مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۳۷′۴۴″ شمالی ۵۰°۵۱′۵۴″ شرقی / ۳۴.۶۲۸۹۷۸° شمالی ۵۰.۸۶۵۰۰۹° شرقی / 34.628978; 50.865009


مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی - ره
سردر مؤسسه
سردر مؤسسه
تأسیس ۱۳۷۴
نوع غیر دولتی غیر انتفاعی
بنیانگذار محمدتقی مصباح یزدی
رئیس محمدتقی مصباح یزدی
معاون آموزشی سيد محمدصادق موسوى نسب قمى
معاون پژوهشی محمد ناصر سقای بی ریا
مکان Flag of Iran.svg ایران، قم
وب‌گاه www.iki.ac.ir

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، نام مجموعه‌ای آموزشی برای تحصیل دانشجویان و طلبه‌های شیعه است که در سال ۱۳۷۴ پایه‌گذاری شد.

این موسسه آموزشی و پژوهشی زیر نظر آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی کار می‌کند. کتابخانه و مرکز اسناد آن در سال ۲۰۰۶ میلادی شامل بیش از شصت هزار جلد کتاب فارسی و عربی و نزدیک به بیست هزار جلد کتاب انگلیسی بوده‌است.

بخش‌ها[ویرایش]

بر اساس آمار منتشره در کارنامه پژوهش مربوط به سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۹هـ.ش، ۸۴ طرح در بخش پژوهش به تصویب رسیده‌است که از این بین تعداد ۳۹ طرح به انجام رسیده و خاتمه یافته‌است و ۴۵ طرح در دست اجراء و در حال انجام است.

در بخش ترجمه نیز در بخش عربی ۵۵ طرح به انجام رسیده‌است و ۲۳ طرح نیز در حال انجام و ترجمه‌است. در بخش انگلیسی نیز تا سال ۱۳۷۹هـ.ش ۱۳طرح به انجام رسیده‌است.

اولین و مهم‌ترین مدیریت در حوزه معاونت پژوهش، مدیریت پژوهش است که مسؤولیت مستقیم دریافت، تصویب، حمایت و نظارت بر طرح‌های پژوهشی، برگزاری دوره‌های آموزشی لازم برای تحقیق، ترجمه مقالات و کتب مناسب و انتشار نشریات علمی و تخصصی را به عهده دارد برای انجام این وظایف، این مدیریت در ساختار جدید پژوهش، متشکل از ۵ اداره‌است که عبارت‌انداز: اداره امور محققان، اداره نظارت و ارزیابی طرح‌های تحقیقاتی، اداره ترجمه که شامل بخش عربی و انگلیسی است، اداره آموزش ضمن تحقیق و اداره نشریات علمی و تخصصی.

دومین مدیریت در حوزه معاونت پژوهش، مدیریت تدوین متون است که با چهار اداره، وظایف تدوین و آماده‌سازی تحقیقات انجام شده را جهت انتشار انجام می‌دهد. این ادارات عبارت‌انداز: اداره تدوین متون درسی، اداره تدوین متون غیر درسی، اداره ویراستاری و اداره تایپ و امور فنی کتاب.

دومین معاونت؛ معاونت فناوري اطلاعات می باشد که در سال ۱۳۹۰ تأسيس شد. این معاونت پیش تر با نام معاونت اطلاع رساني شناخته می شد.

نظارت بر پايگاه‌ها و شبکه رايانه‌اي مؤسسه، نظارت بر امور و عمليات سخت افزاري و نرم افزاري مؤسسه در زمينه‌هاي برنامه ريزي و اجرايي فناوري اطلاعات، مطالعه، ارزيابي و پشتيباني وسايل، لوازم و ابزار سخت افزاري در جهت بالابردن سطح کارايي بخش‌هاي مختلف مؤسسه، پشتيباني و اجراي کليه امور سمعي و بصري برنامه‌هاي مؤسسه هم چون: همايش‌ها، نشست‌ها و برنامه‌هاي تالار، از وظايف و فعاليت‌های اين معاونت است. معاونت فناوري اطلاعات از اداره کل پايگاه‌ها، اداره کل رايانه، اداره کل رسانه، دفتر مطالعات و تحقيقات فناوري اطلاعات، و مديريت گسترش خدمات فناوري، تشکيل شده است. it.iki.ac.ir

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]