قیمومت بریتانیا بر فلسطین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قیمومت بریتانیا بر فلسطین
الانتداب البریطانی علی فلسطین
۱۹۲۰۱۹۴۸
 
[[اسرائیل|]]
 

پرچم نشان نظامی
محدوده جغرافیایی قیمومت بریتانیا بر فلسطین
پایتخت اورشلیم
زبان‌(ها) انگلیسی , عربی , عبری , ییدیش
دولت نامشخص
تاریخچه
 - تأسیس ۱۹۲۰
 - انقراض ۱۹۴۸
یکا پول پوند فلسطین
Mill (British Mandate for Palestine currency, 1927).jpg

قیمومت بریتانیا بر فلسطین یا قیمومت فلسطین یک سیستم حکومتی بود که در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۸ در خاورمیانه در بخشی از مدیترانه شرقی به سرپرستی بریتانیا تشکیل شد.

قیمومت فلسطین بعد از شکست امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول و به حکم جامعه ملل برای اداره مستعمرات امپراتوری فروپاشیده عثمانی تشکیل شد. قیمومت فلسطین شامل دو بخش غربی و شرقی می‌شد. بخش غربی در غرب رود اردن قرار داشت و معادل اسرائیل، نوار غزه و کرانه باختری رود اردن فعلی شده و بخش شرقی در شرق رود اردن که معادل اردن فعلی است، قرار داشت. بخش شرقی در عمل توسط خاندان هاشمی با نام حکومت فرااردن اداره می‌شد و در سال ۱۹۴۶ استقلال خود را اعلام کرد. در سال ۱۹۴۸ عمر این حکومت در بخش غربی نیز به پایان رسید و بلافاصله اولین جنگ اعراب و اسرائیل برای تسلط بر آن درگرفت. دولت اسرائیل در بخش‌هایی از آن اعلام استقلال کرده و بخش‌هایی از آن نیز به تصرف مصر و اردن درآمدند.

در آخرین سالهای حکومت امپراتوری عثمانی، این دولت بنا بر حکم جامعه ملل در سال ۱۹۲۲ مجبور به واگذاشتن اداره این سرزمین به متفقین شد البته سربازان بریتانیایی در سالهای ۱۹۱۸-۱۹۱۷ فلسطین را اشغال کرده بودند ولی این حکم به صورت قانونی حاکمیت فلسطین را به متفقین و عملاً به بریتانیا واگذار کرد و حکومت نظامی بریتانیا در ژوئیه ۱۹۲۰ به حکومت کمیسری عالی غیر نظامی تحت نظارت بریتانیا تغییر کرد. نخستین کمیسر عالی فلسطین از سوی انگلیسی‌ها هربرت ساموئل بود که در ژوئن ۱۹۲۰ وارد این سرزمین شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "British Mandate of Palestine،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=British_Mandate_of_Palestine&oldid=191681848 (accessed February 19, 2008).

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ قیمومت بریتانیا بر فلسطین موجود است.