لر بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

لر بزرگ نامی است تاریخی برای مردم بختیاری، بویراحمدی‌ها و ممسنی‌ها. لرستان به معنی سکونتگاه مردم لر [۱] نام منطقه‌ای است در جنوب غربی ایران که از غرب به مناطقی از عراق، از شمال به نهاوند و هرسین، از شرق به رودخانه سزار و از جنوب به خوزستان محدود است.[۱] گستره نام لرستان پیش از حکومت صفویان، سکونتگاه لرهای بختیاری، لرهای کهگیلویه و لرهای بویراحمدی را هم شامل می‌شد. اما پس از حکومت صفویان سکونتگاه لرهای بختیاری را منطقه بختیاری نام‌گذاری کردند و جغرافیای نام لرستان به حدود استان لرستان و ایلام کنونی محدود شد.[۱] این منطقه نیز در حکومت قاجاریان به دو بخش پشتکوه و پیشکوه تقسیم شد.[۱] امروزه لرستان نام یکی از استان‌های غربی ایران است.

تاریخ[ویرایش]

گستره حکومت اتابکان لر

لرستان در زمان حکومت مغول به دو قسمت تقسیم می‌شد. لر بزرگ و لر کوچک و سکونتگاه سوم مردم لر در نزدیکی شیراز شولستان نام داشت که امروزه ممسنی گفته می‌شود.

هزاراسپیان[ویرایش]

نوشتار اصلی: هزاراسپیان

هزاراسپیان که به نام اتابکان لر نیز شناخته می‌شود[۲] نام سلسله‌ای کرد است که به نواحی لرستان کنونی و بخش‌هایی از استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری حکومت کرده‌اند. اتابکان به دو دسته اتابکان لر بزرگ و اتابکان لر کوچک تقسیم می‌شود. پایتخت اتابکان لر بزرگ در شهر ایذه (ایدج) و پایتخت اتابکان لر کوچک در شهر خرم‌آباد بود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ پشتدار، علی محمد. لرها و لرستان از دیدگاه ولادیمیر مینورسکی. ج. ۷. علوم انسانی «ایران شناخت»، ۱۳۷۶. ۱۶۰ تا ۱۸۳. بازبینی‌شده در ۵ ژوئن ۲۰۱۳. 
  2. «اتابکان»(انگلیسی)‎. دانشنامه ایرانیکا. بازبینی‌شده در ‎۶ آبان ۱۳۸۹. 
  3. «هزاراسپیان»(انگلیسی)‎. دانشنامه ایرانیکا. بازبینی‌شده در ‎۶ آبان ۱۳۸۹.