قولنج شکستن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

قولنج اصطلاحی است که در مورد دردهای مبهم در نواحی مختلف بدن به کار می‌رود. در گذشته برای درد احشای داخل شکم نظیر کلیه نیز اصطلاحاتی مثل قولنج کلیوی به کار می‌رفته‌اند، چنان که در لغت‌نامه دهخدا نیز اصطلاح قولنج به صورت «دردی که غفلتاً در ناحیهٔ شکم خصوصاً نواحی مجاور به قسمتهای مختلف قولونها حاصل شود» توضیح داده شده‌است [۱]. امروزه اصطلاح قولنج بیشتر برای دردهای مرتبط با عضلات و مفاصل به کار می‌رود [۲]. اصطلاح قولنج شکستن هم به معنی وارد کردن فشار به مفاصل به شکلی است که باعث آزاد شدن صدایی کوتاه و خشک از آن‌ها شود. این کار معمولاً در مورد مفاصل انگشتان انجام می‌شود، اگر چه برخی قولنج مفاصل بین مهره‌های گردن یا پشت یا مفاصل بزرگ‌تر مثل زانو را نیز می‌توانند بشکنند.

علت[ویرایش]

اگر چه علت ایجاد صدا از مفصلی که قولنجش می‌شکند با قطعیت مشخص نشده اما فرضیه‌های زیر برای آن مطرح شده‌اند [۳] [۴]:

  • حفره‌زایی در داخل مفصل: در اثر ایجاد فشار منفی، مایع درون مفصل دچار حفره‌های ریزی می‌شود که به سرعت متلاشی می‌شوند و صدا ایجاد می‌کنند.
  • پاره شدن استحکامات داخل مفصلی
  • کشیده شدن ناگهانی رباط‌های داخل مفصل

از بین مکانیسم‌های فوق، مورد اول بیشتر مورد توافق است. محققان در سال ۱۹۷۱ نشان دادند که اعمال کشش بر روی مفاصل سینوویال باعث می‌شود که گازهایی که در مایع درون مفصلی محلول بوده‌اند (از جمله دی‌اکسید کربن) قابلیت انحلال خود را در این مایع به طور موقت از دست بدهند و حباب تشکیل دهند. سپس این حباب‌ها متلاشی می‌شوند و صدای تق مانندی تولید می‌کنند. برای این که مفصل بتواند دوباره چنین حالتی را تجربه کند، زمانی لازم است ا گازها کاملاً در مایع مفصلی حل شوند؛ در طول این مدت زمان، اعمال دوباره فشار باعث ایجاد صدا نخواهد شد [۴].

ضررها[ویرایش]

اگر چه این باور در عامه مردم وجود دارد که قولنج شکستن باعث آسیب به مفصل می‌شود و منجر به ابتلا به آرتریت می‌گردد، اما شواهد علمی این فرضیه را تایید نمی‌کنند [۵].

دکتر دونالد آنگر (به انگلیسی: Donald Unger) در یک مطالعه شخصی به مدت بیش از شصت سال قولنج مفاصل انگشتان دست چپ خود را شکست اما در مورد دست راست خود این کار را انجام نداد. نتیجه مطالعه وی حاکی از آن بود که آرتریت یا هیچ عارضه خاصی در دست چپ وی ایجاد نگردید. دکتر آنگر به خاطر این مطالعه جایزه ایگ‌نوبل سال ۲۰۰۹ را دریافت کرد [۶].

منابع[ویرایش]

  1. دهخدا، علی‌اکبر. «قولنج». لغت‌نامه دهخدا. بازبینی‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۰. 
  2. «قولنج‌تان را نشکنید». آفتاب، ۶ سپتامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۸ اوت ۲۰۱۰. 
  3. Brodeur R. (1995). "The audible release associated with joint manipulation.". J Manipulative Physiol Ther 18 (3): 155–64. PMID 7790795. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ Unsworth A, Dowson D, Wright V. (1971). "'Cracking joints'. A bioengineering study of cavitation in the metacarpophalangeal joint.". Ann Rheum Dis 30 (4): 348–58. PMID 5557778. 
  5. Castellanos J., Axelrod D. (1990 volume = 49). "Effect of habitual knuckle cracking on hand function". Annals of the Rheumatic Diseases: 49(5):308–9.  Check date values in: |date= (help)
  6. Mirsky, Steve (December 2009). "Crack Research: Good news about knuckle cracking.". Scientific American. Retrieved 16 December 2009.