانه و یک برنامه مالی برای این پروژه ارائه کرده است و این ماموریت را کاملاً عملی می داند. نخستین گروه از انسان‌ها قرار است در سال ۲۰۲۳ بر روی مریخ فرود آیند تا ساخت این کلونی را آغاز کنند و یک گروه چهار نفره از فضانوردان نیز هر دو سال به آنها افزوده می شود.[۲]

نخستین محموله در سال ۲۰۱۶ که شامل یک ماهواره مخابراتی راهی مریخ خواهد شد.[۳] این پروژه توسط خرارد توفت فیزیکدان برنده جایزه نوبل تایید و حمایت شده است.[۳][۴][۵]

داوطلبان[ویرایش]

در ابتدا کل داوطلبان سفر به مریخ ۲۰۵۵۸۶ نفر بودند. از میان این تعداد، در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۵ تنها ۱۰۰ نفر باقی مانده‌اند. این ۱۰۰ نفر شامل ۳۹ نفر از آمریکا، ۳۱ نفراز اروپا، ۱۶ نفر از آسیا، ۷ نفر از آفریقا، و ۷ نفر از اقیانوسیه هستند، که این شرکت قصد دارد در نهایت ۲۴ نفر را در ۶ گروه ۴ نفره به سیاره مریخ بفرستد. این افراد برای سفر به مریخ باید ۷ سال آموزش ببینند و سپس در سال ۲۰۲۳ نخستین گروه طی سفر ۷ ماهه با امکانات و تجهیزات لازم به این سیاره سفر خواهند کرد. آنها بايد چالش‌های زيادی را پشت سر بگذارند تا در ميان ۲۴ نفر نهايی براي سفر يك طرفه به مريخ باشند.

از ایران[ویرایش]

در ميان اين صد نفر سه ايرانی با نامهای سعید قندهاری ۳۴ ساله (فرزند شهید دکتر شیخ قربانعلی قندهاری نماینده اسبق مردم گرگان و آق قلا[۶] صادق مدرسی ۳۰ ساله و الهه نوری ۲۱ ساله حضور دارند.[۷] آنها تا کنون تمام اين مراحل را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Anne Sewell (1 June 2012). "Mars One: Human settlement on Mars in 2023". Digital Journal. Retrieved 6 June 2012. 
  2. Dario Borghino (4 June 2012). "Mission to Mars meets reality TV". Gizmag. Retrieved 8 June 2012. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Adario Strange (1 June 2012). "Dutch Group Planning for Mars Settlement by 2023". PC Mag. Retrieved 6 June 2012. 
  4. Staff (3 June 2012). "Mars One plans to establish human settlement on Mars in 2023". Kurzweil. Retrieved 6 June 2012. 
  5. Schilling (2013-04-13). "The First Martians A Nobelist physicist promotes the plan to send people to Mars—one way.". Slate. Retrieved 2013-04-14. 
  6. سفر به مریخ از گرگان خبرگزاری انتخاب
  7. http://www.entekhab.ir/fa/news/190972

پیوند به بیرون[ویرایش]