مؤسسه آموزش عالی دیلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مشخصات مؤسسه
DIHE Logo.png
شعار بهبود دائمی و مستمر
تأسیس ۱۳۸۴
نوع غیردولتی-غیرانتفاعی
بنیانگذار هیأت مؤسس اولیه
رئیس پروفسور سیّد مهدی قریشی
معاون آموزشی دکتر سید باقر حسینی
معاون دانشجویی دکتر جمال خانی جزنی
معاون پژوهشی دکتر غلامحسین معماریان
ارائه دهنده رشته‌های عمران، معماری، کامپیوتر، برق، IT، مدیریت، گرافیک، کشاورزی، حسابداری
دانشجویان ۳۰۰۰ نفر
مکان پرچم ایران ایران، گیلان، لاهیجان
نام مستعار DIHE
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
وب‌گاه http://www.deylaman.ac.ir


مؤسسه آموزش عالی دیلمان یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی مورد تأیید وزارت علوم[۱] در لاهیجان، استان گیلان است. این مؤسسه در سال ۱۳۸۴ توسط هیأت مؤسس اولیه که متشکل از چند تن از اساتید دانشگاه‌های ایران شامل: دکتر معمارضیا، دکتر معماریان، دکتر اربابیان، دکتر اسلامی، دکتر برق جلوه و دکتر موسوی تأسیس شد.


تاریخچه[ویرایش]

هیأت مؤسس به پاس خدمات آقای دکتر محمدعلی مجتهدی به آموزش عالی ایران، این مؤسسه آموزش عالی را در شهر لاهیجان زادگاه او تأسیس کردند. این مؤسسه از بدو تأسیس، از طریق کنکور سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به صورت متمرکز در رشته‌های عمران، معماری، مهندسی کشاورزی گرایش گیاهپزشکی، برق گرایش الکترونیک و مدیریت بازرگانی و حسابداری در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می‌پذیرد. همچنین این مؤسسه در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های عمران–سازه و معماری و کامپیوتر-نرم افزار از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد. ظرفیت، میزان پذیرش، میزان شهریه و سایر اطلاعات همه ساله از طریق دفترچه‌های سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.


چشم انداز مؤسسه[ویرایش]

مؤسسه آموزش عالی دیلمان بر آن است که نقش کلیدی و محوری در تولید علم در سطح استان گیلان داشته و با توسعه شاخص‌های کیفی و کمی خود را به عنوان یکی از مؤسسات شاخص کشور مطرح نماید. ما در مؤسسه دیلمان با تأکید بر تخصص محوری، شایسته سالاری و استفاده از خرد جمعی چشم انداز تبدیل مؤسسه به دانشگاهی معتبر را ترسیم نموده‌ایم، که توانایی تولید علم، تبدیل علم به ثروت، معرفی فارغ التحصیلان توانمند و مدیران و مهندسانی شایسته به بدنه علمی اجرایی کشور را داشته باشد.


خط مشی مؤسسه[ویرایش]

مؤسسه آموزش عالی دیلمان فعالیت خود را از سال۱۳۸۴ آغاز نموده است و این موسسه با نظر به اهمیت و جایگاه کیفیت در استراتژی سازمانی خود وحفظ اعتبار و موقعیت موسسه و ارتقاء هر چه بیشتر عملکرد وبا توجه به اصل رضایت دانشجویان و ذینفعان و ارباب رجوع و تعهد به برآوردن الزامات قانونی، ایجاد بهبود مستمر در کلیه فعالیت‌ها و فرآیندها را بعنوان خط مشی کیفیت در فعالیت‌های خود در نظر دارد. در این راستا موسسه آموزش عالی دیلمان، نظام مدیریت کیفیت خود را بر اساس استاندارد ISO 9001:2008 تدوین نموده و اهداف زیر را پیگیری می‌نماید:[۲]

| داشتن نقش کلیدی و محوری در تولید علم در سطح استان گیلان و همچنین در سطح کشور

| ارائه فارغ التحصیلانی توانمند و مدیران و مهندسانی شایسته به بدنه علمی و اجرایی کشور

| توسعه و ظرفیت سازی آموزشی و بهبود زیرساخت‌های آموزشی

| افزایش کیفیت آموزشی در کلیه رشته‌های موسسه

| بالا بردن توان پژوهشی موسسه و تعامل فعال با صنعت

| مطرح شدن در رتبه بندی‌های داخلی و بین المللی موسسات و دانشگاه‌ها

| بهبود رضایتمندی هرچه بیشتر اساتید، دانشجویان و کارکنان موسسه

| مطرح شدن در رتبه بندی‌های داخلی و بین المللی موسسات و دانشگاه‌ها

جهت تحقق اهداف فوق و با تکیه بر بهبودمستمر، ریاست موسسه آموزش عالی دیلمان متعهد است منابع وامکانات لازم را فراهم نموده و کلیه کارکنان نیز بااعتقاد به اصول بیان شده در جهت دستیابی به ارائه خدمات با کیفیت مطلوب به ذینفعان و جامعه و برآورده سازی الزامات استاندارد، متعهد به انجام وظایف خود می‌باشند.


اعضاء هیأت مؤسس[ویرایش]

دکتر کاظم معمارضیا، دکتر غلامحسین معماریان، پروفسور سید مهدی قریشی، دکتر سید باقر حسینی، دکتر جمال خانی جزنی، مهندس پریسا دانشجو و آیت الله سید محمدمهدی برهانی.


اعضاء هیأت امنا[ویرایش]

دکتر کاظم معمارضیاء، دکتر غلامحسین معماریان، دکتر مجید متقی طلب، دکتر علی غفاری، دکتر عبدالله شیدفر،دکتر هومان لیاقتی، آیت الله سید مهدی برهانی.


ریاست مؤسسه[ویرایش]

رئیس کنونی مؤسسه پروفسور سید مهدی قریشی می‌باشد.


معاونین مؤسسه[ویرایش]

| معاون آموزشی = دکتر سید باقر حسینی

| معاون دانشجویی = دکتر جمال خانی جزنی

| معاون اداری مالی = دکتر غلامحسین معماریان

| معاون فرهنگی = آقای مهندس قاسمی


مدیران مؤسسه[ویرایش]

| مدیر امور آموزشی = آقای علی اکبر آذرنیا

| مدیر امور دانشجویی = مهندس شاهین چرختاب مقدم

| مدیر امور پژوهشی = دکتر علی سراجی

| مدیر امور اداری مالی = آقای محمود طالبی


اعضا هیأت علمی[ویرایش]

| عمران: دکتر خالقی،مهندس شاهین چرختاب مقدم

| معماری: دکتر رسولی،دکتر علیرضایی،مهندس حسین صفری،مهندس سجاد نازی دیزجی،مهندس رضا پرویزی

| برق: دکتر منصور ضیابری


مدیران گروه[ویرایش]

| عمران: مهندس شاهین چرختاب مقدم

| معماری: مهندس رضا پرویزی

| کامپیوتر: خانم مهندس راهبه مجتهدی

| برق: مهندس میرزنده دل

| مدیریت و حسابداری: دکتر جمال خانی جزنی

| کشاورزی: دکتر علی سراجی


لیست رشته‌های موسسه آموزش عالی دیلمان[ویرایش]

ردیف نام رشته مقطع
۱ عمران-سازه کارشناسی ارشد
۲ معماری کارشناسی ارشد
۳ کامپیوتر-نرم افزار کارشناسی ارشد
۴ عمران کارشناسی پیوسته
۵ معماری کارشناسی پیوسته
۶ کامپیوتر-نرم افزار کارشناسی پیوسته
۷ فناوری اطلاعات کارشناسی پیوسته
۸ کشاورزی-گیاهپزشکی کارشناسی پیوسته
۹ عمران-عمران کارشناسی ناپیوسته
۱۰ عمران-اجرائی کارشناسی ناپیوسته
۱۱ معماری کارشناسی ناپیوسته
۱۲ برق-الکترونیک کارشناسی ناپیوسته
۱۳ برق-قدرت کارشناسی ناپیوسته
۱۴ مدیریت بازرگانی کارشناسی ناپیوسته
۱۵ عمران-کارهای عمومی ساختمان کاردانی ناپیوسته
۱۶ معماری کاردانی ناپیوسته
۱۷ برق-الکترونیک کاردانی ناپیوسته
۱۸ ساختمان-کارهای عمومی ساختمان کاردانی پیوسته
۱۹ معماری-نقشه کشی معماری کاردانی پیوسته
۲۰ کامپیوتر-نرم افزار کاردانی پیوسته
۲۱ برق-الکترونیک کاردانی پیوسته
۲۲ گرافیک کاردانی پیوسته
۲۳ حسابداری کاردانی پیوسته


فضا و کادر آموزشی[ویرایش]

ساختمان مرکزی این مؤسسه در بلوار مطهری لاهیجان و در جوار استخر زیبای این شهر قرار دارد. عموم کلاس‌های تئوری و امور اداری این مؤسسه در ساختمان مرکزی موسوم به ساختمان دکتر مجتهدی برگزار می‌شود و دانشجویان برای گذراندن واحدهای عملی و آزمایشگاهی همچون آزمایشگاه برق، بتن، کارگاه چوب، آزمایشگاه‌های تخصصی دانشجویان کشاورزی و سایر دروس، از ساختمان‌شماره ۲ بهره می‌برند. تدریس در این مؤسسه توسط جمعی از اساتید صاحب فن و مجرب صورت می‌گیرد.

در ساختمان مرکزی مؤسسه چند کلاس، چهار آتلیه، سایت رایانه با ۷۰ دستگاه رایانه، مجموعه‌ای از اطاق‌های اداری همچون دفتر آموزش، دفتر صندوق رفاه دانشجویان، دبیرخانه، دفتر امور پژوهشی و دفتر امور مالی و... قرار گرفته‌اند.کتابخانه موسسه با امکانات کافی به همراه آرشیو پایان نامه‌های دانشجویی در طبقه دوم ساختمان قرار دارد که دارای کتاب‌های تخصصی دانشگاهی و همچنین نشریات پژوهشی در کلیه رشته‌های موجود در موسسه می‌باشد و هرساله بر تعداد کتاب‌ها و نشریات آن افزوده می‌شود. همچنین سایت کامپیوتر موسسه مجهز به اینترنت پرسرعت می‌باشد. در ضمن هر دو ساختمان موسسه مجهز به اینترنت وایرلس در محوطه جهت استفاده اساتید و دانشجویان می‌باشند.

عموم کلاس‌های آزمایشگاه و کارگاه دانشجویان رشته‌های برق و عمران و همچنین آزمایشگاه گیاهپزشکی در ساختمان شماره ۲در خیابان تربیت معلم لاهیجان واقع است. امکانات این آزمایشگاهها در حد کافی و مناسب بوده و توانایی برگزاری کلیه واحدهای آزمایشگاهی رشتهٔ مذکور را داراست.

به منظور رفاه حال دانشجویان سلف سرویس موسسه در ساختمان شماره ۲ جهت توزیع غذا موجود می‌باشد. همچنین امکاناتی نظیر کافه تریا و مرکز تکثیر و انتشارات در هر دو ساختمان در نظر گرفته شده‌است. امکانات خوابگاهی موسسه به صورت خوابگاههای خودگردان تحت نظارت موسسه می‌باشد.

به طور کلی امکانات در مؤسسه آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی دیلمان لاهیجان در حد مطلوب و برابر استانداردها، برای رفاه دانشجویان در نظر گرفته شده‌است و این مؤسسه همه ساله فارغ‌التحصیلان خود را به جامعه علمی کشور تحویل می‌دهد. فارغ التحصیلان موسسه غیر انتفاعی دیلمان از بدو تاسیس آمار قبولی بالایی در کنکورهای سراسری و آزاد کاردانی به کارشناسی و کارشناسی به کارشناسی ارشد داشته‌اند. در سال ۹۰ چندین تن از فارغ التحصیلان کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری تهران پذیرفته شدند. همچنین یکی از دانشجویان موسسه موفق به کسب رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران شد.


دانشکده‌ها[ویرایش]


ساختمان‌های دانشگاه[ویرایش]

۱) ساختمان شماره ۱ (اداری-آموزشی): لاهیجان، میدان کاج، ابتدای بلوار مطهری، پلاک ۹۰

۲) ساختمان شماره ۲ (آموزشی): لاهیجان، خیابان کاشف شرقی، خیابان تربیت معلم، نرسیده به میدان سلمان فارسیطرح توسعه دانشگاه[ویرایش]

با هدف توسعه کالبدی و افزایش کیفیت فضاهای آموزشی موسسه آموزش عالی دیلمان اقدام به تهیه زمینی بالغ بر ۳۰,۰۰۰ متر مربع (۳هکتار) در لاهیجان نموده‌است. پروژه انجام عملیات ساختمانی ۶,۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی در حال انجام می‌باشد.

تصاویر سه بعدی ساختمان‌های جدید:


فعالیت های علمی[ویرایش]

همایش ملی اخلاق و تجارت: همایش ملی "اخلاق و تجارت" در تاریخ 1391/02/20 از طرف موسسه آموزش عالی دیلمان. برگزار گردید.[۳]محورهای این همایش مشتمل بر "دین و تجارت"، "چگونگی رابطه عدالت و تجارت"، "اخلاق و استراتژی رقابتی در تجارت"، "بررسی تطبیقی نقش فلسفه اخلاق در تجارت"، "آسیب شناسی عدم رعایت اخلاق خرد در تجارت"، "تاثیر متقابل اخلاق و توسعه بازرگانی در کشور"، "بررسی نقش اخلاق در بازاریابی محصولات"، "نقش اخلاق در کسب و کار و تجارت"، "نقش اخلاق در تجارت الکترونیکی"، "مسوولیت پذیری در تجارت" و "آزادی در تجارت" می‌باشد.[۴]

انجمن های علمی دانشجویی: انجمن های علمی دانشجویان تقریبا در تمامی رشته ها مطابق باآیین نامه انجمن های علمی دانشجویی فعال می باشد.[۵] . انجمن های علمی معماری و عمران در زمینه انتشار گاهنامه علمی ، وبلاگ های معماری و عمران فعال هستند.

پژوهش های اساتید: علاوه بر موارد بالا اساتید موسسه در زمینه انتشار مقالات پژوهشی داخلی و بین المللی فعال هستند.[۶] در سال 2012 مقاله آقای حمزه غلامی و زهرا پاکدل در نشریه بین المللی علوم اجتماعی آسیایی منتشر شد.[۷]


موفقیت‌های بین المللی[ویرایش]

اولین مؤسسه آموزش عالی دارای ISO

مدیریت ایزو کیفیت[۸]

موسسه آموزش عالی دیلمان در اسفند ماه سال ۱۳۹۰ موفق به اخذ گواهینامه مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱-۲۰۰۸ گردید.[۹]

استقرار سیستم مدیریت کیفیت در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی به معنی آن است که دانشجویان و پژوهشگران نه فقط دانشجو و پژوهشگر بلکه مشتری نیز به حساب می‌آیند. شاخص‌های اصلی چنین دیدگاهی شرایط ورودی هزینه‌های انجام شده در امور آموزشی و پژوهشی برنامه زمان بندی ورود دانشجویان و کاریابی فارغ التحصیلان است. برای استقرار مدیریت کیفیت بر اساس استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ باید وضعیت موجود، نقاط ضعف، نقاط قوت و تطابق سازمان را شناسایی و با این استانداردها مقایسه نمود. همچنین ضرورت اتخاذ یک روش پیشگیر مبتنی بر استاندارد در نظام آموزشی و پژوهشی از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که بروز اشتباه در این قلمرو سبب از بین رفتن سرمایه‌های مادی و از آن مهمتر انسانی می‌شود که گاهی اوقات جبران ناپذیر است. سیستم مدیریت کیفیت سازمان را قادر می‌سازد تا کیفیت را به دست آورده، حفظ نموده و بهبود بخشد.[۱۰] کیفیت به طور اتفاقی به دست نمی‌آید، بنابراین باید آن را برنامه ریزی، سازماندهی و کنترل نمود تا به اهداف کیفیت دست یافت. بهبود مستمر، ارزیابی مستمر رضایت و شکایت مشتریان و باز نگری مدیریت بر مبنای آن و تعیین اهداف خرد و کلان و خط مشی از جمله مسایل مطرح در استانداردهای ایزو ۹۰۰۰ می‌باشد.


Country Rank = 411

رنکینگ وبومتریک[۱۱]

موسسه آموزش عالی دیلمان برای اولین بار وارد رنکینگ بین المللی وبومتری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جهان شد. موسسه وبومتریک(http://www.webometrics.info) دو بار در سال وب سایت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را بر مبنای چهار شاخص ارزیابی می‌کند.[۱۲]آخرین ارزیابی در تاریخ ۷ فوریه ۲۰۱۳ (۱۹ بهمن ۱۳۹۱)انجام شده است.[۱۳] دانشگاه‌هایی که در انتشار اطلاعات علمی در محیط وب فعالترند رنک‌های بهتری دریافت می‌کنند. بعضی از پژوهش‌های انجام شده نشان داده‌اند همبستگی مستقیمی بین رنکینگ وبومتریک و سایر متدهای رنکینگ دانشگاه‌ها وجود دارد. لازم به ذکر است که رنکینگ وبومتری موسسه دیلمان در کشور در بین کلیه دانشگاه‌ها و موسسات اعم از دانشگاه‌های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و... ۴۱۱ می‌باشد.


امکانات سامانه‌های آنلاین[ویرایش]

سیستم سما


۱) سامانه آموزشی سما[۱۴]


۲) سامانه اتوماسیون تغذیه سما[۱۵]مطالب مرتبط[ویرایش]

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشنامه آموزش عالی


وبگاه‌های مرتبط[ویرایش]

وبگاه موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی دیلمان

وبگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوریپانویس[ویرایش]