مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) موسسه‌ای است که به نشر آثار امام خمینی (س)، رهبر پیشین ایران می‌پردازد و از هنگام بنیان‌گذاری در سال ۱۳۶۷ تا کنون با نظارت فرزندان و نوادگان او اداره شده است. این موسسه در قالب‌هایی چون نگهداری اسناد امام خمینی (س)، تنظیم و چاپ کتاب‌های او و مقالات مربوطه فعالیت می‌کند و بر چاپ تمام مطالب و کتاب‌های ناشران دیگر دربارهٔ وی نظارت دارد.[۱]

بنیان‌گذاری[ویرایش]

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با اهتمام سید احمد خمینی و بر اساس حکم امام خمینی (س) در ۱۷ شهریور ۱۳۶۷ و بر مبنای طرح پیشنهادی «تشکیلات و شرح وظایف مؤسسه» که توسط محمدعلی انصاری و حمید انصاری تدوین شد و کلیات آن مورد موافقت امام خمینی، سیداحمد خمینی و رؤسای سه قوه قرار گرفت، در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد.

این مؤسسه شش سال با هدایت و نظارت سیداحمد خمینی اداره شد و پس از وفات وی تا کنون با نظارت مستقیم سید حسن خمینی فعالیت خود را در بخش‌های پژوهشی، هنری، امور فرهنگی و ارتباطات، انتشارات، امور بین‌الملل، طرح و برنامه، اداری و مالی، دفاتر نمایندگی، واحدها و مؤسسات وابسته و پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی ادامه می‌دهد.

حکم امام خمینی (س)[ویرایش]

پاسخ حضرت امام خمینی (س) به نامه حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خمینی (س)

(در مورد تنظیم و تدوین اسناد و مدارک مربوط به ایشان)

بسم الله الرحمن الرحیم

فرزند عزیزم احمد حفظه الله تعالی و ایده

از آنجا که شما را بحمدالله تعالی در مسائل سیاسی و اجتماعی صاحبنظر می دانم و در تمامی فراز و نشیب‌ها در کنار من بوده‌ای و هستی و با صداقت و کیاست امور سیاسی و اجتماعی اینجانب را متصدی هستی، لهذا شما را برای تنظیم و تدوین کلیه مسائل مربوط به خود، که بسا در رسانه‌های گروهی اختلافات و اشتباهاتی رخ داده است، انتخاب می‌نمایم و از خداوند متعال که حاضر و ناضر است توفیقات شما را خواستارم. امید است با صرف وقت و دقت نظر، این امر را به پایان برسانی.والسلام علیکم

پنجشنبه ۱۷ شهریور ۲۶/۶۷ محرم احرام 1409

روح‌الله الموسوی الخمینی

مدیریت این مؤسسه[ویرایش]

پس از وفات امام خمینی (س)، سید احمد خمینی فرزندش سرپرستی موسسه را عهده‌دار شد و پس از رحلت او، سید حسن خمینی تولیت آن را بر عهده گرفت. سرپرستی موسسه در حال حاضر با محمدعلی انصاری است.

فعالیت‌های مؤسسه[ویرایش]

این موسسه در قالب‌هایی چون نگهداری اسناد روح‌الله خمینی، تنظیم و چاپ کتاب‌های او و مقالات مربوطه فعالیت می‌کند و بر چاپ تمام مطالب و کتاب‌های ناشران دیگر دربارهٔ وی نظارت دارد.

عکس، آلبوم، نوار سخنرانی، فیلم و سی‌دی از محصولات مؤسسه است.

مؤسسات زیر مجموعه[ویرایش]

چاپخانه عروج متعلق به این موسسه است و همچنین صحیفه امام از آثار منتشره توسط این موسسه است. همچنین پرتال امام خمینی اصلی‌ترین وب‌گاه این موسسه است. دفتر این مؤسسه در شهر قم قرار دارد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]