مؤسسه انتشاراتی امیرکبیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مؤسسه انتشاراتی امیرکبیر
بنا نهاده ۱۳۲۸
بنیانگذاران عبدالرحیم جعفری
مدیر عامل سازمان تبلیغات اسلامی
محصولات کتاب و مجله
وب‌گاه http://www.amirkabir.net

انتشارات امیرکبیر نام یکی از بزرگترین مؤسسه‌های انتشاراتی ایران است که عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ آن را تأسیس کرد. به گفته خودش، دیدن فرهنگ عربی «لاروس» باعث شد تا به فکر انتشار فرهنگی مثل آن باشد.

از جمله فعالیت‌های درخشان این مؤسسه می‌توان به انتشار فرهنگ ۶ جلدی معین، دائرةالمعارف مصاحب و فرهنگ انگلیسی و فارسی آریان‌پور اشاره کرد.

ساختمان انتشارات امیرکبیر واقع در چهار راه مخبرالدوله تهران

تاریخچه[ویرایش]

این انتشارات کار خود را در ۱۲ آبان سال ۱۳۲۸ با خرید سرقفلی اولین فروشگاه خود در خیابان ناصر خسرو تهران آغاز کرد. اولین اثر منتشر شده جزوه‌ای با نام «نماز» بود که با نظر آیت‌الله حاج میرزا خلیل کمره‌ای تهیه شده بود. مدیریت و مالکیت مؤسسه در زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ در دست عبدالرحیم جعفری بود. پس از انقلاب در سال ۱۳۵۸ جعفری مدتی را در زندان گذراند و پس از این زمان وی وادار شد که مؤسسه را به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار کند. نهایتاً این واگذاری بدون رضایت جعفری انجام شد و سازمان تبلیغات اسلامی هدایت این انتشارات را در دست گرفت. تا پیش از این واگذاری انتشارات بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب چاپ کرده بود که در کنار کتابهای مؤسسه‌هایی که امتیاز آنها را خریداری کرده بود این تعداد به ۳۰۰۰ هم می‌رسید. پس از انقلاب فعالیت انتشارات به شکل چشم‌گیری کاهش یافت و تا حدود ۱۵ سال بسیاری از عناوین قبلی هم چاپ نمی‌شدند تا اینکه با تغییر مدیریت انتشارات برخی آثار مهم مجدد به چاپ رسیدند.

جایزه‌ها و افتخارات[ویرایش]

برخی از عناوین کسب شده توسط این انتشاراتی:

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]