لوییجی گالوانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Luigi Galvani, oil-painting.jpg
Luigi galvani.jpg

لویجی گالوانی (به انگلیسی: Luigi Galvani) دانشمند و طبیب و فیزیکدان سرشناس ایتالیایی قرن هجدهم (1737 تا 1798 میلادی) بود. او کشف کرد که ماهیچه‌های یک قورباغهٔ مرده اگر هدف جرقه یا شوک الکتریکی قرار گیرند منبسط و شدیداً کشیده می‌شوند. او همچنین کشف کرد ماهیچه‌ها و سلول‌های عصبی الکتریسیته تولید می‌کنند.[۱] او از پایه گذاران زایمان مدرن است.

زندگی نامه[ویرایش]

او در شهر بولونیای ایتالیا به دنیا آمد.پدرش زرگر بود و مادر او همسر چهارم دومنیکو بود.خانواده اش اشرافی نبود، اما آنها می توانستند هزینه برای فرستادن حداقل یکی از پسران خود را برای تحصیل در دانشگاه فراهم کنند.او ابتدا می خواست به کلیسا برود.بنابراین در 15 سالگی راه متداول مذهبی این کار را پیش گرفت.او می خواست این راه را ادامه دهد اما پدر و مادرش اورا متقاعد کردند تا این کار را رها کند.در حدود 1755، گالوانی وارد دانشکده هنر دانشگاه بولونیا شد.

او پس از تحصیل در علوم طبّی به استادی دانشگاه بولونیا (Bologna) رسید

کارهای علمی[ویرایش]

او در سال 1780 در آزمایش‌هایی با پای قورباغه فهمید که اگر بار الکتریکی به پای قورباغه مرده برسد پاهایش منقبض می‌شوند؛ و به این ترتیب تقریباً تصادفاً بیو الکتریسیته را کشف کرد. همچنین کشف کرد که پاها در غیاب بار الکتریکی که به وسیلهٔ دستگاه leyden jar به آنها می‌داد نیز ممکن است منقبض شوند. او نتیجه گرفت که نوع دیگری بار الکتریکی هم در کار است.[۲]

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ لوییجی گالوانی موجود است.