لیشمانیاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لیشمانیاز

لیشمانیاز پوستی بر روی دست یک شخص بالغ آمریکای مرکزی
آی‌سی‌دی-۱۰ B55
آی‌سی‌دی-۹ 085
دادگان بیماری‌ها 3266 29171 3266 7070
مدلاین پلاس 001386
ای‌مدیسین emerg/296
سمپ D007896
چرخهٔ زندگی لیشمانیا

لیشمانیاز (به انگلیسی: leishmaniasis) بیماری‌ای است که به وسیلهٔ یک انگل تک یاخته از جنس لیشمانیا ایجاد می‌شود. انسان‌ها با گزش پشهٔ خاکی با نام فلبتوموس آلوده می‌شوند، این پشه در جنگل، غارها و بر روی بدن جوندگان کوچک به عنوان حامل وجود دارد. ۴ نوع بیماری در اثر ابتلا به این انگل ایجاد می‌شود.

  1. نوع پوستی در مناطقی که در معرض گزش پشه قرار می‌گیرند، منجر به ایجاد زخم‌هایی در صورت دست و پاها می‌گردد. معمولاً ضایعات طی چند ماه بعد بهبود می‌یابد و ممکن است اِسکار به‌جای بگذارد.
  2. نوع پوستی منتشر، ضایعات پوستی مزمن و منتشر ایجاد می‌کند. ضایعات، مشابه ضایعات موجود در جذام است. درمان این ضایعات مشکل است.
  3. نوع پوستی-مخاطی ضایعات به طور نسبی یا کامل، غشاهای مخاطات بینی دهان و بافت‌هااطراف را تخریب می‌کند.
  4. نوع احشایی که کالا آزار (به انگلیسی: kala azar) نامیده می‌شود، با تب بالا، کاهش وزن، بزرگ شدن سایز کبد و طحال و آنمی مشخص می‌شود. در صورت عدم درمان، مرگ‌ومیر ۱۰۰٪ طی ۲ سال اجتناب‌ناپذیر است.[۱]

علایم[ویرایش]

علایم پوستی لیشمانیازیس شامل تنگی نفس، زخم‌های پوستی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، خونریزی از بینی، اختلال در بلع، و زخم‌هایی در دهان، زبان، لثه، لب‌ها، بینی و داخل بینی است. علایم درگیری احشایی در اطفال با سرفه، اسهال، تب، استفراغ به طور ناگهانی و در بالغین اغلب با تب ۲ هفته تا ۲ ماهه که با علائمی مانند خستگی، ضعف و کاهش اشتها همراه است. احساس ضعف با بدتر شدن بیماری بیشتر می‌شود. سایر علایم در لشمانیازیس احشایی عبارتند از درد شکم، تب طولانی‌مدت، تعریق شبانه، پوسته پوسته شدن و تیره شدن پوست، نازک شدن مو و کاهش وزن.

نشانه‌ها[ویرایش]

در معاینه بالینی بزرگی طحال، کبد، گره‌های لنفی یافت می‌شود. بیمار ممکن است با پشه خاکی گزیده شده باشد.

تشخیص[ویرایش]

آزمایش‌هایی که ممکن است به تشخیص کمک کند، شامل بیوپسی و کشت از طحال، بیوپسی و کشت از مغز استخوان، سنجش آگلوتیناسیون مستقیم، تست پادتن ایمونوفلورسانت غیر مستقیم، تست پی‌سی‌آر اختصاصی لیشمانیاز، بیوپسی و کشت کبد، بیوپسی از گره‌های لنفی، تست پوستی مونتنگرو، بیوپسی و کشت پوست است. سایر آزمایش‌هایی که ممکن است انجام شود شامل سی‌بی‌سی (CBC)، تست‌ها سرولوژی، آلبومین سرم، سطح ایمنوگلوبولین سرم است.

درمان[ویرایش]

درمان شامل ترکیبهای حاوی آنتیموان است. مانند آنتیموات مگلومین،استیبوگلوکنات سدیم. سایر داروها شامل آمفوتریپسین ب، کتوکنازول، پارومومایسین است.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. «Leishmaniasis». بازبینی‌شده در ۳۱ مارس ۲۰۱۲. 
  2. [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0002362/ «Leishmaniasis Kala-azar»]. ۳۱ مارس ۲۰۱۲.