مؤسسه اطلاعات علمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مؤسسهٔ اطلاعات علمی یا ISI (به انگلیسی: Institute for Scientific Information) موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است. این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهٔ ISI's Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بداند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

آی‌اِس‌آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که با سرواژه جِی‌سی‌آر (به انگلیسی: Journal Citation Reports) معروف است ارائه می‌کند که در آن مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.

چاپ مقالات ISI در ایران[ویرایش]

در ایران حاصل تمامی تحقیقات باید به صورت مقاله چاپ شود. زیرا تنها ملاک ارزشیابی تحقیقات انجام شده مقالهٔ مستخرج از تحقیق است. حتی ملاک ارزشیابی خود مقاله هم نیست بلکه مجله‌ای است که آن را چاپ می‌کند. تحقیقی ارزشمند است که مقاله مستخرج از آن در مجله‌ای ISI چاپ شود. در ایران بالاترین امتیاز به پژوهشگری تعلق می‌گیرید که بتواند مقاله خود را در مجله ISI چاپ نماید. طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت‌های پژوهشی که به صورت مقاله‌های علمی چاپ می‌شوند بر اساس WOS (ا JCR) بودن یا ISI Listed بودن یا ISC بودن دارای امتیازات جداگانه هستند. به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از ۵ میلیون تومان بیشتر شود. مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله WOS (JCR) چاپ نماید. اگر از ۱۰ میلیون تومان بیشتر شد ۳ مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه می‌شود.

و دانشگاه‌های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان‌نامه در نظر گرفته‌اند در یکی از این دانشگاه‌ها چاپ مقاله علمی - پژوهشی، یک نمره. چاپ مقاله ISI یک و نیم نمره، چاپ مقاله WOS با ایمپکت فکتور ۲ نمره. اگر دانشجویی از پایان‌نامه نمره ۱۸ بگیرد و یک مقاله در مجله WOS با ایمپکت فکتور بالاتر از یک داشته باشد نمره پایان‌نامه او ۲۰ خواهد بود. البته این قانون در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. اکثر این مقالات قبل از ارسال به مجله نیاز به ترجمه تخصصی دارند.

همچنین دانشجویان خارج از کشور برای به تایید رساندن مدرک خود در وزارت علوم باید یک مقاله مستخرج از رساله دکتری در مجلات WOS چاپ نمایند (مراجعه شود به آخرین بخشنامه در سایت وزارت علوم).[۱]

در مهر ۱۳۹۱ برای انتخاب پژوهشگر برتر امتیازات مقالات چاپ شده به صورت زیر ارزیابی شد:

  • چاپ مقاله در مجله WOS (JCR): هفت امتیاز
  • چاپ مقاله در مجله ISI: شش امتیاز
  • چاپ مقاله در مجله ISC: پنج امتیاز
  • مقالات داغ یا پراستناد: نه امتیاز
  • علمی پژوهشی (مجلات داخل): چهار امتیاز
  • علمی پژوهشی در دائرةالمعارف‌های معتبر داخلی و خارجی: چهار امتیاز
  • علمی ترویجی: سه امتیاز
  • همایش‌های علمی ملی: دو امتیاز

علاوه بر موضوعات مطرح شده چاپ مقاله در یک مجله با ایمپکمت فاکتور بالا یا IF بالا جزء موارد مهمی در نحوه امتیاز دهی برخی از دانشگاه‌ها به شمار می‌رود[۱]. مقالات ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت‌های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می‌کند.[۲]

نحوه شناسایی مجلات معتبر: معمولاً مرجعی که برای شناسایی مجلات معتبر ISI از مجلات غیر ISI وجود دارد، سایت تامسون رویترز می باشد. در این سایت لیست کلیه مجلات و نشریات ISI به همراه مشخصات نشریه ایندکس می شود و این لیست مرتباً بروز می گردد. ممکن است برخی از مجلات پس از مدتی از لیست خارج و یا مجلات جدیدی به این لیست اضافه شوند. حال چگونه سایت هایی جعلی با معرفی خود به عنوان سایت این مجلات معتبر، اقدام به کلاهبرداری می کنند؟ خیلی ساده است!

به عنوان مثال اخیراً سایتی متقلب با آدرس جعلی sciencesarchive.com، با معرفی خود به عنوان سایت مجله معتبر Archive des science اقدام به دریافت پولهای هنگفتی از افراد جهت پذیرش و چاپ مقالات می کرد. در حالیکه آدرس سایت اصلی این مجله در سایت تامپسون unige.ch/sphn/Publications/ArchivesSciences/Archives.html می بود (این مجله اخیراً از لیست تامپسون خارج شده است) که مربوط به دانشگاه ژنو سوئیس می باشد. اگه سری هم به این سایت بزنید خواهید دید که این سایت در اطلاعیه ای لیست مجلات تقلبی که خود را به این سایت منتسب می کنند اعلام کرده است. متأسفانه به دلیل عدم آگاهی دانشجویان و متقاضیان چاپ مقاله در مجلات ISI، مقالات بسیاری با هزینه های گزاف، برای این دست از سایت ها ارسال شده اند اما نه از پذیرش واقعی خبری است و نه از چاپ. معمولاً این برای جلب نظر مخاطبان، نامه ای جعلی به عنوان نامه پذیرش هم درست می کنند و برای افراد می فرستادند. نیاز کنونی جامعه علمی اطلاع رسانی در مورد فعالیت قانونی یا غیر قانونی مجلات از راه های مختلف مثل به اشتراک گذاری دانسته های فردی در مورد جزئیات مجلات در انجمن های تخصصی مقالات است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]